موزیک خوان Music Reader
محسن شریفیان با موزیك خوان مطرح كرد؛

از حضور در یک سمینار بین المللی تا قدردانی در یک رویداد داخلی!

از حضور در یک سمینار بین المللی تا قدردانی در یک رویداد داخلی!

به گزارش موزیک خوان یکی از نوازندگان و پژوهشگران موسیقی نواحی در تشریح تازه ترین فعالیتهای موسیقایی اش از حضور در یک سمینار بین المللی و دریافت یک جایزه پژوهشی در حوزه کتاب سخن گفت.محسن شریفیان نوازنده و پژوهشگر موسیقی نواحی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح تازه ترین کارهای خود در عرصه موسیقی بیان نمود: چندی قبل به دعوت کنسرواتوار مرکزی چین برای حضور در یک سمینار بین المللی حوزه موسیقی دعوت شدم که به غیر از بنده، هومان اسعدی از مدرسان و پژوهشگر شناخته شده موسیقی کشورمان هم در این برنامه دعوت شده بود. در این سمینار دو روزه که محل برگزاری آن پکن بوده، مباحث مختلفی در حوزه های متعدد آموزشی و پژوهشی موسیقی مورد توجه قرار گرفته بود.
وی اضافه کرد: تحقیق و تبادل نظر در مورد فرهنگ موسیقی کشورها، طرح توسعه با همکاران در آموزش موسیقی در دوران کنونی، عصر جدید آموزش استعدادهای اجرایی بین المللی موسیقی سنتی همچون مباحثی بود که در این سمینار عنوان شد و بنده هم در این عرصه های مواردی را مطرح کردم.
این نوازنده در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: طی روزهای گذشته دومین دوره جایزه کتاب سال استان بوشهر هم برگزار شد و اثر پژوهشی «بابا الهوا» که چندی قبل آنرا با مبحث موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش منتشر نموده بودم بعنوان یکی از کتاب های شایسته قدردانی در شاخه موسیقی ارائه شد که برایم دربرگیرنده ارزش های فراوانی است.
وی درباره جزئیات این کتاب بیان نمود: کتاب بابا الهوا در دوازده فصل به معرفی فرهنگ بومیان منطقه و تأثیر موسیقی در آداب و رسوم، کارو کارهای اجتماعی، اعیاد و مناسبت های مذهبی و صید و صیادی در جزیره کیش پرداخته است. در گذشته برای اجرای موسیقی های آیینی و خاص در کیش، مکان هایی مانند «بیت الهوا» و «بیت الزار» تعیین شده بود که هر کدام سرکرده، گروه و مقررات خویش را داشت. سردمدار گروه نوازندگان مرد در عروسی را «بابا الهوا» می نامیدند. «الهوا» به مفهوم عشق است و در جنوب ایران بعنوان باد و زار هم تعبیر می شود.


منبع:

1400/09/25
11:14:20
5.0 / 5
751
تگهای خبر: آموزش , سنتی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
موزیک خوان