موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

زرنگار را ابداع کردم تا هنر محدود به قلم و رنگ و جوهر نباشد

زرنگار را ابداع کردم تا هنر محدود به قلم و رنگ و جوهر نباشد

به گزارش موزیک خوان زینب سادات عارفی (محبوب) هنرمند پیشکسوت که نمایشگاه آثارش با عنوان زرنگار در فرهنگسرای نیاوران برپا بود، درباره این آثار توضیحاتی ارائه نمود.زینب سادات عارفی (محبوب) هنرمند پیشکسوت که نمایشگاه آثارش با عنوان «زرنگار» در فرهنگسرای نیاوران برپا بود، درباره این آثار به خبرنگار مهر اظهار داشت: «زرنگار» را ابداع کردم تا هنر محدود به قلم و رنگ و جوهر نباشد. نخ و سوزن ابزار بیان هنری من است و الهامات و احساساتم را با مصالح طبیعی بر بوم سیاه نقش می زنم.
وی همینطور بیان نمود: در این نمایشگاه حدود ۶۰ اثر شامل ۱۳ اثر خطوط و آثار خوشنویسی که با شیوه زرنگار اجرا شده اند، ۲۲ اثر با نقوش اسلیمی و ختایی و ۲۵ اثر با مرکزیت پارچه های فاخر ایرانی به نمایش درآمدند.
عارفی در توضیح خلق این آثار اظهار داشت: هر قطعه از پارچه های دستباف ایران زمین، یک اثر هنری پرارزش از گذشتگان ما است که باید با نگاهی دقیق به هنر انگشتان و سوی چشم پدیدآورندگان آنها، باید لذت برد و دست مریزاد گفت. با این نگرش، پارچه های قدیمی از صندوقچه های خانوادگی بیرون آمد و از مجموعه داران خریداری شد و طی ۱۵ سال، با نقوش اسلیمی و ختایی به زرنگاری آراسته شدند تا این آثار بازماندگان از هنر پیشینیان، مورد توجه قرار گیرند.

زینب سادات عارفی (محبوب) یکم بهمن ۱۳۳۶ در تهران متولد شد. او دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بیشتر از ۵۰ سال در هنر دوخت های سنتی و ایرانی سابقه فعالیت دارد. وی در خیلی از نمایشگاهای داخلی و خارجی و جشنواره های بین المللی شرکت داشته و عرضه اثر کرده است.
نمایشگاه «زرنگار» از سوم تا دهم دیماه در فرهنگسرای نیاوران در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه تعدادی از مدیران و هنرمندان پیشکسوت روز چهارشنبه ۸ دیماه ۱۴۰۰ از این نمایشگاه فرهنگسرای نیاوران بازدید نمودند.

1400/10/16
11:56:28
5.0 / 5
557
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان