موزیک خوان Music Reader
مدیر عامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی:

قول و قبول قرابت فرهنگی ایران و افغانستان را گسترش می دهد

قول و قبول قرابت فرهنگی ایران و افغانستان را گسترش می دهد

به گزارش موزیک خوان خراسان رضوی مدیر عامل مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به انتشار آلبوم موسیقی قول و قبول اظهار داشت: این مجموعه شامل قوالی خوانی ها و منقبت خوانی های رضوی به سبک هراتی افغانستانی است که نزدیکی فرهنگی میان ایران و افغانستان را گسترش می دهد.امیرمهدی حکیمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به انتشار آلبوم موسیقی قوالی تحت عنوان قول و قبول اظهار نمود: آلبوم قول و قبول مجموعه ای از قوالی خوانی ها و منقبت خوانی های رضوی به سبک هراتی افغانستانی است.

وی افزود: یکی از سیاست های تحولی در چند ماه گذشته موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی توسعه برنامه های آستان قدس رضوی فراتر از مرزهای جغرافیایی و فرهنگی ایران است. یکی از بخش های این برنامه حضور در کشورهای همسایه و کشورهایی است که قرابت فرهنگی با ایران دارند. در همین راستا منطقه شبه قاره و افغانستان یکی از مناطق مهمی است که حضور فرهنگی در آن در امتداد سیاست های تحولی بوده و حائز اهمیت می باشد.

مدیر عامل مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی اشاره کرد: موسیقی قوالی و منقبت خوانی یکی از زیرساخت ها و تأثیرگذارترین اتفاقات فرهنگی میان توده های افغانستان و شبه قاره است که در طول تاریخ ۶۰۰ ساله خود رواج گسترده ای یافته و بسیاری مواقع در جهان غرب و بطور کلی جهان نیز شناخته شده و در خیلی از مناطق تدریس می شود.

حکیمی با اشاره به پیشینه قوالی خوانی ها عنوان کرد: قوالی همیشه در منقبت پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) خوانده می شد و در بعضی موارد در محتوای آن به عرفا نیز پرداخته می شده است. مجموعه قول و قبول اولین مجموعه در تاریخ قوالی است که به مناقب و نعت حضرت رضا(ع) پرداخته و گزینشی از میان اشعار و غزلیات رضوی معاصر شاعران فارسی زبان ایران و افغانستان محسوب می شود.

وی افزود: این مجموعه با دعوت تعدادی از هنرمندان، خوانندگان و نوازندگان افغانستانی و زیر نظر استاد هوشنگ جاوید، پژوهشگر برجسته هنر و موسیقی آیینی و فولکلور، انجام شده است. در این آلبوم ۱۵ قطعه ضبط شده که در برگیرنده ۹ قطعه قوالی و ۶ قطعه منقبت خوانی است. این مجموعه علاوه بر این که نوآوری جدیدی به شمار می آید، برای اولین بار به مفاهیم رضوی پرداخته و امیدواریم که مجموعه این کار یاد امام رضا(ع) را در یاد شنوندگان و دلدادگان حضرت رضا(ع) را زنده نگه دارد.

مدیر عامل مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی اضافه کرد: طبیعتا انتشار این آلبوم بر نزدیکی فرهنگ ایران و افغانستان که جزو ایران بزرگ گذشته بوده اند، تأثیر به سزایی خواهد داشت و جریان های جدیدی در قوالی افغانستان ایجاد خواهدنمود. این مجموعه به زودی در فضای گسترده ای منتشر خواهد شد و در اختیار عموم دوست داران و شنوندگان قرار خواهد گرفت.

نخستین آلبوم قوالی و مناقب خوانی های رضوی با عنوان قول و قبول توسط آستان قدس رضوی انتشار یافته است. این آلبوم به زودی در فروشگاه های محصولات فرهنگی و هنری موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی ارائه خواهد شد.

منبع:

1400/10/25
14:26:57
5.0 / 5
605
تگهای خبر: فرهنگ , فروشگاه , محصولات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
موزیک خوان