موزیک خوان Music Reader

با یکی از مرموزترین شاهکارهای هنری آشنا شوید

با یکی از مرموزترین شاهکارهای هنری آشنا شوید

موزیک خوان: تابلو نقاشی «ندیمه ها» بعنوان یکی از بزرگترین و مشهورترین تابلو نقاشی «دیه گو ولاسکز» و جواهر موزه «دل پرادو» در اسپانیا شناخته می شود.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، تابلو نقاشی «ندیمه ها» یکی از مشهورترین شاهکارهای تاریخ هنر و یکی از مرموزترین شاهکارهای هنری بشمار می رود.
ترکیب مبهم این نقاشی سوالات بسیاری را در ذهن بیننده به وجود می آورد. بدین جهت «ندیمه ها» یکی از تابلوهای نقاشی بشمار می رود که در میان تابلوهای نقاشی غربی به شکل گسترده مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.
کارشناسان تا حالا با بررسی این تابلو نقاشی به حقایقی دست پیدا کرده اند که در ادامه با آنها آشنا می شوید.


«ندیمه ها» در سال ۱۶۵۶ در کاخی واقع در مادرید خلق شد. اغلب اعضای دربار که در این تابلو نقاشی به همراه «مارگاریتا» و دو ندیمه ملکه به تصویر کشیده شده اند قابل شناسایی هستند. در این تابلو نقاشی همین طور خود «ولاسکز» درحالی که تابلو نقاشی بزرگی را نقاشی می کند و دو کوتوله، دیده می شود. نام زن و مردی که در پشت سر ایستاده اند و همین طور نام مردی که در خارج از اتاق بر روی پله ها ایستاده است نیز شناسایی شده است.


در آینه نیز صورت «فیلیپ چهارم» و «ماریانا» ی اتریشی یعنی والدین دختربچه ای که در مرکز تابلو دیده می شود، نقاشی شده است. این دو در حال تماشای اتفاقی که در اتاق می افتاد بودند.
نکته ای که درباره این نقاشی وجود دارد آنست که با وجود حضور دختربچه و والدین سطلنتی وی در نقاشی، این اثر یک تابلو نقاشی سلطنتی نیست. پرتره های سلطنتی بطور معمول رسمی هستند و سوژه های آنها بصورت انفرادی به تصویر کشیده می شوند. اما در این نقاشی ندیمه ها در کنار شاهدخت کوچک قرار دارند. این تابلو نقاشی بیشتر شبیه به یک نقاشی از پشت صحنه یک دربار اسپانیایی است.


نکته قابل توجه دیگر درباره نقاشی حضور خود «ولاسکز» در نقاشی است. این که «ولاسکز» خودرا نیز در نقاشی «ندیمه ها» به تصویر کشید را می توان یک حرکت جسورانه در نظر گرفت.
کارشناسان همین طور دریافتند بعد از درگذشت «ولاسکز» تغییراتی بر روی این نقاشی اعمال شده است. با آنکه «فیلیپه چهارم» در طول دوران خدمت «ولاسکز» در دربار، او را بارها مورد لطف خود قرار داده بود اما پایدارترین ادای احترام خودرا در بعد از درگذشت «ولاسکز» در سال ۱۶۶۰ انجام داد. پادشاه فرمان داد تصویر یک نشان افتخار بر روی سینه «ولاسکز» در تابلو نقاشی «ندیمه ها» اضافه شود. تعدادی از مورخان حتی معتقدند خود پادشاه قسمتی از این نشان را نقاشی کرده است.


جالب است بدانید عنوان این نقاشی بارها در طول تاریخ تغییر پیدا کرده است. قدیمی ترین سندی که در آن نام این نقاشی «ندیمه ها» ذکر شده است به سال ۱۸۴۳ باز می گردد. در سند دیگری که به سال ۱۷۳۴ متعلق می باشد این نقاشی با عنوان «پرتره شاهدخت، ندیمه ها و یک کوتوله» معرفی شده است.
این اثر سال هاست که بعنوان یکی از مهم ترین تابلوهای نقاشی در تاریخ هنر غرب شناخته شده است.
منبع:

1400/10/25
22:29:04
5.0 / 5
608
تگهای خبر: موزه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳