موزیک خوان Music Reader
در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

وزیر ارشاد: اگر فردی خطایی مرتکب شود که توهین به سلوک ایمانی ما باشد برای ما محکوم است

وزیر ارشاد: اگر فردی خطایی مرتکب شود که توهین به سلوک ایمانی ما باشد برای ما محکوم است

به گزارش موزیک خوان اختتامیه سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر عصر جمعه ـ ۲۹ بهمن ماه ـ با سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.


در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی در بخشی از صحبت هایش ضمن اشاره به تلاشهای دست اندرکاران جشنواره های هنری، تصریح کرد: «بی انصافی است که یک نقطه ضعف را به همه بخش های این رویداد و دستاوردهای آن تسری بدهیم.» وزیر ارشاد درعین حال اظهار داشت: «اگر فردی خطایی مرتکب شود که توهین به سلوک ایمانی ما باشد برای ما محکوم است و اگر دل عزیزان آزرده شده است من عذرخواهی می کنم.»
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، اختتامیه سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر عصر جمعه، ۲۹ بهمن در تالار وحدت بعد از دو روز وقفه در روند برگزاری جشنواره با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد و رئیس جشنواره، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، محسن رجب پور رئیس صنف تهیه کنندگان موسیقی، اعضای شورای سیاستگذاری، هیئت انتخاب آثار و گروههای و داوران بخش های مختلف جشنواره، محمد سریر، مجید انتظامی و همینطور تعدادی از هنرمندان و اهالی موسیقی با رعایت پروتکلهای بهداشتی از ساعت ۱۸: ۳۰ در تالار وحدت برگزار شد.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: از تمام عزیزان اهالی هنر موسیقی که در برگزاری سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر در این شرایط دشوار کرونا نقش آفرینی کردند قدردانی می کنم. ما سال جاری آماده شده بودیم که جشنواره های فجر را با حضور حداکثری مخاطبان برگزار نماییم ولی سویه جدید کرونا سبب شد تا این برنامه های طبق پیشبینی ها پیش نرود و در نهایت ما مجبور شدیم با درصد کمتری از مخاطبان این جشنواره ها را برگزار نماییم.
او با بیان اینکه بیشتر از ۱۷۰۰ هنرمند در برگزاری جشنواره از ۹ استان و کشورهای خارجی حضور مؤثری داشتند، افزود: این مساله ظرفیت بالای موسیقی ایران زمین را نشان داده است. این مایه مباهات ما است که هنر موسیقی ایران آن قدر زبان گیرایی دارد که در تمام دنیا مورد قبول و پذیرش علاقه مندان قرار می گیرد. ما به حضور اهالی موسیقی در حوزه ارتباطات بین المللی نیاز داریم.
اسماعیلی با قدردانی از پیشکسوتان موسیقی ایران، سخنرانی خویش را ادامه داد و اظهار داشت: پیشکسوتان، گنجینه های بزرگ و چراغ راه موسیقی ما هستند. من قبل از جشنواره در جلسات مختلف داوری به خدمت اساتید رسیدم و فکر می کنم حضور این اساتید برای ما مایه مباهات است. من به دکتر ریاحی که دبیری جشنواره را پذیرفتند و همه عزیزانی که زحمت کشیدند ادای احترام می کنم. ما نیازمند تجارب این بزرگان هستیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: شکر خدا این جشنواره با نام و یاد شهید وطن، قهرمان ملت ایران، شهید قاسم سلیمانی مزین شد که این از مواهب جشنواره موسیقی فجر بود.
اسماعیلی به چند سیاست راهبردی اشاره نمود و اظهار داشت: نکته اول این است که اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان ایران از فاخرترین و اصیل ترین بخش های جامعه هستند که جان شان به نام اعتلای جامعه ایرانی و احترام به فرهنگ ایرانی و آیین های دینی گره خورده است. هیچ کس حق ندارد به جریان هنری و فرهنگی ما با غیر این منظر و نگاه توجه کند. هنرمندان در پیشانی فرهنگ ما قرار دارند که من و همکارانم خادم آنها هستیم.
وی اظهار داشت: من از نزدیک شاهد تلاش دست اندرکاران جشنواره های هنری کشور بودم که دراین ایام مجاهدت کردند تا با همه مشکلات، کارها را انجام بدهند. این بی انصافی است که یک نقطه ضعف را به همه بخش های این رویداد و دستاوردهای آن تسری بدهیم. نکته بعدی این است که دغدغه های جامعه ایمانی کشور برای ما اهمیت دارد. آیین دینی با تار و پود جامعه ایرانی گره خورده است. اگر فردی کاری کند که به این باورها توهین شود هم توسط ما محکوم می شود و ما از او اعلام انزجار می نماییم. ما برگزارکننده مراسم ها هستیم ولی اما اگر فردی خطایی مرتکب شود که توهین به سلوک ایمانی ما باشد برای ما محکوم است و اگر دل عزیزان آزرده شده است من عذرخواهی می کنم.
وزیر ارشاد در ادامه سخنانش هم اشاره کرد: هنرمندان ما حاصل ده ها سال تلاش و کوشش هستند اینها همیشه پیشتازان پیشرفت جامعه ایرانی بوده اند. در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همه صحنه ها شاهد بوده ایم جامعه فرهنگی هنری در هر مساله ای که رخ می دهد همگام با مردم هستند و حتما در ریل گذاری جدید فرهنگی و هنری اتکای ما به این ذخایر اصیل برای آموزش و تربیت نسل جدید و جوان است.
محمدمهدی اسماعیلی همینطور اظهار نمود: در نگاهمان به حوزه آینده موسیقی باید هم افزایی نهادهای موسیقایی کشور را هم داشته باشیم. به هر حال نهادهایی دارند تلاش می کنند که باید به صورت هم افزا کار کنند. ان شاءالله این را در برنامه های خود داریم و جلو خواهیم برد.
او با تکیه بر نگاه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به موسیقی اقوام، در این حوزه اظهار نمود: توجه ویژه خویش را به موسیقی نواحی و اقوام ایران که یک گنج بزرگ است خواهیم داشت. من به استانهای مختلف سفر می کنم و با گنج های هنر موسیقی ایران از نزدیک گفت و گو می کنم فوق العاده استعدادهای خیلی خوبی را داریم. هنر امکان انسجام و بسیج اراده ها را فراهم می آورد.


بر طبق این گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم، بعد از اجرای سرود ملی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید، ویدئو کلیپی در رثای سردار شهید قاسم سلیمانی با صدای محمد معتمدی و به آهنگسازی بهزاد عبدی و شعری از کاظم بهمنی اجرا شد و بعد از آن فاطمه آل عباس که اجرا را عهده دار بود در بخشی از صحبت هایش خاطرنشان کرد: در طول روزهای برگزاری جشنواره، برنامه ویژه ای برای تقدیر از فعالان حوزه موسیقی که برای سردار سلیمانی آثاری را عرضه کرده بودند برگزار شد.
وی در ادامه از گروه سرود فرزندان ایرانی به سرپرستی مهرداد سعیدا دعوت کرد تا به روی صحنه بیایند. این گروه که آغازگر مراسم اختتامیه جشنواره بودند، سه سرود خاطره انگیز دوران پیروزی انقلاب اسلامی را اجرا کردند. در ادامه کلیپی از روند برگزاری جشنواره موسیقی فجر پخش گردید.


سپس کلیپی از پیام های محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری سرپرست دفتر موسیقی و رئیس جشنواره سی و هفتم و حسن ریاحی، دبیر جشنواره پخش گردید.
محمود سالاری در این پیام ویدئویی اظهار داشت: سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر با همت و تلاش همکاران من در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخصوص زحمات برادر عزیزم، آقای محمد اله یاری، دبیر محترم جشنواره، جناب استاد حسن ریاحی و همینطور تلاشهای آقای ستایشگر بعنوان دبیر اجرایی جشنواره برگزار شد و من از همه کسانی که با تلاش شبانه روزی توانستند این افتخار هنری را به عرصه ظهور برسانند تشکر می کنم.
سالاری اظهار نمود: جشنواره موسیقی فجر میراث ماندگاری است که می تواند آیینه دار تلاش هنرمندان در عرصه موسیقی باشد. امیدواریم در سال آینده شاهد موسیقی اصیل و پیوند خورده با فرهنگ اصیل ایرانی باشیم.

محمد اله یاری رئیس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر هم در این پیام ویدئویی اظهار داشت: گرچه جشنواره موسیقی فجر جشنواره ای است که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هر سال مقارن با ایام دهه مبارک فجر، با پشتیبانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، اما همه دست اندرکاران آن از هنرمندان حوزه موسیقی هستند و دولت بیشتر نقش حامی این جشنواره را دارد.
اله یاری اشاره کرد: امیدوارم این امکان فراهم بیاید که با کمک اساتید و مشورت کارشناسان حوزه موسیقی، در سال های آتی شاخه های بخش جایزه باربد را افزایش بدهیم و بخش بین المللی جشنواره موسیقی فجر هم تقویت شود.
همینطور حسن ریاحی هم در این پیام ویدئویی اظهار داشت: جایزه باربد سال جاری طرفداران بسیار زیادی داشت و هنرمندان موسیقی از آن استقبال کردند و آثار زیادی به دبیرخانه رسید. امیداوم بتوان جشنواره را در سال های آتی گسترده تر برگزار کرد.
پس از اتمام پیام های تصویری نوبت به پخش ویدئویی از تلاش دست اندرکاران ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه علوم پزشکی ایران و مرکز بهداشت غرب تهران که در روزهای جشنواره جهت انجام امور واکسیناسیون و تست های در ارتباط با کرونا فعالیت داشتند، رسید.
در بخش دیگری از این مراسم، با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع، محمد اله یاری رئیس جشنواره، حسن ریاحی دبیر جشنواره و مجید انتظامی آهنگساز پیشکسوت موسیقی، بزرگداشت مرتضی اعیان نوازنده و مدرّس تنبک، آذرنوش صدرسالک، نوازنده و مدرس هارپ و فرج علیپور، نوازنده کمانچه و از چهره های سرشناس موسیقی لرستان برگزار شد.


در این دوره از جشنواره همینطور برگزیدگان جوایز باربد، ترانه و موسیقی و رسانه عرضه شدند.
بر این اساس لیلا کردبچه به روی صحنه آمد و بعد از قرائت بیانه سومین دوره جایزه شعر و ترانه جشنواره موسیقی فجر، از محمدعلی بهمنی، اسماعیل امینی، محمود اکرامی فر، مسلم نادعلی‍ زاه و مجید افشاری جهت تقدیر از برگزیدگان بخش جایزه شعر و ترانه دعوت کرد تا به روی صحنه بیایند. در این بخش از امیرعلی سلیمانی، حامد عسگری، نفیسه سادات موسوی و محمد مهدی سیار تقدیر به عمل آمد.
در قسمت پایانی اختتامیه جشنواره موسیقی فجر، برگزیدگان جایزه باربد اعلام شدند که اسامی هنرمندان و آثار برگزیده به ترتیب زیر اعلام شده است:
اجرای موسیقی نواحی
نامزدهای دریافت جایزه: مهرداد اکبری با اثر «هفت خوان و تنبور»، شاهرخ پناهی فرد با پروژه «سبا»، مجید کلابی با اثر «تالش»
در این بخش دیپلم افتخار به مهرداد اکبری با اثر «هفت خوان و تنبور» رسید و جایزه باربد را مجید کلابی با اثر «تالش» تعلق گرفت.
آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: آسو کهزاد با پروژه «پروتیوا»، آرش هژیر آزاد با اثر «بازار وکیل»، پاشا هنجنی با اثر «غبار بی سوار»
در این بخش دیپلم افتخار آرش هژیر آزاد برای آلبوم «بازار وکیل» ادا شد و جایزه باربد به آسو کهزادی برای آلبوم «پ روتیوا» تعلق گرفت.
آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی ارکسترال - با کلام
نامزدهای دریافت جایزه: بهنام ابوالقاسم با اثر «همیشه لحظه باران»، امین همایی با اثر «کجا رفته ای»
در این بخش بهنام ابوالقاسم و امین همایی دیپلم افتخار گرفتند و جایزه باربد به هنرمندی تعلق نگرفت.
خوانندگی موسیقی معاصر ایرانی - ارکسترال
نامزدهای دریافت جایزه: پوریا اخواص برای آلبوم «همیشه لحظه باران»، حسین علیشاپور برای خوانندگی در آلبوم «چله نشین»
در این بخش دیپلم افتخار برای آلبوم «چله نشین» به حسین علیشاپور اهدا شد و جایزه باربد به پوریا اخواص برای آلبوم «همیشه لحظه بارانی» تعلق گرفت.
آهنگسازی کلاسیک غربی
نامزدهای دریافت جایزه: امیرحسین الله دادی برای پروژه «آنهای من»، پویان جدید فرد برای اثر «گُمار»، علی رادمان برای اثر «سیلک»، رضا والی برای پروژه «اشتیاق»
در این بخش دیپلم افتخار به علی رادمان برای آلبوم «سیلک» اهدا شد و جایزه باربد به رضا والی برای آلبوم «اشتیاق» رسید.


آهنگسازی موسیقی تلفیقی - بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: حسام اینانلو برای پروژه «میان»، سروش پورگودرزی برای پروژه «مسخ»، سروش پور گودرزی برای پروژه «دایره»، رضا طریقت و یاشار یاری برای پروژه «مسیر»
در این بخش دیپلم افتخار به حسام اینانلو برای آلبوم «میان» اهدا شد اما هیچ اثری واجد شرایط دریافت جایزه باربد شناخته نشد.
اجرای موسیقی دستگاهی بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: پدرام جواد زاده برای پروژه «ما، صدا، سنتور»، سامان صادقیان برای پروژه «تاروار»، محمد عشقی و المیرا مردانه برای پروژه «سرو و تزرو»، آرمان مهدیه برای اثر «به موازات بی نهایت»
در این بخش دیپلم افتخار به محمد عشقی و المیرا مردانه برای پروژه «سرو و تزرو» رسید؟ جایزه باربد را آرمان مهدیه برای آلبوم «به موازات بی نهایت» از آن خود کرد.
آهنگسازی موسیقی پاپ و تلفیقی - با کلام
نامزدهای دریافت جایزه: ارشاد رازانی برای آلبوم «باغ ارم»، گروه پالت برای پروژه «نصف النهار مبدا»، مهدی صومعه برای پروژه «در خیال او»، امین همایی برای پروژه «قبل پاییز، بعدپاییز»
در این بخش دیپلم افتخار به امیر همایی برای آلبوم «قبل پاییز، بعد پاییز» و جایزه باربد را گروه «پالت» برای آلبوم «نصف النهار مبدا» دریافت کرد.


خوانندگی موسیقی پاپ و تلفیقی
نامزدهای دریافت جایزه: مهدی صومعه برای خوانندگی «در خیال او»، «مهدیا علیزاده برای خوانندگی «باغ ارم»، بهزاد عمرانی برای خوانندگی «احتمالا قهرمانی در کار نیست»، امید نعمتی برای خوانندگی «نصف النهار مبدا»
در این بخش دیپلم افتخار به بهزاد عمرانی برای آلبوم «احتمالاً قهرمانی در کار نیست» رسید و جایزه باربد به امید نعمتی برای آلبوم «نصف النهارمبدا» اهدا شد.
آهنگسازی موسیقی دستگاهی - با کلام
نامزدهای دریافت جایزه: مهدی حاجی قاسمی برای پروژه «کوچه دلگیر تو شد»، امیر شریفی برای پروژه «شرح این هجران»، محمد علی نجف پور برای پروژه «شب چراغ»، توحید وحید برای پروژه «آستان عشق»
در این بخش دیپلم افتخار به مهدی حاجی قاسمی برای آلبوم «کوچه دلگیر تو شد» رسید و جایزه باربد به امیر شریفی برای پروژه «شرح این هجران» از آن خود کرد.


خوانندگی موسیقی دستگاهی
نامزدهای دریافت جایزه: مهدی امامی برای خوانندگی اثر «شرح این هجران»، سید محسن حسینی برای اثر «در دور دست»، مجتبی عسگری برای پروژه «بوستان سعدی»، علی مومنیان برای پروژه «کوچه دلگیر شد»
در این بخش دیپلم افتخار به مهدی امامی برای آلبوم «شرح این هجران» رسید و جایزه باربد را مجتبی عسگری برای آلبوم «بوستان سعدی» از آن خود کرد.
اجرای موسیقی پاپ - بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: مصطفی بیاتی برای اثر «ماه یکشنبه من»، الیاس دژاهنگ و مجید عیدانی اصل برای پروژه «رنج»
در این بخش دیپلم افتخار به مصطفی بیاتی برای اثر «ماه یکشنبه من» رسید و جایزه باربد را الیاس دژاهنگ و مجید عیدانی اصل برای پروژه «رنج» از آن خود کردند.
اجرای موسیقی کلاسیک
در این بخش جایزه باربد به مهرداد غلامی برای آلبوم «قطعاتی برای فلوت» اهدا شد.
بهترین ناشر
نامزدهای دریافت جایزه: نشر «جوان» با مدیریت نیما جوان، نشر «ماهور» با مدیریت سید محمد موسوی، نشر «نسیم مهر آوا» با مدیریت محمد غلامی، نشر «نوفه» با مدیریت معین فرزاد
در این بخش ضمن تقدیر از نشر «ماهور» دیپلم افتخار به نیما جوان مدیر نشر «موسیقی جوان» اهدا شد و جایزه باربد را معین فرزاد مدیر نشر «نوفه» از آن خود کرد.
راپسودی ایرانی برای سازسولو و ارکستر سمفونیک
نامزدهای دریافت جایزه: فرید اسماعیلی ابهری، محسن جوزی، عارف شاهد نواز، پوریا لاچینی
در این بخش دیپلم افتخار به فرید اسماعیلی ابهری اهدا شد و جایزه باربد را پوریا لاچینی از آن خود کرد.
همینطور برنده های جایزه موسیقی و رسانه اعلام گردید که فهرست برندگان این جایزه به شرح زیر است:
– قالب گفتگو (مطبوعات): سارا حیدرنژاد از روزنامه شرق؛ با عنوان: «دردا که جز به مرگ نسنجند قدر مرد)
– قالب گفتگو (خبرگزاری): علیرضا سعیدی از خبرگزاری مهر؛ با عنوان: «نوستالژی گروه سرود احیا می شود؟»
– قالب گزارش (مطبوعات): نیره خادمی از پیام ما؛ «دغدغه های سبز خجوی نی نواز»
– قالب گزارش (خبرگزاری): علیرضا سعیدی از مهر؛ با عنوان «خاموشی چراغ کنسرت ها دو ساله می شود؟»
– قالب یادداشت (مطبوعات): پیمان طالبی از جام جم؛ «بگذار تا مقابل روی تو بگذریم»
– قالب یادداشت (خبرگزاری): کامیار صلواتی از نویز؛ «مسلک معاصریت»
– رسانه های شنیداری: سحر طاعتی از عصر ایران؛ «نوای ماندگار»
سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر همزمان و در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از تاریخ ۲۲ تا ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۰ به دبیری حسن ریاحی در بخش های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی برگزار شد.

* این گزارش از آغاز آغاز مراسم بروزرسانی شده است.


1400/11/30
11:18:18
5.0 / 5
414
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان