موزیک خوان Music Reader
در یك نشست رسانه ای مطرح شد؛

قانون نظام صنفی هنر تصویب شود

قانون نظام صنفی هنر تصویب شود

موزیک خوان: اعضای هیأت رییسه شورای عالی خانه هنرمندان ایران در نشستی رسانه ای به تصمیم نمایندگان مجلس در خصوص حذف معافیت مالی هنرمندان انتقاد نمود.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، نشست رسانه ای رئیس و اعضای هیات رییسه شورای عالی خانه هنرمندان ایران با حضور ایرج راد، حمیدرضا نوربخش، روانبخش صادقی و امیر راد و با همراهی کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی خانه هنرمندان درباره موضوع حذف معافیت مالیاتی هنرمندان، بامداد روز سه شنبه ۳ اسفند در سالن امیرخانی خانه هنرمندان ایران اجرا شد.
ایرج راد رئیس هیأت رییسه شورای عالی خانه هنرمندان ایران در ابتدای این جلسه اظهار داشت: به طور معمول بجای کوشش برای حرکت های به سمت جلو، به دنبال این هستیم برگردیم به زمانی که شرایط بهتر بوده است. مسائل فرهنگ و هنر بعنوان مساله اصلی در حاشیه قرار می گیرد. مسأله فرهنگ و هنر باید از جانب دولت حمایت شود چون اشاعه فعالیت فرهنگ و هنر تاثیر مستقیمی روی جوامع مختلف دارد.
هنرمند درآمد مستمر ندارد و کارمند نیست که مالیات بپردازد
وی تصریح کرد: سقفی برای دریافت مالیات تعیین شده که طی آن درآمد سالانه ۲۰۰ میلیون تومان یعنی ۱۶ میلیون تومان در ماه از مالیات معاف است. هنرمند درآمد مستمر ندارد و کارمند جایی نیست که مالیات بپردازد. تئاتر در هیچ کجای دنیا درآمد ندارد. حال فکر کنید هنرمندی در طول یک سال در تمام حوزه ها فعالیت و بطورمثال ۳۵۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد ولی ۵ سال دیگر کار اینچنینی نخواهد داشت. آیا باید از او مالیات گرفت؟
راد تاکید کرد: هنرمندان در نهایت ۱۰ تا ۱۲ سال توان کار مداوم و کسب درآمد دارد. یک هنرمند چند سال باید کار کند که توان خرید یک آپارتمان ۶۰ یا ۷۰ متری در خارج از تهران داشته باشد. باید از دلالان مالیات کسر شود نه از هنرمندان. در حوزه های مختلف مالیات می دهیم. در تئاتر برای به صحنه رفتن یک اثر نه فقط حمایتی نمی گردد بلکه در سالن های دولتی ۲۰ درصد حق سالن، ۵ درصد برای سایت فروش و ۹ درصد مالیات ارزش بر افزوده از هنرمندان دریافت می شود.
رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر متذکر شد: این تصمیم لطمه به نهادها و خانه های هنری نظیر خانه هنرمندان و خانه تئاتر می زند. این خانه ها درآمدزا نیستند. تصمیمی که در گذشته برای پشتیبانی از هنر و هنرمندان اتخاذ شده بود حالا قصد حذف اش وجود دارد و این تأثیر منفی روی کارهای فرهنگی و هنری می گذارد. در سینما فروش چند فیلم سینمایی و در تجسمی فروش با قیمت بالای چند اثر خاص نباید ملاک قرار گیرد. باید تأثیر این تصمیم گیری ارزیابی شود.
جامعه هنری نگران حذف معافیت مالیاتی هستند
سپس حمیدرضا نوربخش نایب رییس هیأت رییسه شورای عالی خانه هنرمندان ایران نیز در ادامه نشست اظهار داشت: پیگیری هایی انجام شده و همه صنوف و جامعه هنری نگران حذف معافیت مالیاتی و طرح این مساله در قسمتی از مجلس شورای اسلامی هستند برای اینکه این تصمیم موجب تعطیلی خیلی از کارهای هنری می شود و هنرمندان را مجبور به حرکت به سمت درآمدزایی می کند و این روند لطمه کیفی جدی به فرهنگ و هنر وارد میکند.
در حال حاضر دوستانی که قصد حذف معافیت مالیاتی هنرمندان را دارند از چه کسی انتقام می گیرند؟ این حذف معافیت مالیاتی چه سود مالی برای دولت دارد؟ وی متذکر شد: نمی دانم این تصمیم با چه انگیزه ای گرفته می شود. در ۲ سال کرونائی اگر مردم امکان تماشای فیلم، برنامه آنلاین و شنیدن موسیقی را نداشتند چه فجایعی اتفاق می افتاد. اگر زمانی عده ای فکر کردند و در پشتیبانی از فرهنگ و هنر، معافیت مالیاتی را در نظر گرفتند خویشاوند هنرمندان نبودند. هم اکنون دوستانی که قصد حذف معافیت مالیاتی هنرمندان را دارند از چه کسی انتقام می گیرند؟ این حذف معافیت مالیاتی چه سود مالی برای دولت دارد؟
امیر راد از اعضای هیأت رییسه شورای عالی خانه هنرمندان ایران و رئیس انجمن هنرمندان نقاش نیز در بخش دیگری از این جلسه تاکید کرد: حوزه هنر مسایل مشترک دارد و وقتی راجع به مساله ای صحبت می نماییم در زمینه سینما، موسیقی و تئاتر هم مشترک است. دوستان شرایط عده ای قلیل را به شرایط همه هنرمندان تعمیم داده اند. باید شرایط همه هنرمندان رصد و برمبنای لطمه شناسی علمی در این خصوص تصمیم گرفته شود. وظیفه هنرمند در جامعه فرهنگ سازی است و نگاه بیشتر جوامع دنیا پشتیبانی از هنر و هنرمندان است و اگر کمپانی هایی از هنر حمایت می کنند بعنوان مسئولیت اجتماعی از پرداخت مالیات معاف می گردند ولی در کشور ما ماجرا بالعکس است.
دوستان شرایط عده ای قلیل را به شرایط همه هنرمندان تعمیم داده اند. باید شرایط همه هنرمندان رصد و برمبنای لطمه شناسی علمی در این خصوص تصمیم گرفته شود وی متذکر شد: خیلی از هنرمندان حتی توانایی تامین هزینه های تولید اثر خودرا ندارند.
راد اظهار نمود: هنرمندان حوزه تجسمی نامه ای را به رئیس مجلس ارائه دادند و گروههای دیگر هم ورود کردند و امیدوار هستم موجب تصمیم گیرندگان نگاه شان را کارشناسانه کنند. ما مخالف پرداخت مالیات نیستیم بلکه با کارشناسی و نگاه علمی در این خصوص تصمیم گیری شود.
در ادامه روانبخش صادقی یکی دیگر از اعضای هیأت رییسه شورای عالی خانه هنرمندانی ایران و عضو هیأت مدیره خانه سینما هم در ادامه این جلسه اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی غافل نیستند که خیلی از اهالی سینما و هنر درگیر روزمرگی هستند و بر خلاف تعداد اندکی سلبریتی درآمدی ندارند. تصمیم گیری برای حذف معافیت مالیاتی در شرایطی که کرونا تأثیری منفی و مخرب بر روح و روان جامعه داشته، بار روانی مضاعفی روی هنرمندان و آثار هنری خواهد داشت.
وی اشاره کرد: قانون نظام صنفی هنر را که سال هاست در مجلس مطرح و بی نتیجه مانده مصوب کنید پس از هنرمندان مالیات هم بگیرید. اهالی هنر حق بیمه بیکاری، حق اولاد، حق مسکن و بیمه درمانی مناسب دارد که مقرر است مالیات پرداخت کند؟ یک کارمند که مالیات پرداخت می کند از تمام این مزایا برخوردارست.
صادقی تصریح کرد: در جلسه ای که سال جاری سینماگران با آقای قالیباف داشتیم ایشان قید کرد بررسی اصلاح قوانین مالیاتی هنرمندان انجام می شود ولی آیا اصلاح مدنظر این است؟ برای تصمیم گیری درباره موضوع پرداخت مالیات از طرف هنرمندان در کنار نگاه علمی باید لطمه شناسی اجتماعی نیز صورت گیرد.
قانون نظام صنفی هنر را که سال هاست در مجلس مطرح و بی نتیجه مانده مصوب کنید پس از هنرمندان مالیات هم بگیرید. اهالی هنر حق بیمه بیکاری، حق اولاد، حق مسکن و بیمه درمانی مناسب دارد که مقرر است مالیات پرداخت کند؟ عضو هیأت مدیره خانه سینما تاکید کرد: ما معتقدیم الان زمان مناسبی برای این تصمیم گیری نیست ولی اگر مقرر است مالیات گرفته شود ابتدا مزایای کاری و صنفی برای هنرمندان لحاظ شود. از همه مهمتر بار روانی که چنین تصمیمی روی هنرمندان وارد میکند موجب لطمه دیدن سطح کیفی آثار هنری می شود.
سپس ایرج راد بروز چنین مشکلاتی را ناشی از نبود شناخت نسبت هنر و مسایل هنری در بین مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانست و تاکید کرد: آیا نمایندگان مجلس به دیدن تئاتر، فیلم سینمایی و کنسرت موسیقی نشسته اند و آیا به نمایشگاه های نقاشی رفته اند؟ هنوز در جامعه بازیگر را مطرب می دانند و آدم های موجهی نمی دانند؟ اگر موجه نیستند چرا دانشگاه ها به لحاظ آکادمیک رشته های مرتبط هنری تدریس می شود؟ ما این همه کانال تلویزیونی داریم ولی چرا بوسیله این کانال ها تئاتر و اجراهای موسیقی پخش نمی شود؟
نوربخش نیز در ادامه این جلسه متذکر شد: حقوق تولیدکنندگان اثر و حق کپی رایت به رسمیت بشناسید و پس از هنرمند مالیات بگیرید. در این کشور با یک کلیک تمام آثار هنرمندان بصورت رایگان در دسترس قرار می گیرد و به تاراج می رود.
در بخش پایانی این جلسه صادقی درباره موضوع تشخیص صلاحیت هنرمند بودن یا نبودن در صندوق اعتباری هنری، اشاره کرد: الان در صندوق اعتباری هنر باب شده که صندوق می تواند تشخیص دهد که افراد هنرمند هستند یا نه در صورتیکه صنف هنرمند را تأیید می کند اما صندوق مجدداً خود باید تشخیص این امر را بدهد. آیا فیلمنامه نویسی که چند سال یک دفعه کار می کند هنرمند نیست؟ الان در این شرایط نباید بار روانی مضاعفی از طرف صندوق اعتباری هنر بر هنرمندان وارد شود.
عکس از میلاد بهشتی است.


منبع:

1400/12/04
23:50:40
5.0 / 5
515
تگهای خبر: آثار , انجمن , بازی , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
موزیک خوان