موزیک خوان Music Reader
در مراسم جایزه حكیم نظامی؛

نشان عالی یونسکو به شهرام ناظری اعطا شد

نشان عالی یونسکو به شهرام ناظری اعطا شد

به گزارش موزیک خوان نشان عالی یونسکو در مراسم جایزه حکیم نظامی با حضور تعدادی از چهره های فرهنگی و هنری به شهرام ناظری اهدا شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، آئین بزرگداشت حکیم نظامی، عصر روز گذشته پنجشنبه ۱۹ اسفند ماه با حضور چهره های فرهنگی و هنری در تالار وحدت برگزار گردید.
حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در این مراسم که اجرای آنرا عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو-ایران برعهده داشت، اظهار داشت: درباره حکیم نظامی چه میتوان گفت و سخن گفتن درباره این شاعر سخت است؛ خوشحالیم امروز شنیده می شود که همه عالم تن است و ایران دل؛ حکیم نظامی در قرن ششم بر بام ایران ایستاد و این دوگانه زیبا را اظهار داشت که جهان بر دو بخش است ایران دل جهان است و جهان تن.
وی افزود: چقدر باید اساتید درباره این مهم حرف زد؛ دل کانون عشق و عاطفه است و مهر و دل پنجره ای به نور و روشنایی است و تن کانون تاریکی و ظلمت است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران توضیح داد: این دوگانه خیلی اهمیت دارد. نظامی در پنج گنج که گنجینه است و اساتید بزرگی این گنج را رونمایی کرده و به نسل آینده معرفی می کنند نشان داد که جهان دل، جهانی است که اهالی هنر در آن برتر هستند و دیگر کسی بر کسی برتری جز بر هنر ندارد.
ایوبی اظهار داشت: حکیم نظامی در اعماق قرون وسطی که قهرمانان غرب شوالیه ها بودند می گوید نجوید کسی بر کسی برتری. مگر کز طریق هنر پروری. این سخن برای "جهان تن" قابل فهم نبود و همین امروز هم قابل فهم برای جهان تن نیست. این سخن قرن ششم است و حکیمان ما می گویند باید قدر هنر و فرهنگ را دانست.
وی اضافه کرد: امروز بعد از ۷۵ سال در یونسکو به این نتیجه رسیدند که نباید از آموختن دست کشید و این شعار امروز یونسکو است اما حکیم نظامی در قرن ششم می گوید هرکه ز آموختن ندارد ننگ. در برآرد ز آب و لعل از سنگ
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران افزود: جهان تن در اعماق تاریکی بود و در ایران، حکیمان ایرانی درباره فرهنگ هنر سخن می گفتند.
ایوبی اظهار داشت: قصه های خسرو و شیرین را اساتید گفتند؛ خسرو وقتی به یک باغبان ستم می کند پدرش هرمز او را ترک می کند و تخت و تاج را به باغبان می بخشد و حاکمان جهان دل این گونه باید باشند.
وی اضافه کرد: هانری ماسه ایران شناس، در سال ۱۹۷۰ میلادی، رمان خسرو و شیرین را به فرانسه بر می گرداند و می گوید این اولین رمان جهان است. ببینید که زنان در آثار نظامی چه جایگاهی دارند و نظامی تصویری مقتدر و وفادار و قدرتمند از زنان در آثارش به تصویر می کشد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: ما شما را به رونمایی از خط نیاکان دعوت کرده ایم. از حضور اساتید ارجمند سپاسگزارم و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر می کنم. از مسؤولان اراک برای بزرگداشت نظامی تقدیر می کنم از مدیریت تالار وحدت سپاسگزارم. در این نشست از بزرگان هنر که این گنج را به زبان های هنری به ما معرفی کردند سپاسگزاریم و برنامه های باشکو تر بیشتری پیش رو داریم.
نظامی، فردوسی دوم است
در بخش دیگری از این مراسم اصغر دادبه، استاد دانشگاه اظهار داشت: ما صبر می نماییم تا وقتی می بینیم امکان دارد کار از کار بگذرد می دویم. باید مبحث را جدی بگیریم و کتاب های درسی و رسانه ها پاسخ دروغ ها را با راستی بدهند.
وی افزود: نظامی، فردوسی دوم است. فردوسی از راه حماسه هویت ملی را تثبیت کرد و او از راه داستان های غنایی. در همه آثارش همه دنیا تن است و ایران دل. هنر نظامی حتی فروترین مضمون را اعتلا می دهد.
این استاد دانشگاه بیان نمود: ما دو تلقی در تاریخ از اسکندر داریم. تلقی واقعی اسکندر ملعون است که بنای هخامنشیان را نابود کرد و می دانیم آموزش های ارسطو حرامش باد. تلقی دوم و خطا همان تلقی اسکندرنامه است. نظامی، متشرع و همان اندازه ایران دوست و میهن پرست است.
نظامی متشرع و میهن پرست است
سپس در بخش دیگری از این برنامه جلال الدین کزازی، شاهنامه پژوه و استاد دانشگاه اظهار داشت: بزم درباره یکی از فرزندان برومند ایران است. ما بر نظامی ستم روا داشتیم. او که از سالاران سخن پارسی است، در ایران ارج نهاده نشده است. همسنگ و هم تراز دیگر بزرگان سخن مانند فردوسی و سعدی و حافظ و مولانا نیست. هرچند او بر قلمروی خود یعنی بزم نامه سزای برترین است و بر سه تیغ ایستاده است.
وی افزود: عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. کسی در گوشه ای سخنی ناساز و بی پایه در بین نهاده و ما هم بر آن سر آمده ایم که پاسخی به این سخن بی سر و بن بدهیم. اما انگیزه هر چه باشد، این رخدادها بسیار خجسته و مایه همدلی است و شاید نظامی از سایه بیرون آید.
کزازی اظهار داشت: خسرو و شیرین گذشته از این که شاهکاری شگفت در ادب پارسی است، برترین برنامه ایرانی و جهانی است. در خسرو و شیرین، ما با دو چهره دلداده روبرو هستیم؛ یکی چهره بنیادین یعنی خسرو و یکی چهره کنارین یعنی فرهاد. اما اگر سرگذشت بزم نامه سرایی را پی بگیریم، بر دگرگونی ها درنگ کنی
این استاد دانشگاه درباره بزم نامه و رزم نامه اضافه کرد: رزم نامه بسیار کهن است. کهن ترین گونه ادبی است. اما رزم نامه ای را نمی شناسیم که با بزم نامه بیگانه باشد. چه شد رزم نامه به بزم نامه گرایید؟ این گمان است که آواز خوانان پرسه زن در ایران اشکانی و ساز نی و اروپای سده میانی، داستان های کهن را به آواز می سرودند و بخش بزم نامه ای از دل آنها بیرون آمد.
نظامی مردمی ترین شاعر ماست
در بخش دیگری از این مراسم ژاله آموزگار، استاد دانشگاه و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار داشت: من هم مانند همه عاشق ایرانم و همه عاشق ایرانیم و نظامی نماینده این عشق است. دورانی که در آذربایجان و جای دیگر دانشجو بودیم، کسی جرأت نمی کرد بگوید شاعر پارسی گوی ما ترکی شعر گفته است. من آذری هستم اما ایران یک زبان دارد که زبان پارسی است و این امر ما را به هم وصل می کند.
وی اضافه کرد: نظامی نماینده ادبیات بزمی است، بازمانده خنیاگران که فرهنگ مردمی را نگه داشتند. باید پشت ادبیات یک قدرت باشد؛ قدرت سیاسی و یا اعتقادی و برای همین کتاب های دینی ما ماندند. داستان های نظامی، بازمانده ادبیات ایران باستان است. نظامی فرهنگ ادبیات مردمی را به ما داده و مردمی ترین شاعر ما است.
نظامی شاعر زندگی ست
در ادامه این مراسم مهدی محبتی، استاد زبان و ادبیات فارسی گفتد: نظامی شاعر زندگی ست و به زندگی بیشتر از دیگر شاعران توجه کرده است. از ابتدا نحوه سلوک شخصی او منحصر به فرد بود. او برای اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه الگوی متناسب است و با ارباب غربت فاصله خویش را حفظ می نماید.
محبتی افزود: نظامی حرفش را می زند، جایی که لازم است رهنمود می دهد و جایی کنار می کشد. او تاکید دارد میتوان به قدرت رهنمود داد. بزرگترین سرمایه هر کسی شکفتگی درونی او است؛ مانند غنچه ای که باز می شود.
وی اضافه کرد: تنها شاعری که در فرهنگ ما، کلام را به بالاترین سطح دیدار می رساند، نظامی است. ما از نظامی سال هاست غافلیم و او انسانی اخلاقی بوده است. همه کسانی که زندگی را دوست دارند، الگوهایی هستند که در آثار نظامی دیده می شود. او بحث عدالت را در آثارش دارد.
در ادامه مراسم اولین جایزه حکیم نظامی، نشان عالی یونسکو به پاس کارهای هنری و پژوهشی به کیخسرو خروش (خوشنویس)، محمدباقر آقامیری (نگارگر)، بهروز غریب پور (کارگردان تئاتر)، خانواده زنده یاد حسین دهلوی (آهنگساز)، محمد روشن دشتی (ادبیات)، مهدی محبتی (استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی)، سعید شفیعیون (خواننده و استاد دانشگاه)، کوروش اسدپور (خواننده)، عبدالمجید ارفعی (پژوهشگر و متخصص زبان های باستانی) و حاتم عسگری فراهانی (ردیف دان و موسیقی دان) اهدا شد.
بهروز غریب پور کارگردان تئاتر بعد از دریافت این نشان اظهار داشت: وقتی گفتیم نظامی و ناصر خسرو و… دلیل نیست همه باور کنند آیت بزرگان برای ما هستند تا اپراها و فیلمها ساخته نشود و کتاب ها خوانده نشود. این بزرگان در اختیار ما نیستند. ما همیشه در خطر هستیم. باید در تمام روزهای سال ارکستر سمفونیک ما از اشعار بزرگان اپرا بنوازد. من برای اپرای لیلی و مجنون هزینه زیادی کردم.
سعید شفیعیون خواننده و استاد دانشگاه هم اظهار داشت: ارزش و اهمیت نظامی بسیار برجسته است. او بی نظیرترین شاعر در ادبیات جهان است که عرصه زمان و مکان را درنوردیده است.
حاتم عسگری فراهانی موسیقی دان هم با گرامی داشتن یاد و نام نکیسا اظهار داشت: سال ها بود دم از نظامی می زدم. چرا می گویند نظامی گنجوی و نه نظامی تفرشی؟ نخستین استاد روح و روان حکیم نظامی است. عمرم را برای موسیقی گذاشتم و موسیقی ما را زنده نگه می دارد.
براساس این گزارش؛ با حضور منوچهر شاهسواری و علی نصیریان نشان عالی یونسکو به شهرام ناظری اهدا شد.
در ادامه علی نصیریان بازیگر سینما و تلویزیون اظهار داشت: یونسکو کار ارزشمندی کرده است و بسیار مفتخرم که این لوح را به شهرام ناظری که از یگانه ها و سرمایه ها است، تقدیم می کنم. تجلیل خوب است اما در این دنیای مغشوش تضادها را چطور برای خودم حل کنم؟
وی با اشاره به حواشی پیش آمده برای فیلم سینمایی لامینور اظهار داشت: از یک طرف تجلیل می نماییم و از یک طرف مهرجویی را می رنجانیم. مهرجویی که ۵۰ سال است بهترین فیلمهای ایران را ساخته و منحصر به فرد و از کارگردانان باسواد مملکت است. به خاطر فریادهای ۸۰ ساله مهرجویی در آن ویدئو، گریه کردم. از دکتر ایوبی بابت اهدای نشان تقدیر می کنم. با ما نامهربانی نکنید.
در آخر این مراسم هم شهرام ناظری به خنیاگری پرداخت.
سید احمد محیط طباطبایی، محمدرضا اصلانی، علیرضا رئیسیان، یونس شکرخواه، الهه خاتمی، یدالله کابلی، محمد حیدری، شکرخدا گودرزی، مجید امامی، ایرج حسابی، سید احمد مجرد و جمع دیگری از اهالی فرهنگ و هنر از دیگر حاضران این مراسم بودند.


منبع:

1400/12/21
19:46:48
5.0 / 5
505
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵