موزیک خوان Music Reader
در قالب یك بیانیه منتشر شد؛

واکنش موزه هنرهای معاصر به حاشیه های یک اجرا

واکنش موزه هنرهای معاصر به حاشیه های یک اجرا

به گزارش موزیک خوان موزه هنرهای معاصر تهران با ابراز تأسف از واقعه پیش آمده در حین اجرای پرفورمنس یاسر خاسب اطلاعیه ای صادر کرد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، در جریان افتتاحیه نمایشگاه «پنج گنج» که ۲۱ اسفندماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد، پرفورمنسی توسط یاسر خاسب اجرا شد که در حین اجرای این پرفورمنس، محتوای روغن «ماده و فکر» اثر نوریوکی هاراگوچی بیرون ریخت و صدمه به آن وارد شد.
در این نمایشگاه که به مناسبت بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی افتتاح شد، محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی و تعدادی از هنرمندان حضور داشتند.

نوریوکی هاراگوچی هنرمند ژاپنی و خالق اثر «ماده و فکر» در موزه هنرهای معاصر تهران که به «حوض روغن» شهرت دارد، سال ۹۹ دارفانی را وداع گفت. این هنرمند ژاپنی پیرو مکتب مینی مالیسم معمولا از مواد صنعتی در کارهای خود استفاده می کرد. یکی از آثار مهم او «ماده و فکر» است که ظرف فولادی جوش خورده مربعی شکلی است که درون آن با روغن سیاه پر شده است.
پس از این اتفاق، موزه هنرهای معاصر تهران با ابراز تأسف از واقعه پیش آمده در حین اجرای پرفورمنس در جریان گشایش نمایشگاه «پنج گنج» اعلام نمود:
«- برخورد پرفورمر به روغن در طرح اصلی عرضه شده به موزه نبوده و در اثرِ اشتباه بوجود آمده است.
- در این اتفاق، بخشی از بدن پرفورمر، به روغن برخورد می کند که باعث خروج مقداری روغن می شود؛ که قابل جایگزینی است.
- طی سالهای بعد از خلق اثر، همواره روغن تبخیر شده و به آن اضافه شده است. در سال نود و شش هم با حضور هنرمند، کل روغن خارج شد و روغن جدید جایگزین شد.
- در هنرهای میان رسانه ای و نوین معاصر، ایجاد دیالوگ بین آثار گذشته و حال، فضایی جدید برای بیان هنری، بوجود آورده است که در ایام آینده، نمونه هایی از آنرا منتشر خواهیم کرد.
- ضمن احترام به نظرات ابراز شده پیرامون این واقعه، و تأسف، درصورتیکه باعث ناراحتی دوستداران و علاقمندان شده باشد، اعلام می شود این اتفاق، تخریب اثر هنری محسوب نمی گردد و صرفا به علت خطای سهوی، بخشی از روغن از موزه خارج شده، که جایگزین خواهد شد.
- محافظت از آثار هنری موزه، در زمره اصلی ترین وظایف موزه است، آن چنانکه در مهرماه سال نود و شش، نوریوکی هاراگوچی را برای مرمت حوض روغن به ایران دعوت کرد و پیش از درگذشت وی، این اثر مرمت شد.
- امید داریم با دقت و حساسیت بیشتر، در آینده شاهد خطاهایی از این دست نباشیم.»

1400/12/22
20:02:09
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , مد , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴