موزیک خوان Music Reader
گفت وگو با معاون فرهنگی سازمان زیباسازی شهر تهران

چگونه از سرقت آثار هنری شهری جلوگیری می کنند؟

چگونه از سرقت آثار هنری شهری جلوگیری می کنند؟

سازمان زیباسازی شهر تهران همه ساله المان های گوناگونی را به فضای شهری اضافه می کند و از سویی در طول سال خبرهایی در خصوص سرقت برخی از این آثار هم به گوش می رسد. شلوغی شهر از المان ها و آثار حجمی هم دغدغه دیگری است که از جانب هنرمندان و کارشناسان مطرح می شود.


حال در همین راستا تصمیم گرفتیم گفت وگویی با مجید قادری ـ معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهرداری تهران ـ درباره تهمیداتی که برای پیشگیری از سرقت آثار هنری اندیشیده اند داشته باشیم و برنامه این سازمان را برای ساخت، نصب و ساماندهی آثار هنری در سال آینده و همینطور اقداماتشان در سال ۱۴۰۰ را جویا شویم.
وی در ابتدا درباره برنامه سازمان زیباسازی برای پیشگیری از سرقت آثار هنری شهری به ایسنا می گوید: بنای ما بر این است که کمترین سرقت را داشته باشیم ولی تهمیداتی که برای پیشگیری از سرقت آثار هنری شهری صورت می گیرد، صفر تا صدی نیست و امنیت صد درصدی را حتی برای بانکها هم نمی توان متصور بود. با این همه اگر به آمار نگاه نماییم، سرقت ها نسبت به ۱۰ ـ ۱۵ سال قبل کاسته شده است. تا جایی که بتوانیم برای محافظت از آثار پرارزش نگهبان می گذاریم و اطراف آنها دوربین نصب می کنیم؛ باآنکه که وظیفه ما تنها نصب و جانمایی این آثار است و حفاظت از آنها برعهده مسئولان مکانی است که اثر در آن قرار داده می شوند.
در ادامه از او درباره برنامه این سازمان برای سال آینده نسبت به نصب و تولید المان های جدید هنری شهری و ترمیم آنها می پرسیم. می گوید: سازمان وظیفه دارد که مرمت آثار هنری ساخته شده توسط هنرمندان را به صورت مستمر و با برنامه ریزی منظم انجام دهد که این امر به صورت متناوب طی سالیان مختلف انجام شده است. در سال ۱۴۰۱ هم بنا داریم که یک مرتبه به صورت کامل شهر را از منظر المان های شهری بررسی نماییم تا هم آثاری که موجود هستند و شاید استانداردهای لازم را نداشته باشند از سطح شهر جا به جا نماییم و هم آثاری که احتیاج به مرمت دارند را با اولویت بندی در اسرع وقت ترمیم نماییم.
قادری تصریح می کند: بنا داریم که در سال جدید المان های فاخر برنزی شهر را به مرور گسترش دهیم و بطور قطع در سال ۱۴۰۱ چند اثر فاخر، به مجموعه گنجینه شهر تهران اضافه خواهد شد. همینطور در میادین و معابر، المان های مختلف حجمی ساخته خواهد شد و برگزاری سمپوزیوم های حجمی هم در دستور کار ما برای سال ۱۴۰۱ قرار دارد.
از او می پرسیم که چقدر قصد دارند این برنامه ها را با همکاری انجمن مجسمه سازان پیش ببرند؟ می گوید: برای ما اولویت هنرمندان هستند ولی تا جایی که بتوانیم از ظرفیت انجمن ها هم استفاده خواهیم کرد تا مردم شاهد اتفاقات هنری خوبی در سطح شهر باشند.
«بهتر نیست که ساخت المان های شهری با همکاری انجمن ها صورت بگیرد؟» پاسخ می دهد: لزوما این گونه نیست که هنرمندانی که انجمن معرفی می کند کاری بسازند که صد درصد مورد تأیید باشد یا اگر انجمن معرفی نکند کار بدی ساخته شود. یک امر بینابینی است و بالاخره هنرمندان پیشکسوت هم برای خود سبک و سیاقی دارند و حتی اگر در انجمن ها عضو نباشند باید از هنر آنها بهره مند شد.
او درباره اقداماتی که طی چهار ماه گذشته داشته اند، می گوید: در چهار ماه گذشته بالغ بر ۳۰ سردیس و حدود ۳۰ المان حجمی به سطح شهر افزوده شد. البته نمادهای حجمی مناسبتی هم در دستور کار ما قرار دارند؛ مثلاً انارهای شب یلدا یا تخم مرغ های نورزوی، نمادهای حجمی هستند که به صورت مناسبتی در سطح شهر نصب می شود. همینطور بر مبنای اولویت آثار و همکاری هنرمندان، ماهانه به صورت میانگین بین پنج تا ۱۰ اثر مرمت می شود.
منبع:

1400/12/25
18:55:34
5.0 / 5
512
تگهای خبر: آثار , انجمن , دوربین , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
موزیک خوان