موزیک خوان Music Reader

اکبر یادگاری درگذشت

اکبر یادگاری درگذشت

به گزارش موزیک خوان اکبر یادگاری، هنرمند تئاتر، نقاش، نویسنده و شاعر در آلمان دارفانی را وداع گفت.


مرتضی درویش، کارگردان جوان تئاتر که قرار بود سال جاری نمایشی را با همکاری این هنرمند قدیمی اجرا کند، با بیان خبر درگذشت او به ایسنا اظهار داشت: آقای یادگاری هفته گذشته در آلمان فوت کردند و روز گذشته، جمعه ۲۶ فروردین در شهر کلن به خاک سپرده شدند.
او درگذشت این هنرمند را بسیار شوکه کننده دانست و افزود: آقای یادگاری بسیار پرانرژی و پر انگیزه بودند و درگذشت ایشان برای خانواده و دوستان شان بسیار تکان دهنده بود. گویا ایشان به علت ایجاد لخته خون فوت کرده اند ولی هنوز معلوم نیست این لخته به چه دلیل در بدن شان بوجود آمده است.
این کارگردان تئاتر افزود: آقای یادگاری قبل از عید ایران بودند و اجرای افتتاحیه نمایش من «پیک نیک در میدان جنگ» با حضور ایشان بود. قرار بود سال جاری نمایش «مکبث» را با بچه های تهران و سمنان کار نماییم. ایشان که ساکن آلمان بودند، پیش از عید به آلمان رفتند و من منتظر بازگشت شان بودم تا پروژه «مکبث» را آغاز نماییم که ناگهان با خبر درگذشت شان مواجه شدم.
او از یادگاری بعنوان یک آدم حسابی هنری یاد کرد و اضافه کرد: ایشان هم دوره ای آقایان رضا بابک، امین تارخ و... بودند و پیش از عید هم با این دوستان جلساتی داشتند و بسیار علاقه مند بودند با دوستان قدیمی خود همکاری تازه ای داشته باشند.
اکبر یادگاری، متولد سال ۱۳۳۰ است که اواخر دهه ۴۰ با ورود به دانشکده هنرهای زیبا در رشته تئاتر مشغول به تحصیل شد. دوستان و هم دوره ای های وی در تئاتر چهره هایی همچون سعید پور صمیمی، هرمز هدایت، خسرو شکیبایی، جعفر والی، ایرج راد، رضا بابک، فردوس کاویانی، قاسم قلی پور، جمشید حیدری، اصغر همت، حمید مظفری، سهراب سلیمی، محمد ساربان و بسیاری دیگر بودند که روابط دوستانه آنان ادامه داشت.
یادگاری که پس از تحصیل در دانشکده به استخدام اداره تئاتر درآمده بود، همچون بازیگرانی است که در اجرای افتتاحیه مجموعه تئاتر شهر در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی آربی اونسیان بازی کرده بود.
او همزمان با فعالیت در تئاتر در سینما و تلویزیون هم فعال بود و علاوه بر آن به نگارش شعر و رمان و هم نقاشی می پرداخت.
آثار گوناگونی از وی در کشورهای مختلف به انتشار رسیده اند و نمایشگاه های نقاشی گوناگونی در داخل و خارج از کشور برپا کرده بود.
این هنرمند که در زمینه فلسفه هنر هم صاحب نظر بود، آثار نظریه مختلفی هم در حوزه هنر و بازیگری دارد.
او دهه شصت برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کرد و برغم ماندش در این کشور، به ایران هم رفت و آمد داشت و روابط دوستانه اش را با دوستان قدیمی اش حفظ نموده بود. همچون فعالیتهای وی در ایران برگزاری نمایشگاه نقاشی «تروما» در گالری «آتبین» بود. او گرچه در خیلی از کشورها فعالیت هنری انجام داده بود ولی همواره خویش را یک هنرمند ایرانی می دانست و علاقه مند بود در کشور خودش هم کار کند.
یادگاری کتاب «بازیگری نو » را نوشته بود و به قول درویش، قصد داشت جلد دوم همین کتاب را منتشر کند که درگذشتش، این فرصت را گرفت.1401/01/27
19:51:14
5.0 / 5
505
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
موزیک خوان