موزیک خوان Music Reader

گم شده در هزارتوها بر دیوار گالری ژاله

گم شده در هزارتوها بر دیوار گالری ژاله

موزیک خوان: نمایشگاه نقاشی انفرادی مینا دیده بان با عنوان خواستن و خاستن جمعه 26 فروردین در گالری ژاله راه اندازی شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی گالری، در نمایشگاه آثار مینا دیده بان با عنوان «خواستن و خاستن» ۳۸ تابلو به نمایش درآمده است که با بهره گیری از رنگ روغن، کاربن، مداد رنگی و بر روی شیشه، مقوا یا بوم کار شده اند.
عناصر بیرونی نظیر پیکر ونوس ویلندورف مربوط به دوران پارینه سنگی و معماری شهر مادری اش دزفول شکل گرفته اند. رواق ها، طاق نماها، پله ها و دهلیزهای تو در تو، دنیای رمزآلود آثار او را رقم زده اند. خط بعنوان عامل اصلی بصری، آثار او را بیشتر متمایل به طراحی می کند و آنچه که در طراحی او را مجذوب کرده امکان بداهه گی و کشف رموز آشکار و نهان طرح و نقش است.
دیده بان درباره شکل گیری این مجموعه اظهار داشت: پس از مرگ مادرم پیکر بی جان او را دیدم و این مسأله تأثیر زیادی بر من داشت. بعد از آن بدون این که متوجه باشم پیکرهایی در نقاشی هایم تکرار شد که در طول زمان این پیکرها هویت و جنسیت خودرا از دست دادند و حتی از فیگور انسان هم دور شده و تبدیل به موجودی شد که برای من نماد مرگ است. سر را از این پیکرها گرفتم تا زندگی را از آنها بگیرم و تحرک و پیچیدگی آنها نیز در حقیقت رقص مرگ است و غم در آنها وجود ندارد.
وی درباره وجود ماهی در آثارش اظهار داشت: ماهی از نظر تصویری برایم خیلی جذاب است و فرم آن همیشه توجهم را جلب می کرد. در مرحله اول نیز بنا بر این ماهی وارد کارهایم شد اما پس از آن که سر آنرا جدا کردم، معنا وارد کارم شد، برای اینکه سر بخش متفکر جسم است اما وقتی قطع شود کاری از آن جسم برنمی آید.
دیده بان اضافه کرد: سمبل بناهای معماری نیز در آثار من وجود دارد. دالان ها یا کوچه های طاقی که برای همه ما آشناست و آنها را در شهرهای مختلف دیده ایم مانند هزارتوهایی هستند که دلم می خواهد در آنها گم شوم، اما برای این گم شدن یک فضای آشنا را پیدا کرده ام. بااینکه یک فضای تاریک و تودرتو است ولی از آن ترسی ندارم و دوست دارم در آن گم شوم.
نمایشگاه «خواستن و خاستن» تا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در گالری ژاله به آدرس خیابان سمیه، پس از خیابان مفتح، بن بست پروانه، پلاک ۴ برپاست. علاقه مندان می توانند هر روز به جز شنبه ها از ساعت ۱۳ تا ۲۱ با رعایت پروتکلهای بهداشتی به گالری ژاله مراجعه کنند.


منبع:

1401/01/30
12:35:45
5.0 / 5
514
تگهای خبر: آثار , طراحی , مد , معماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان