موزیک خوان Music Reader

لطفا حین اجرا دست نزنید!

لطفا حین اجرا دست نزنید!

موزیک خوان: در کنسرتهای ارکسترهای سمفونیک یک رسم دیرینه وجود دارد، به این صورت که در اجرای هر سمفونی که دارای موومان هایی است، توقف هایی بعد از هر موومان صورت می گیرد که ممکنست مخاطب به اشتباه گمان کند که قطعه به انتها رسیده و آغاز به تشویق کند، اما این فرضیه غلط است!


در حقیقت در آخر هر موومان، موومان بعدی نواخته می شود و توقفی که صورت می گیرد نشان دهنده اختتام آن موومان است و نیازی به تشویق نیست اما در اجرای شب گذشته و حتی اجرای قبل تر ارکستر به همراه ولفگانگ ونگنروت (رهبر آلمانی)، تماشاچیان در آخر هر موومان آغاز به تشویق کردن می کردند. اما شب گذشته این اقدام سبب واکنش حیدریان شد و هر بار در صورتیکه روبه روی ارکستر ایستاده بود اهتمام می کرد با حرکات چوب رهبری به سمت مخاطبان مانع تشویق آنها بین هر موومان شود که البته کارساز نبود!

به گزارش خبرنگار موسیقی ایسنا، ارکستر سمفونیک تهران که حالا بنظر می رسد از برنامه های مدون تری برای اجرا برخوردار است، هر بار اجرای قابل قبول تری را به نمایش می گذارد که این نشان دهنده موثر بودن تکرار و تمرین است.


در ادامه گزارش کوتاهی را از آنچه شامگاه پنجشنبه جریان داشت می خوانید:

شامگاه گذشته ۱۲ بهمن ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان و با حضور معاون امور هنری با اجرای قطعاتی از ریشارد واگنر ( زیگفریدایدیل)، امانوئل ملیک اصلانیان (پروانه) و فلیکس مندلسون (سمفونی شماره یک در دو مینور) در تالار وحدت به روی صحنه رفت.

قطعه اول از واگنر بعنوان یک هدیه تولد برای همسر دوم واگنر بعد از تولد فرزندشان در سال ۱۸۶۹ بود.

این قطعه در ابتدا فضایی آرام داشت و حدودا این فضا در ادامه دنبال می شد.


قطعه پس از آهنگساز ایرانی _ ارمنی با شور و هیجان شروع شد و بعد از لحظاتی از آن حالت خارج شد که البته فضای کلی این اثر دارای شور و هیجان بود و فضای موسیقی ایرانی در آن مشهود بود.

این قطعه تصویری چون یک عمارت قدیمی ایرانی را تداعی می کرد که گویی واقعه ای ناگوار در آن جریان داشت و موسیقی قصد داشت این اتفاق را اعلام نماید.

قطعه آخر که سمفونی شماره ۱ از مندلسون بود آغازی پرهیجان داشت، موومان دوم با فضایی آرامتر همراه بود، موومان سوم هم آغازی پرهیجان و در ادامه آرامتر و موومان آخر هم همان هیجان را داشت.
منبع:

1401/03/15
12:46:23
5.0 / 5
631
تگهای خبر: جشن , كنسرت , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱