موزیک خوان Music Reader
با یادداشتی از پشنگ كامكار؛

باخلوت خویشتن امیرحسین رئوفی منتشر گردید

باخلوت خویشتن امیرحسین رئوفی منتشر گردید

موزیک خوان: باخلوت خویشتن اثر امیرحسین رئوفی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از امور رسانه ای پروژه، تازه ترین اثر انتشار یافته امیرحسین رئوفی، نواختی مترآزاد در دستگاه نواست که بصورت بداهه و برمبنای ردیف موسیقی دستگاهی ایران نغمه پردازی و اجرا شده است.
پشنگ کامکار نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی درباره این اثر نوشته است: «سنتور، سازی زهی کوبه ای است، اجرای آواز با این ساز آسان نیست، با امکانات محدودِ ساز سنتور اجرای انواع تحریرها و همین طور غلت، مالش و ظرایف دیگر موسیقیِ آوازی کاری پیچیده است. با دو مضراب و بدون استفاده از حس لامسه بر روی سیم های ساز نمی توان به آسانی، امکاناتی که دیگر سازهای زهی زخمه ای و زهی-آرشه ای دارند را اجرا کرد همین طور اجرای ویبراسیون به شکل صحیح در توالی مضراب ها امکان پذیر نیست.
از دیگر پیچیدگی های اجرای موسیقی مترآزاد (آوازی) با ساز سنتور، محدودیت کوک را می توان نام برد که به طور معمول پس از اجرای چند گوشهٔ اصلی باید از دیگر گوشه ها صرف نظر کرد. به دلیلهای ذکر شده نوازندگان سنتور باید بیشتر از دیگر نوازندگان سایر سازها و حتی آوازخوان ها تبحر در بسط و گسترشِ یک گوشه را بدست آورند، به صورتی که بتوانند با اجرای دو یا سه گوشه، بداهه نوازی ِ متنوعی با زمان کافی داشته باشند.
امیرحسین رئوفی نوازندهٔ توانمند سنتور، در این بداهه نوازی، با سنتور دوازده خرک (که در گذشته بیشتر معمول بوده است)، با استفادهٔ مناسب از خرک های دهم، یازدهم و دوازدهم و همین طور پوزیسیون چهارم سنتور (پشت خرک های زرد) اجرای بسیار خوبی ارایه داده است. وی در این تکنوازیِ نوا، گوشه های اصلی و گوشه های دارای مقام متفاوت را با جمله بندی و تحریرهای متنوع و منطقی در نواختی متعّهد به ردیف، بسیار عالی اجرا و ارائه کرده است. برای او و تمام فرزندان سنتورنوازی ایران زمین که در حفظ و اعتلای سنتور و سنتورنوازی تلاش می کنند آرزوی موفقیت دارم.»
شایان ذکر است این اجرا در یک نشست و بدون ویرایش های دیجیتال در خرداد ۱۳۹۴ توسط مؤلف ضبط خصوصی شده است که حالا بعد از گذشت هفت سال بصورت دیجیتال منتشر می شود.


منبع:

1401/03/15
21:47:46
5.0 / 5
617
تگهای خبر: دیجیتال , فرهنگ , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
موزیک خوان