موزیک خوان Music Reader

پیکاسو چگونه به دختر ۵ ساله اش نقاشی یاد می داد؟

پیکاسو چگونه به دختر ۵ ساله اش نقاشی یاد می داد؟

مجموعه ای از کتاب های طراحی که توسط پیکاسو برای آموزش نقاشی به دخترش استفاده می شده و قبل از این به معرض نمایش گذاشته نشده، مقرر است در پاریس به نمایش درآید. این مجموعه نشان میدهد که چگونه پیکاسو به دختر پنج ساله اش آموزش داده که فیگورها، حیوانات و پرنده ها را به تصویر بکشد!


به گزارش موزیک خوان به نقل از گاردین، تعداد کتاب های معدودی وجود دارد که تحت عنوان «چگونه نقاشی بکشیم» توسط پدری عاشق خلق شده که اتفاقا یکی از بالاترین نقاشان قرن بیستم بوده است.
نوه پابلو پیکاسو یک مجموعه خارق العاده از کتاب های طراحی که توسط این هنرمند برای آموزش چگونگی طراحی و رنگ کردن به بزرگ ترین دخترش استفاده می کرده، پیدا کرده است.
پیکاسو صفحات را با صحنه های کودکانه و سرزنده همچون حیوانات، پرنده ها، دلقک ها، آکروبات ها، اسب ها و کبوترها پر کرده است که هر کودکی را شاد می کند.
او این کتاب ها را برای مایا ـ رویز پیکاسو در فاصله سنی پنج تا هفت سال خلق کرده است. این دختربچه در بعضی از صفحات تلاش تأثیربرانگیزی برای تقلید از استاد خود نشان داده است.
پیکاسو دو تصویر جالب از روباهی در اشتیاق انگور را (با الهام از افسانه انگورهای ترش ژان دو لا فونتن قرن ۱۷، روباه و انگور) طراحی و مایا یکی از آنها را رنگ آمیزی کرد.
او همین طور عقاب های ساده اما زیبایی را طی یک حرکت و بدون بلند کردن مداد از روی کاغذ طراحی نموده و اینطور عشق خودرا از فرم و خط ناب به دخترش منتقل کرده است.
این مجموعه دیده نشده شامل مجسمه های اوریگامی نفیس از پرندگان است که پیکاسو آنها را از کارت دعوت برای مایا ساخته است.
دیانا، نوه پیکاسو خیلی اتفاقی در صورتیکه خرت و پرت های خانوادگی را جست و جو می کرده، این کارها را پیدا کرده است.
پدر پیکاسو که استاد طراحی بوده، طراحی را به او آموزش داده است پس این که او نیز بخواهد طراحی را به دخترش آموزش دهد مسئله ای طبیعی بوده است.
نوه پیکاسو می گوید که در میان این صفحات قسمت زیبایی هست که پیکاسو یک کاسه طراحی می کند و دخترش هم یک کاسه طراحی می کند.
گاهی مایا تصویری را خلق می کند و پیکاسو تصویر دیگری و در عین حال روش درست انجام این کار را به او نشان میدهد. گاهی آنها صحنه های متفاوتی را رسم می کردند. وقت های دیگر هم پیکاسو یک کلاه یا یک سگ را می کشید. گاهی از کل صفحه برای خلق یک چیز استفاده می کرد. گاهی صحنه های عینی را به تصویر می کشید، صحنه هایی از یک سیرک را.
مایا مشخصا به یاد می آورد که در زمان جنگ جهانی دوم مداد رنگی و دفتر بصورت محدود عرضه می شده و شاید همین مساله سبب شده که پدرش در دفتر او می نوشته و با مدادرنگی های وی رنگ آمیزی می کرده است. او می گوید که هنوز هم آن لحظاتی را که در آشپزخانه همراه پدرش نقاشی می کرده به یاد می آورد، آنجا تنها محل گرم در آپارتمان آنها بوده است.
تصویر یکی از صفحات کتاب طراحی پیکاسو که توسط نوه او پیدا شده

1401/03/23
09:48:35
5.0 / 5
512
تگهای خبر: آموزش , زیبایی , طراحی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
موزیک خوان