موزیک خوان Music Reader

درگذشت نقاشی که به رنگ و بوم دست نمی زد!

درگذشت نقاشی که به رنگ و بوم دست نمی زد!

موزیک خوان: «کلود روتو» هنرمند تجسمی فرانسوی از دنیا رفت.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، «کلود روتو» هنرمند فرانسوی که آثاری آمیخته با خاصیت های تابلو نقاشی و هنر مفهومی خلق می کرد، در بیست و هفتم ماه مه و در سن ۸۰ سالگی درگذشت.
این هنرمند حدود یک سال و نیم به آلزایمر مبتلا شده بود اما دلیل درگذشت او معین نیست.
«روتو» که بیشتر دوران فعالیتش به عنوان هنرمند را در پاریس گذراند، در اروپا شناخته شده تر بود و آثارش نیز بیشتر در اروپا به معرض نمایش گذاشته شده اند.«روتو» در دهه ۷۰ میلادی برای معرفی «دستورالعمل های خلق یک تابلو نقاشی» به شهرت رسید. برمبنای یکی از این دستورالعمل ها که اتفاقا امضا آثار این هنرمند هم شمرده می شود، تابلو نقاشی و دیواری که نقاشی بر روی آن نصب می شود باید همرنگ باشند. البته او شخصا این دستورالعمل را اجرا نمی کرد و فردی همچون یک مجموعه دار هنری، یک نماینده موزه یا مجموعه دار مستقل را برای اجرای این دستورالعمل انتخاب می کرد.
این ایده از زمانی جرقه خورد که روزی «روتو» مشغول رنگ آمیزی دیوار آشپزخانه بود، اما قلم مو بر روی قسمتی از تابلو نقاشی که روی دیوار نصب شده بود، کشیده شد.
«ناتاشا پولائرت» که یک مدیر گالری است و چندین دهه با «روتو» آشنا بوده، می گوید: «(روتو) پس از ناهار بازگشت و تصمیم گرفت تمام تابلو نقاشی را رنگ کند... این به یک پروتکل تبدیل شد: تابلو نقاشی باید همرنگ دیواری باشد که بر روی آن نصب می شود.»
در همان سال «روتو» اجرای اولین دستورالعمل را در گالری اش واقع در پاریس به نمایش گذاشت.
اغلب کارهای «روت» بصورت نوشتاری بود. او از سال ۱۹۷۳ به بعد بیش از ۶۵۰ دستورالعمل اجرائی نوشت که در قالب دو کتاب منتشر شدند.
«پولائرت» می گوید: «کلود خودرا نقاش می نامید اما همه او را به عنوان یک هنرمند تجسمی می شناختند. درست است که او به رنگ و بوم دست نمی زد اما در عوض برای نقاشی ها می نوشت.»


«روتو» سه نمایشگاه انفرادی در «مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو» و یک نمایشگاه در کنار نقاشی های «پیکاسو» در «موزه پیکاسو» برگزار کرد. البته آثار او بارها در نمایشگاه های مختلف گروهی و انفرادی دیگر به معرض نمایش گذاشته شده اند.
منبع:

1401/03/29
12:51:47
5.0 / 5
516
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان