موزیک خوان Music Reader
در جشنواره عكس ۵ :

آیدین آغداشلو: جهان با عباس کیارستمی معنای تازه ای پیدا کرد

آیدین آغداشلو: جهان با عباس کیارستمی معنای تازه ای پیدا کرد

به گزارش موزیک خوان بزرگداشت عباس کیارستمی روز گذشته یکم تیر در موزه سینما با حضور اهالی فرهنگ و هنر برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی جشنواره، در ابتدای مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵»، مجری ضمن خوشامدگویی اظهار داشت: «حدود سه سال پیش تک درخت عباس کیارستمی توسط مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده به ثبت رسید که عباس کیارستمی از این درخت در فصول مختلف عکاسی کرده است و ایده برگزاری این جشنواره از زمان ثبت تک درخت آغاز شد.»سپس مهدی شادی زاده موسی و دبیر جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» تصریح کرد: «خوشحالم که با تمامی سختی ها، این جشنواره تا به امروز ادامه داشته است. همه این جشنواره بهانه ای برای احترام به نام عباس کیارستمی است که می دانم امروز در این سالن حضور دارد. این جشنواره نقص هایی هم دارد اما خوشبختانه هر دوره نسبت به دوره های قبل بهتر انجام می شود. این جشنواره در دو حوزه عکاسی و ویدئو آرت فعالیت می کند.»
دبیر جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» افزود: «خوشبختانه این جشنواره همکاریهای خوبی در بخش بین الملل با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان و... داشته است و سفارت ژاپن خیلی به ما کمک کرده است. از همکاریهای مهم دیگر همکاری موزه سینما در این سه دوره بوده است. همینطور یکی از مهم ترین و برترین زنان معاصر ما یعنی لیلی گلستان در این سه دوره بسیاری از ما حمایت کرد و در ایام اولیه که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کردیم ایشان در کنار ما بود. همینطور همکاری این جشنواره با فوجی فیلم سبب شد تا هر ساله در کنار هم باشیم و تا جایی که می توانیم به رشد عکاسی کمک نماییم.»


در ادامه کلیپی از همکاری کشور ژاپن با ایران از گذشته تا به امروز برای مخاطبان پخش گردید و سفیر ژاپن اظهار داشت: «بسیار خوشحالم که در مراسم افتتاحیه جایزه بین المللی «عکس ۵» که به مناسبت بزرگداشت عباس کیارستمی برگزار می گردد حضور دارم. عباس کیارستمی یکی از برجسته ترین کارگردان های سینمای ایران است که در ژاپن هم از محبوبیت خاصی برخوردارست. در سال ۲۰۱۶ زمانی که این کارگردان فقید درگذشت، جشنواره های زیادی درباره دستاوردهای این هنرمند در سرتاسر ژاپن اجرا شد. من خودم دانش آموخته سینما هستم و همیشه تحت تأثیر «خانه دوست کجاست» این هنرمند هستم. امیدوارم این جشنواره بتواند ادامه دهنده راه عباس کیارستمی باشد.»
در ادامه کلیپی از آیدین آغداشلو و تصاویر عباس کیارستمی برای حاضرین پخش گردید.
سپس بهمن فرمان آرا به روی صحنه رفت و اظهار داشت: «وقتی که آیدین آغداشلو هست من نباید درباره عباس کیارستمی صحبت کنم. عباس کیارستمی شکارچی لحظه ها بود و اگر ما گل می دیدیم او ریشه را می دید. او همیشه خیلی عمیق نگاه می کرد و از نظر تصویری عکس ها را دوست داشت و همیشه می خواست متفاوت باشد. عباس کیارستمی نخستین بار با داستان فیلم «گزارش» پیش من آمد و من می دانستم که موفق می شود. آشنایی و همکاری ما از همان زمان شکل گرفت. عباس کیارستمی هم اکنون زنده تر است و امروز زادروز این هنرمند است که من این روز را به همه ایرانی ها تبریک می گویم و یاد او همیشه با من است.»
سپس آیدین آغداشلو درباره عباس کیارستمی تصریح کرد: «من قدیمی ترین دوست کیارستمی هستم. ۶۷ سال پیش در مدرسه با هم دوست شدیم و دوستی ما ادامه پیدا کرد. دفعه اولی که او را دیدم من بچه شروری بودم ولی او آنقدر جدی بود که منصرف شدم سر به سرش بگذارم. من امروز در تولد یک نابغه صحبت می کنم. خیلی ها قدرش را ندانستند و حالا یقه پاره می کنند و همیشه درباره او صحبت می کنند. عباس کیارستمی همیشه ناظر بود و بیشتر نگاه می کرد. او با دقت نگاه می کرد. مثلا به رویش یک گیاه با دقت نگاه می کرد. ساکت بود و من هیچگاه ندیدم ناسزایی به کسی بگوید. او آدمی بود که جان خودش را به جان جهان پیوند زده بود. در فیلم هایش نقش واسطه را به حداقل رساند. خیلی ها می گفتند او فیلمسازی بلد نیست و ما واقعا مردمان غریبی هستیم چونکه نخبه ها را قربانی می نماییم. عباس هیچگاه فرو نریخت و من به محکم بودن او همیشه غبطه می خورم. من نقاشی های وی را همیشه دوست داشتم.»
این هنرمند اشاره کرد: «عباس کیارستمی در بین ما ظاهر شد و در بین ما با فروتنی و قوت کار خویش را انجام داد. او اعتقادی داشت و بر اعتقاد خود پا فشرد. من قدرش را دانستم. او آرامش عمیقی داشت که این آرامش از یک استقامت درونی بود. جهان با وجود عباس کیارستمی معنای تازه ای پیدا کرد و او روز به روز بیشتر تحسین می شود.»
در ادامه کلیپی از داوران سومین دوره جایزه بین المللی «عکس ۵» پخش گردید و مجید طالبی بیانیه هیئت داوران را برای حاضرین خواند.
سپس لیلی گلستان اظهار داشت: «خیلی خوشحالم که برای داوری این سه دوره انتخاب شده ام و واقعا به من خوش گذشت. ما جوانان با استعدادی داریم که می کوشند نا امید نشوند و به راه خود ادامه دهند.»
در ادامه پانته آ پناهی، سفیر ژاپن، علی شادمان، فرزاد صدیق زاده، هوتن شکیبا، مجید طالبی و لیلی گلستان برای اهدای جوایز به روی صحنه آمدند.
در این جشنواره، جایزه ویژه گلستان به سالار چرمی، جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش عکس به مریم رئوفی منش و جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش ویدئو آرت به سجاد داد پور اهدا شد.
در انتها از عوامل این جشنواره تقدیر گردید.
در این مراسم جواد عزتی، بهمن فرمان آرا، آیدین آغداشلو، احمد صانعی مقدم، پانته آ پناهی ها، علی شادمان، هوتن شکیبا و سفیران کشورهای ژاپن، ایتالیا و آلمان حضور داشتند.
عوامل این جشنواره عبارتند از: مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده موسس و دبیر جشنواره، سیمین بایرامی مدیر هنری، حسن سیدی مدیریت اجرا، موسسه فرهنگی هنری پیشرو پارسیان امرداد مجری طرح، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی.
منبع:

1401/04/03
10:48:23
5.0 / 5
348
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳