موزیک خوان Music Reader
خاطره بازی با تیتراژهای ماندگار-۵۹؛

تماشای گرفتاری های آقای جاناتان و همسرش در مقابل باد !

تماشای گرفتاری های آقای جاناتان و همسرش در مقابل باد !

موزیک خوان: سریال تلویزیونی در مقابل باد همچون مجموعه های پرطرفدار خارجی صداوسیما در سالهای دور بود که موسیقی تیتراژش تبدیل به یکی از آثار ماندگار در ذهن مخاطبان ایرانی شد.


دریافت 3 MB
خبرگزاری مهر-گروه هنر-علیرضا سعیدی: کارکرد تیتراژ چیزی شبیه به جلد کتاب است که طراحش تلاش می کند با انتخاب عناصر، فرم ها و چینش ها با کمک گرافیک و موسیقی مخاطبان یک اثر را در جریان مبحث قرار دهد. شرایطی که گاهی بسیار نکته سنج، اندیشمندانه و حساب شده پیش روی مخاطبان قرار می دهد و گاهی هم به قدری سردستانه و از روی ادای یک تکلیف الزامی ایجاد می شود که بیننده را از اساس با یک اثر تصویری دور می کند.
آنچه بهانه ای شد تا بار دیگر رجعتی به کلیدواژه «تیتراژ» داشته باشیم، مروری بر ماندگارترین و خاطره سازترین موسیقی های در ارتباط با برخی برنامه ها و آثار سینمایی و تلویزیونی است که برای خیلی از مخاطبان دربرگیرنده خاطرات تلخ و شیرینی است و رجوع باردیگر به آنها برای ما در هر شرایطی می تواند یک دنیا خاطره به همراه داشته باشد. خاطره بازی که بعد از آغاز و انتشار آن در نوروز ۱۴۰۰ استقبال مخاطبان، ما را بر آن داشت در چارچوب یک خاطره بازی هفتگی در ایام جمعه هر هفته، روح و ذهنمان را به آن بسپاریم و از معبر آن به سال هایی که حالمان بهتر از این روزهای پردردسر بود، برویم.
«خاطره بازی با تیتراژهای ماندگار» عنوان سلسله گزارشی آرشیوی با همین رویکرد است که به صورت هفتگی می توانید در گروه هنر خبرگزاری مهر آنرا دنبال کنید.
در پنجاه و نهمین شماره از این روایت رسانه ای به سراغ یکی از با کیفیت ترین و خاطره انگیزترین موسیقی تیتراژهایی رفتیم که فارغ از داستان جذابش توانست یکی از ماندگارترین ملودی ها را در ذهن مخاطبان و بینندگان سریال های خارجی سیما ثبت کند. موسیقی که در کنار دوبله تعجب آور و استثنائی اش، ستاره درخشانی در نمایشگاه خاطران بینندگانی شد که تلویزیون های سیاه و سفید دهه شصت و حتی اوایل دهه هفتاد به شکل معجزه آسایی رنگین کمانی از خاطره ها و لحظات ماندگار را در روح و قلبشان ثبت کردند.

براساس آنچه در نوشتارهای رسانه ای درباره این مجموعه تلویزیونی ماندگار انتشار یافته، «در برابر باد» یک مینی سریال استرالیایی محصول سال ۱۹۷۸ به کارگردانی سایمن وینسر و جورج تی. میلر است که در ۱۳ قسمت ۵۰ دقیقه ای روی آنتن رفت و از مجموعه های موفق زمان خود بود.
داستان این سریال که بخش زیادی از خاطرات تلویزیونی بینندگان دهه هفتاد تلویزیون را تشکیل می داد، درباره یک دختر ۱۸ ساله ایرلندی به نام مری است که سال ۱۷۹۷ به مدت ۷سال از جانب مأموران ارتش بریتانیا همراه خانواده خود به مستعمره های این کشور در نیو ساوث ویلز استرالیا تبعید می شود. آشنایی مری با جوانی انگلیسی به نام جاناتان گرت و ازدواج آنها ماجراهایی را رقم می زند که در هر قسمت بخشی از آن روایت می شود. روایتی که با دوبله های استثنائی عطاالله کاملی، ناصرطهماسب، زهره شکوفنده، احمد رسول زاده، جلال مقامی و تعدادی دیگر از بهترین های این عرصه همراه با موسیقی جذابش لحظات نابی را برایمان رقم زد که امکان ندارد دهه شصتی ها از موسیقی آن یادگاری در ذهن نداشته باشند.

جان اینگلیش در نقش جاناتان و مری لارکین در نقش مری بازیگران اصلی در مقابل باد هستند و کری مگوایر، وارویک سیمز، فرانک گالاکر، فردریک پارسلو و جرارد کندی دیگر نقش های این درام تاریخی را ایفا می کردند. جالب این که جان اینگلیش که یکی از بهترین بازیگران، خوانندگان و مجریان برنامه ها و پروژه های مختلف فرهنگی هنری در استرالیا بود، همراه با ماریو میلو سازنده یکی از ماندگارترین و بهترین موسیقی متن سریال بود که تا در آن دوران کمتر کسی می دانست که او سازنده بخشی از خاطرات موسیقایی نسل خاطره باز دهه شصت بوده است. سریالی که سال ۱۹۷۹ نامزد دریافت جایزه بهترین سریال درام جوایز لوگی کشور استرالیا شده و سرآغاز موفقیت های پیاپی برای گروه اجرایی این سریال بخصوص آقای اینگلیش شد.
این بازیگر و آهنگساز ۶۵ ساله انگلیسی با نام اصلی جاناتان جیمز اینگلیش ۱۷ فیلم و مجموعه تلویزیونی در کارنامه دارد و در مقابل باد سومین سریال او بود که آنرا در سن ۳۰ سالگی ایفا کرد. اینگلیش آخرین بار سال ۲۰۰۸ در یک مجموعه ۶قسمتی حضور داشت.

وی با شور و شوق و مهارت که در موسیقی داشت پیش از فارغ التحصیلی از دبیرستان با عضویت در دو باند به نام های Zenith و Sebastian Hardie فعالیت حرفه ای خویش را بعنوان خواننده و گیتاریست آغاز کرد. جان در اوایل دهه ۷۰ برای تست بازیگری در نخستین تولید Harry M Miller بنام Jesus Christ Superstar نقش مهم یهودا را ایفا کرد و به این طریق وارد حرفه بازیگری شد و برای سالها بازیگری را در کنار موسیقی به صورت حرفه ای ادامه داد. این هنرمند هم زمان در سال ۱۹۷۷ با انتشار پنجمین آلبوم به نام Words Are Not Enough بعنوان سومین آلبوم سال شناخته شد.
جان اینگلیش در در سال ۱۹۷۸ بود که با نقش آفرینی در سریال تلویزیونی درام تاریخی «در برابر باد» که داستان اشغال ایرلند توسط بریتانیا و توسعه ایالت نیوسالت ولز استرالیا را نمایش می دهد با نقش اصلی بازیگر مرد به نام «جاناتان گرت» به یکی از ستارگان تلویزیونی استرالیا تبدیل گشت. ستاره ای که مدتی بعد بعنوان یکی از بازیگران مورد علاقه جوانان ایرانی هم بدل شد و او را تبدیل به یکی از سوپراستارهای دهه شصت بینندگان کرد. سوپراستاری که با همکاری ماریو میلو تمام موسیقی سریال در مقابل باد را نوشت، موسیقی تیتراژی که در نسخه خارجی اثر هم با خوانندگی وی همراه شد و آنچنان مورد استقبال قرار گرفت که حتی بعد از پخش سریال در ایران، موسیقی تیتراژی در خیلی از برنامه های دیگر مورد استفاده قرار گرفت.

اتفاقاً جان با ساخت موسیقی و شعر زیبای (شش روبان Six Ribbons )که بعنوان موسیقی تیتراژ سریال در مقابل باد استفاده می شد بعنوان بهترین آهنگ در بیشتر از شش کشور شناخته شد. ضمن این که آلبوم موسیقی سریال در مقابل باد با فروش بیشتر از یک میلیون نسخه در سرتاسر دنیا و کپی و فروش بیشتر از ۲۰ هزار دی وی دی از سریال در استرالیا و کشورهای اسکاندیناوی به یکی از محبوبترین سریالهای تلویزیونی ساخته شده تاریخ استرالیا تبدیل گشت.
جان انگلیش تا اوایل سال ۲۰۱۶ همچنانا در تهیه و اجرای برنامه های هنری و موسیقی و اجرای کنسرت فعال بود تا جایی که در فوریه سال ۲۰۱۶ به علت مشکلات جسمی در بیمارستان بستری شد و در اواخر شب ۹ مارچ ۲۰۱۶ به علت عوارض بعد از جراحی در سن ۶۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به هرترتیب قصه موسیقی تیتراز سریال «دربرابرباد» که تقریباً پس از ۱۰ سال از ساخت آن از شبکه اول سیما روی آنتن رفت، فقط روایت قصه تولید یک موسیقی نیست. بله یک رجوع خاطره سازِ موسیقایی به سالهایی است که سرشار از خاطره بود. خاطره هایی تلخ و شیرین که هرچه بود از این شرایطی که هر روز شنونده اخبار بد هستیم، بهتر بود.
شرایطی که آمیخته با رنگ سیاه و سفید تلویزیون هایی بود که وقتی سریالی از آن پخش می شد، معلوم نبود چه معجزه ای در آنها وجود داشت که می توانستی با شنیدن یک موسیقی تمام توجهت را فارغ از بدی ها و تلخی های آن روزگار معطوف به صفحه تلویزیون کنی و بروی به دنیایی که خیلی خیلی بهتر از این روزگار بود.

1401/04/10
13:21:11
5.0 / 5
527
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
موزیک خوان