موزیک خوان Music Reader

آرزوی دیرینه بافندگان و شاغلان صنایع دستی

آرزوی دیرینه بافندگان و شاغلان صنایع دستی

موزیک خوان: باوجود آنکه مبحث بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی در امنیت شغلی و اجتماعی و تأمین معاش و انگیزه تولید آنها اثرگذار و حائز اهمیت می باشد، اما در طول سالها به علت عدم تأمین اعتبار و کمبود منابع در بودجه، امکان بهره مندی بافندگان فرش و شاغلان حوزه صنایع دستی از بیمه اجتماعی وجود نداشته و عملا از مزایای بیمه تأمین اجتماعی محروم مانده اند.به گزاش ایسنا، پوشش بیمه اجتماعی یکی از خواسته های مهم بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی است که به باعث تصویب قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار در سال ۱۳۸۸ به جریان افتاد اما این قانون در بعضی سال ها به علت عدم پیشبینی منابع مالی و کمبود بودجه به اجرا درنیامد.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بر معافیت کامل بیمه ای بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تأمین اجتماعی همچون مشمولان قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار تصریح شده است.

البته در این قانون معافیت کامل بیمه ای مشروط به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی شده است.

همچنین در مورد بیمه شدگان قرار گرفته در دهک های پنجم تا هفتم درآمدی، به ازای هر دهک سه درصد از معافیت بیمه ای موجود کسر شده و دهک های هشتم و بالاتر مشمول معافیت های بیمه ای نخواهند بود.

مطابق آمارهای موجود و تایید مرکز ملی فرش بعنوان متولی فرش ایران، نزدیک به یک میلیون بافنده فرش در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۲۲۰ هزار نفر زیر پوشش بیمه هستند. در بخش صنایع دستی هم آمارها از وجود یک میلیون نفر شاغل در حوزه صنایع دستی خبر می دهد که با احتساب خانوارهایشان بیشتر از سه میلیون نفر را شامل می شوند.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران معتقد است: با عنایت به تغییر سیاست بیمه تأمین اجتماعی در خصوص حذف بیمه صنعتگران حوزه فرش و صنایع دستی در کشور خیلی از این صنعتگران گرفتار چالش هایی در امور خدمات رفاهی و درمانی شده اند و این قشر از جامعه جزو اعضای خانواده بزرگ تأمین اجتماعی قرار نگرفته اند.

خاطره استاد رضایی ـ می گوید: با تلاشهای اتاق تعاون ایران در بعضی از نقاط کشور تفاهمنامه هایی به منظور بیمه این قشر امضاء شده، اما نکته قابل توجه اینجا است که ورود از حوزه صنعت فرش صورت گرفته و صنایع دستی عملا در کنار این حوزه قرار گرفته است.

به گفته وی، جامعه هدف در اولویت اتاق تعاون ایران، بانوان هستند که در سه حوزه صنعت فرش، صنایع دستی و مشاغل خانگی فعالیت دارند.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران ضمن اشاره به وجود ۱۱ هزار تعاونی زنان در ۳۱ استان کشور و ۲۵ اتحادیه صنایع دستی بر ضرورت استفاده از ظرفیت اتاق تعاون با نمایندگی کمیسیون بانوان به منظور گسترش نمایندگی های صندوق بیمه بعنوان کارگزار و بهره مندی آنها از خدمات بیمه اجتماعی تاکید دارد.استاد رضایی جامعه هدف صنایع دستی را بیشتر از ۳.۵ میلیون نفر با احتساب خانواده عنوان کرده و می گوید: این بخش یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را به صورت مستقیم بعنوان سرپرست خانواده در برگرفته است.

به گفته وی از سال ۱۳۹۳ شاغلان صنایع دستی و جمعیتی که از این طریق ارتزاق می کردند، به علت عدم بهره مندی از مزایای بیمه اجتماعی گرفتار بحران و مشکلات بسیاری شده و از بیمه تأمین اجتماعی محروم مانده اند.

در حال حاضر سهمیه بیمه تأمین اجتماعی برای بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی وجود ندارد و تنها سهمیه موجود پرداخت حق بیمه آزاد به صندوق تأمین اجتماعی یا عضویت در صندوق بیمه روستاییان و عشایر است که منوط به سکونت در روستاها یا شهرهای کوچک کمتر از ۲۰ هزار نفر جمعیت است.

اگر چه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بر معافیت کامل بیمه ای بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تأمین اجتماعی همچون قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار اشاره شده اما در این قانون معافیت کامل به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت کار و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی منوط شده است؛ یعنی درصورتیکه یک بافنده یا صنعتگر در چهار دهک اول درآمدی باشد، مشمول معافیت کامل بیمه ای می شود و اگر در دهک پنجم تا هفتم درآمدی قرار گیرد به ازای هر دهک سه درصد از معافیت بیمه ای موجود کسر می شود و در صورتیکه جزو دهک های هشتم و بالاتر باشد مشمول معافیت بیمه نخواهد بود و باید به صورت خویش فرما حداقل ۲۷ درصد دستمزد ماهانه خویش را پرداخت کند تا بیمه شود.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با سابقه ۱۷ ساله محدودیتی در جذب بیمه شده ندارد و هر فرد ساکن روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر که در حوزه فرش و صنایع دستی، کشاورزی شاغل باشد می تواند زیر پوشش بیمه این صندوق قرار گیرد اما پوشش بیمه اجتماعی و مزایای آن برای بافندگان و شاغلان صنایع دستی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، بر مبنای آئین نامه اجرایی قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار مصوب سال ۱۳۸۸، همه بافندگان کشور می توانند با دریافت گواهی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای و تایید ادارات صنعت، معدن و تجارت، از مزایای بیمه تأمین اجتماعی بهره مند شوند، این در شرایطی است که عدم تأمین اعتبار و عدم تخصیص منابع و مبالغ مصوب در بودجه مشکلات زیادی را برای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی به وجود آورده است؛ به نحوی که در سال های گذشته ریزش و خروجی تدریجی بافندگان و صنعتگران از حوزه فرش و صنایع دستی را به دنبال داشته است.
1401/04/24
15:50:37
5.0 / 5
438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲