موزیک خوان Music Reader
عضو هیات علمی دانشگاه هنر عنوان كرد

تعداد اندكی از دانشجویان به بدنه اصلی نقاشان ورود می كنند

تعداد اندكی از دانشجویان به بدنه اصلی نقاشان ورود می كنند

عضو هیات علمی و مدیر گروه رشته نقاشی دانشگاه هنر درباره شیوه و نگرش دانشجویان امروزی نسبت به رشته نقاشی معتقد است: مفهوم و توانایی در اجرای اثر هنری با هم زمینه پیشرفت و بالندگی را فراهم می آورد. اما دانشجویان امروزی فقط نگاه تك بعدی آن هم در حوزه مفهوم اثر هنری دارند.


رضوان صادق زاده در گفت و گو با ایسنا درباره شرایط رشته نقاشی در این دانشگاه و نسبت فضای آکادمیک دانشگاه هنر با سایر دانشگاه های جهان، اظهار نمود: شرایط رشته نقاشی و آموزش آن در دانشگاه هنر تا آنجا که به اعضای هیات علمی رشته نقاش مربوط می شود با استاندارهای جهانی فرقی ندارد برای اینکه آنها مطرح ترین نقاشان مجرب و مسلط با تازه ترین متدهای روز در این عرصه در سطح کشور هستند. ضمن اینکه تعداد دو نفر از عضای هیات علمی رشته نقاشی اساسا تحصیلکرده دانشگاه های انگلیس و فرانسه هستند و تبادل تجربیات و اطلاعلات در حوزه نقاشی با دنیای نقاشی خارج از ایران دارند. هرکدام از اساتید مذکور حداقل هر دو سال یک دفعه یک نمایشگاه نقاشی بر پا می کنند و آثارشان در این نمایشگاه ها به فروش می رسد.
عضو هیات علمی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر اضافه کرد: در حوزه تدریس و کیفیت آموزش برای دانشجویان رشته نقاشی در دانشگاه هنر خوشبخانه مشکلی وجود ندارد. این آموزش ها بر مبنا و معیارهای علمی جهان پیش می رود. تا آنجا که به امکانات دانشگاهی مربوط است، شاید کاستی هایی مانند فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان و مشکلات برگزاری نمایشگاه های نقاشی در کشورهای دیگر و دسترسی به امکانات کتابخانه های دیجیتالی وجود داشته باشد.
مدیر گروه نقاشی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر با ابراز ناخرسندی از پذیرش حجم بالای دانشجو در رشته های هنری و خصوصاً رشته نقاشی اظهار داشت: عدم ارزیابی و گزینش دانشجویان به لحاظ کیفی و اشراف نداشتن آنها به مقدمات این رشته، سبب سردرگمی دانشجو و اساتید می شود. بطوریکه دانشگاه و اساتید مجبور می شوند با برگزاری دو ترم کلاس های مقدماتی، دانشجویان را با مباحث ابتدایی رشته نقاشی آشنا کنند.
وی از توجه یک طرفه دانشجویان به مفهوم در رشته نقاشی انتقاد و بیان کرد: امروزه کار کردن و طراحی به شیوه قدیم برای دانشجویان رشته نقاشی نامفهوم است بطوریکه راه و روش هنرمند شدن را در مسیری متفاوت می بینند و مفهوم در اثر هنری اهمیت بیشتری برای آنها نسبت به توانایی در اجرای نقاشی پیدا کرده است. در قدیم توانایی در اجرا هم برای این رشته بخش مهمی از کار بود. ضمن اینکه هنوز این مساله هم کاربری دارد. البته برای پیشرفت اصولی در رشته نقاشی مفهوم هم باید کارکرد خودرا داشته باشد. اما برای دانشجویان امروزی فقط ایده و مفهوم مهمست و کسی که ایده و مفهوم دارد دیگر نیازی در خود نمی بیند که به تمرین روی کاغذ و طراحی بپردازد. به همین خاطر است در هر دوره ورودی دانشجویان به دانشگاه در رشته نقاشی شاهد ریزش قابل توجهی از دانشجویان هستیم و در آخر می بینیم تعداد اندکی می توانند به بدنه اصلی نقاشان ایران ورود کنند. قبلا تعداد ورودی های رشته نقاشی به دانشگاه کم بود اما با ایمان و جدیت کار می کردند و تعداد قابل توجه ی هم به نقاشان درجه یک تبدیل می شدند.
او با اشاره به پتانسیل قوی و تاثیرگذاری رشته نقاشی بر چرخه اقتصادی کشور اشاره کرد: رشته نقاشی می تواند پتانسیل خیلی بالایی برای به حرکت در آوردن چرخه اقتصادی کشور داشته باشد. وجود تعداد گالری های بی شمار و استقبال هنردوستان و خرید آثار هنری توسط مردم در تهران نشان میدهد رشته نقاشی از نظر اقتصادی کارکرد بالایی دارد. برگزاری حراج های تهران و اعلام مبلغ فروش خود گواه بر تاثیر این رشته بالقوه در اقتصاد کشور دارد. سازمان های خصوصی و دولتی نیز در این حوزه موثر باید وارد شوند و در این عرصه تبلیغات و سرمایه گذاری کنند. از طرفی مجلس شورای اسلامی در مذاکراتی که قبلا در حوزه هنر صورت گرفت قرار شد هزینه ای را برای خرید آثار هنری مشخص و اختصاص دهد که امیدواریم این همکاری مجلس هر چه سریع تر بعنوان یک وظیفه و قانون تعریف شود تا شاهد شکوفایی هنر و گرایش های آن در سطح جامعه باشیم.1399/05/07
22:45:27
5.0 / 5
1601
تگهای خبر: آثار , آموزش , خرید , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵