موزیک خوان Music Reader
گالری گردی جمعه ها در مهر؛

آثار قرآنی ترنم قلم روی دیوار می روند

آثار قرآنی ترنم قلم روی دیوار می روند

به گزارش موزیک خوان در آخرین جمعه تیرماه سال ۱۴۰۱، علاوه بر این که یک گالری جدید با عنوان استخر شروع به کار می کند، آثار قرآنی نقاشی خط حسین رزاقی در فرهنگسرای نیاوران روی دیوار می روند.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، هرچند جمعه ها روز تعطیل به حساب می آید اما در این روز، نمایشگاه های هنرهای تجسمی شروع به کار می کنند. هنرمندان تجسمی شامل نقاشان، مجسمه ‎سازان، عکاسان، تصویرسازان، گرافیست ها، خوشنویسان و … تلاش ها و فعالیتهای روزها فعالیت خویش را در چارچوب یک نمایشگاه هنری به منصه ظهور می گذارند. «آدینه» روز نانوشته آغازین بر نمایشگاه های هنری است و البته که به سبب تعطیل بودن اغلب مشاغل، فرصتی مغتنم برای تماشا از این آثار هنری برای اقشار مردم را فراهم می آورد. علاوه بر این فرصت های گالری گردی در روز جمعه، در ایام هفته هم این نمایشگاه ها امکان بازدید دارند. همینطور دیگر نمایشگاه های هنری هستند که در ایام هفته افتتاح می شوند و امکان بازدید دارند، همچون آنها میتوان به نمایشگاه های گالری های حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، فرهنگستان هنر و مجموعه صبا، برج آزادی، موزه هنرهای معاصر تهران و فلسطین اشاره نمود.
نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت» هم که شامل بخشی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است و در آن بیشتر از ۱۲۰ اثر از ۳۴ هنرمند به نمایش درآمده است، هم یکی از فرصت های منحصر به فرد گالری گردی برای علاقمندان به هنر معاصر در پایتخت به حساب می آید.
در هفته ای که گذشت، فراخوان بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در ۱۱ رشته ارتباط تصویری (پوستر)، تصویرسازی، خوشنویسی (نستعلیق)، سفال و سرامیک، عکاسی، کاریکاتور (کارتون)، مجسمه سازی، طراحی، نقاشی، نگارگری (نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب) و هنرهای جدید (ویدئو آرت، چیدمان، هنر محیطی) از جانب دبیرخانه این رویداد هنری منتشر گردید.
همچنین، عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و رئیس شورای سیاست گذاری یازدهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران با صدور احکام جداگانه ای اعضای شورای سیاست گذاری این رویداد هنری را منصوب نمود. بر این اساس، سلیمان سعیدآبادی، محسن سیدمحمودی، میثم حسنخانی، پرویز حاصلی، حسین عصمتی، لیلا عباسی، امیر طهماسبی، سجاد محمدیارزاده و خشایار قاضی زاده بعنوان اعضای شورای سیاست گذاری یازدهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران منصوب شدند.
در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، داوران نهمین دوره «ده روز با عکاسان ایران» که پس از دو سال وقفه برگزار می شود، عرضه شدند و کار خویش را شروع کردند. نهمین دوره «ده روز با عکاسان ایران» به دبیری رامیار منوچهرزاده از ۲۹ مهرماه تا ۹ آبان ماه آینده در همه گالری های خانه هنرمندان ایران انجام می شود.
در گزارش پیش رو برخی از نمایشگاه های هنری که افتتاحیه آنها در روز ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ است، برمی شمریم.
فرهنگسرای نیاوران
نمایشگاه آثار نقاشی خط «ترنم قلم» که شامل ۱۵ اثر حسین رزاقی است، از ۳۱ تیر ماه در گالری ۲ فرهنگسرای نیاوران به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
رزاقی در کارنامه هنری خود پروژه های مهم و تاثیر گذاری همچون کتابت بزرگترین قرآن روی چرم به خط ریحان در ابعاد هر ورق ۱۷۰ در ۱۱۰ سانتیمتر به سفارش مسجد جمکران، کتابت قرآن به خط ثلث در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ سانتیمتر و کتابت بزرگترین دعای سلامتی حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف روی چرم را دارد. این هنرمند خوشنویس در نمایشگاه های گوناگونی همچون نمایشگاه اسماً جلاله در شیکاگو آمریکا، نمایشگاه موزه هنرهای معاصر در قطر، نمایشگاه سازمان تبلیغات اسلامی مشهد، نمایشگاه حرم عبدالعظیم حسنی (ع)، نمایشگاه در مؤسسه فرهنگی اکو، نمایشگاه «کتاب الله و عترتی» و همینطور برگزاری نمایشگاه در کشورهای فرانسه، ایتالیا، ترکیه، لبنان، قطر، امارات و بحرین نیز، حضور مستمر داشته است.
گفتنی است آثاری از این هنرمند در موزه ملک تهران، موزه عباس شناسی اردبیل و موزه حرم حضرت عباس (ع) در کربلا نگهداری می شود. علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند در ایام عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و در ایام تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران رجوع کنند، لازم به ذکر است که این نمایشگاه تا ۷ مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
گالری آرتیبیشن
نمایشگاه انفرادی جدید ترین نقاشی های یعقوب مشفقی پور با عنوان «آبی» از روز جمعه، ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۱ در گالری آرتیبیشن گشایش می یابد. آثار مشفقی پور، مناظری زیبا از طبیعت هستند که نقاش با الهام از شیوه نقاشان امپرسیونیست تصویر کرده است. در آثار او میتوان تاثیر نگارگری ایرانی را مشاهده کرد. رنگ های خالص را شاید بتوان مهم ترین خصوصیت آثار مشفقی پور دانست که جلوه ای خاص به آثارش می دهند.
گالری استخر
گالری استخر زیرمجموعه گالری آرتیبیشن است و با نگاهی به هنر معاصر و توجه به هنرمندان جوان و نوجو شکل گرفته است. این مکان داخل استخری بازسازی شده و داخل محوطه مجموعه «ربط» واقع شده است. این گالری جدید روز جمعه ۳۱ تیر برای آغاز کار، میزبان نمایشگاه گروهی آثار گرافیتی با عنوان «اسپات» می شود.
این نمایش گروهی با ۶۳ اثر گرافیتی بر بوم شکل گرفته است. مجموعه آثار توسط هنرمندان همچون هشوار، گویان، غار، مین، نیروان، پدرام، راوین، ساحر، بم بم، آبی، خاموش، فرکول، اکوان و بتل وان خلق شده است. هر یک از آثار این مجموعه با حفظ ماهیت گرافیتی و تاکید بیشتر بر وجه آرتیستی و نقاشانه شکل گرفته است.
در بخشی از استیتمنت «اسپات» درباره تاریخچه گرافیتی نوشته شده است: «نمی توان مفهوم آزادی را از گرافیتی جدا دانست. هنری که از اوایل دهه ۶۰ تا امروز در فرم و مضمون به فضایی تازه دست پیدا کرد و تنها آزادی و خلاقیت را به رسمیت شناخت. گرافیتی، دیوارهای شهر را به مانند آینه ای از زندگی، اندیشه و آرمان رهگذران خود بدل می کند. در این نمایش گروهی هنرمندان تلاش بر انتقال اثر از روی دیوارها به داخل گالری داشته اند، چونکه این اتفاق منجر به ارتباط هنرمندان مختلف در حوزه گرافیتی با جامعه هنری و شناخته شدن آنها می شود. نمایش چنین آثاری در گالری ها فرصتی جهت بررسی ماهیت و تأمل بر آثار را فراهم می آورد. این نمایش گروهی با حضور ۱۴ آرتیست و ۶۳ اثر بر روی بوم در مکانی متفاوت از آنچه تا امروز گالری خوانده شده، برگزار می شود.»
گالری فرهنگان فرشته
نمایشگاه نقاشی «باهم در خیالِ سینا ایران نژاد» به بهانه روز جهانی دوستی روز جمعه ۳۱ تیرماه در گالری مجموعه فرهنگان فرشته افتتاح می شود. نمایش نقاشی های سینا ایران نژاد در بوم، پارچه و پوشاک و اجرای موسیقی مرتضی خوش قلب و اهورا همچون برنامه هایی است که طی برگزاری این رویداد پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
این هنرمند در استیتمنت این نمایشگاه که به همت مجموعه فرهنگان فرشته برگزار می شود، نوشته است: «آغازِ حیات در پایانِ آن است. اگر مرگ و نیرویِ آن نباشد، حیات نمی تواند ایجاد شود. مرگ خود علت است و زندگانی و نشانه هایِ آن همه معلولِ مرگ. نخست مرگ بود و سپس حیات آمد. و مرگ که مادرِ حیات است، نکوهیده و هول ناک نمی تواند باشد و چیزی که ذوقِ پروراندنِ جان را در خود دارد نمی تواند آخر شود.»
نمایشگاه «باهم در خیالِ سینا ایران نژاد» از جمعه ۳۱ تیرماه شروع می شود و تا سه شنبه ۴ مردادماه در گالری مجموعه فرهنگان فرشته میزبان مخاطبان است. علاقمندان می توانند جهت شرکت در این برنامه به آدرس تهران، خیابانِ فیاضی (شرق به غرب)، پس از چناران، پلاکِ ۵۰ مجموعه فرهنگان فرشته رجوع کنند. ورود برای همه علاقمندان آزاد و مجانی است.
گالری ساربان
جدیدترین آثار هادی روشن ضمیر در نمایشگاهی تحت عنوان «آنچه از تو به یاد دارم» در گالری ساربان به آدرس سهروردی شمالی، هویزه غربی، نبش شهید یوسفی، پلاک ۱۳ به نمایش درخواهد آمد.
در این نمایشگاه مجسمه های روشن ضمیر که با کلمه عشق و با این مفهوم عرضه شده اند، ساختاری دیگر از پیچ و تاب های عاشقانه این هنرمند که پیشتر از وی نقاشیخط هایی با همین مبحث دیده بودیم به نمایش درخواهد آمد. در این نمایشگاه از این هنرمند ۳۶ مجسمه رونمایی خواهد شد.
این نمایشگاه جمعه سی ویکم تیرماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ افتتاح می شود و تا دوشنبه دهم مرداد ماه ۱۴۰۱ در گالری ساربان برقرار است.
گالری اُ
نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «رزونانس» با نمایش آثاری از ثنا احمدی، ساعده دوست بخیر، شیما راستین، سارا عباس نژاد و زهرا مطلبی از جمعه ۳۱ تیرماه در طبقه اول گالری اُ گشایش می یابد.
همچنین، نمایشگاه انفرادی نقاشی های رضا صدیقیان با عنوان «حدّ» در طبقه دوم گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ افتتاح می شود.
گالری آوت سایدر اینن
نمایشگاه انفرادی آثار زنده یاد مکرمه قنبری هنرمند خودآموخته روز جمعه ۳۱ تیرماه در گالری آوت سایدر اینن که در تهران واقع است اما آدرس دقیقش در اعلان این نمایشگاه ذکر نشده است، افتتاح می شود.

1401/05/02
08:54:58
5.0 / 5
449
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴