موزیک خوان Music Reader
گفتگوی موزیك خوان با عكاسی كه آثار مذهبی اش برنده جوایز بین المللی شد؛

ثبت تصویر مردی که در ظهر عاشورا به شمایل مسیح درآمد

ثبت تصویر مردی که در ظهر عاشورا به شمایل مسیح درآمد

به گزارش موزیک خوان ایام سوگواری محرم همیشه صحنه های نابی را برای عکاسان به دنبال داشته است و همواره عکاسان زیادی به ثبت این صحنه ها علاقه مند بوده و آنها را برای همیشه ثبت کرده اند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، در همین راستا تصمیم گرفتیم با امیرحسین هنرور که چهار عکس از مراسم های مختلف این ایام به ثبت رسانده گپ و گفتی داشته باشیم.
اولین عکسی که درباره آن با این عکاس صحبت می نماییم، پرتره کودکی است که در چهره او بی توجهی به عکاس و فرو رفتن در غم مراسم عزاداری موج می زند.
هنرور درباره این تصویر توضیح می دهد: پرتره کودک حدودا چهار سال پیش در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در شهر ابرکوه یزد حین مراسمی به نام «نخل گردانی» به ثبت رسیده است.
او ادامه می دهد: در این عکس کودک درون نخل نشسته و مردم نخل را که بسیار هم سنگین است حرکت می دهند. دومین مساله ای که نظر مرا به این موضوع جذب کرد، چهره بسیار معصوم کودک و درخشندگی چهره، بخصوص چشمان او بود که اتفاقا بنابراین نام کار را «درخشش» گذاشتم.
این عکاس تصریح می کند: سومین عامل، بی توجهی کودک به اطراف بود که با غمی درونی که در چهره او موج می زد به مراسم نگاه می کرد و باوجود این که من رو به روی او بودم و فاصله کمی برای ثبت عکس با او داشتم هیچ توجهی به من نمی کرد و همه حواس او به عزاداری و غم مراسم بود.


مردی که چون مسیح ایستاد
هنرور، همینطور درباره دیگر آثارش که در روزهای محرم به ثبت رسیده توضیح می دهد؛ تصویری که به مراسم تعزیه برمی گردد: این عکس هم در شهر ابرکوه در پایان مراسم تعزیه، زمانی که خیمه ها را به آتش می کشند و همه را به اسارت می گیرند، به ثبت رسیده است. یکی از مواردی که باعث شد این تصویر را به ثبت برسانم، ژستی بود که سوژه خیلی ناخودآگاه گرفت و بگونه ای ایستاد که مسیح را برای مخاطب تداعی می کرد. در واقع این حرکت او، ذهن مرا به سمت روایتی برد که می گوید عیسی زمانی که با حواریون از خاک کربلا گذر کرده، نشست و آغاز به گریه کرده و حواریون هم با وی گریه کردند اما علت گریه را نمی دانستند که بعد از پرسش درباره آن مسیح هم برای آنها واقعه را شرح داده است.
او افزود: نکته دیگری که باعث جذابیت این صحنه شد، تأثیر آتش خیمه ها بر روشن شدن چهره سوژه بود که این امر باعث شد مردم پشت سر وی در تاریکی باشند. این امر گویی این نکته را تداعی می کرد که امام حسین (ع) و یارانش در تنهایی مبارزه کردند و شهید شدند در حالیکه مردم در تاریکی بودند.
به قول عکاس، این عکس در جشنواره بین المللی خیام ۲۰۱۹ پذیرفته شده است.


کودکی در میان سیاهی ها
عکس بعدی، تصویر چهره کودکی است که با نگاه آرام خود به لنز دوربین عکاس چشم دوخته است.
این عکاس درباره این تصویر چنین می گوید: این عکس را در همایش شیرخوارگان واقعه عاشورا گرفتم. زمانی که وارد جمع شدم مادرها و فرزندانشان در همایش بودند و صحنه ای را به صورت کاملا سیاه رقم زده بودند. در آن زمان تنها کودکی که دیدم، این کودک بود. فاصله بسیاری با او داشتم و گرچه انتظار نداشتم، اما در آن شلوغی به یک باره به سمت دوربین من برگشت و من هم بلافاصله عکس او را به ثبت رساندم.
او بیان می کند که کودک چهره معصومانه ای داشت و احساس می کرده کودک هم غم واقعه عاشورا را در دل دارد.
هنرور در توصیف این عکس به لحاظ تکنیک عکاسی عنوان می کند: این عکس دارای یک تضاد است؛ یعنی یک نقطه نورانی که همان کودک باشد، در یک بک گراند مشکی در نقطه طلایی کادر دیده می شود.
این عکس در جشنواره های بین المللی سازمان جهانی عکاسی فیاپ موفق همچون جشنواره ردیسایم ۲۰۲۰ فرانسه، نورروز تاجیکستان ۲۰۲۰ پذیرفته شده و در جشنواره بین المللی فونیکس ۲۰۲۰ هندوستان جایزه دیپلم تقدیر گرفته است.


و اما تصویر آخر، به اسارت کودکان کاروان امام حسین (ع) برمی گردد.
به قول عکاس، این تصویر هم حدودا چهار سال پیش در یک تعزیه در شهر ابرکوه به ثبت رسیده است.
او درباره این عکس می گوید: وقتی که قصد ثبت عکس را داشتم، دود اسفند در کادر ظاهر شد که این امر حالتی وهم گونه به عکس داده بود. دومین نکته هم این بود که بچه ها به ترتیب سن به زنجیر کشیده شده بودند و دست هایشان را به حالت تسلسل و تکرار به زنجیر گرفته بودند، گویی این گونه قصد داشتند که همبستگی یک لشکر را که برای مبارزه با ظلم می جنگد به نمایش بگذارند؛ درست همان هدفی که امام حسین(ع) برای آن جنگید.
این عکس هم در جشنواره زیر نظر فدراسیون جهانی فیاپ که به صورت مشترک در سه کشور آفریقا آلمان اندونزی بوده، پذیرش گرفته است.


منبع:

1401/05/18
11:25:55
5.0 / 5
418
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲