موزیک خوان Music Reader
حامد فكوری خبر داد؛

انتشار یک کتاب آموزشی برای تمرین درست در موسیقی

انتشار یک کتاب آموزشی برای تمرین درست در موسیقی

موزیک خوان: یکی از آهنگسازان و نوازندگان موسیقی ایرانی از انتشار تازه ترین کتاب خود با نام زاویه خلوتِ موسیقی ایرانی، روش صحیح تمرین طی روزهای آینده آگاهی داد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی پروژه، حامد فکوری آهنگساز و نوازندیه موسیقی ایرانی از انتشار کتاب جدید خود با عنوان «زاویه خلوتِ موسیقی ایرانی، روش صحیح تمرین» آگاهی داد
وی اظهار داشت: کتاب جدیدم با عنوان «زاویه خلوتِ موسیقی ایرانی، روش صحیح تمرین» در مرحله نهایی و ویراستاری قرار دارد و به زودی در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد. البته من از چهار سال پیش نوشتن این کتاب را شروع کردم. محتوای این کتاب از دل تجربه هایی که در طول ۲۴ سال تدریس و آموزش داشتم، مطالعه منابع خارجی، بررسی آناتومی بدن نوازنده، استخراج انگاره های متداول در موسیقی ایران که شامل ردیف و قطعات ضربی می شود، شکل گرفته است.
این نوازنده اشاره کرد: ساختار کلی اصول تمرین که در این کتاب آمده است برای نوازندگان تمامی سازهای ایرانی مفیدست ولی تمرینات طراحی شده در این کتاب برای سازهای تار و سه تار مناسب می باشد. همین طور ساختار طراحی شده در این کتاب، هنرجویان موسیقی ایرانی را از بلاتکلیفی و سرگردانی در تمرینات روزانه نجات خواهد داد.
وی اضافه کرد: نظام آموزشی در موسیقی ایرانی به مدلول یک نظام مدون و هدفمند در مقایسه با سیستم آموزش موسیقی در کشورهای توسعه یافته بسیار نوپا است. منظور از نظام مدوّن و هدفمند، ارائه روش تمرینی جهت دستیابی به مهارت نوازندگی است و نه آشنایی با ساختار دستگاه های موسیقی ایرانی؛ چونکه دراین زمینه یعنی گردآوری رپرتوار منظم و مدون، ردیف های مختلفی از زمان خاندان فراهانی تا امروز توسط اساتید گرانقدر تدوین شده و نظام موسیقی ایرانی در حوزه معرفی مدها و دستگاهها را به یک مجموعه غنی و جامع تبدیل نموده است.
این هنرمند در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: در زمینه آموزشِ مهارت نوازندگی، اتود ها و تمرینات بسیار زیادی از گذشته تا حالا تدوین شده است که اولین آنها توسط کلنل علینقی خان وزیری نوشته شد و بعدها کُتُب دیگری توسط اساتید ارجمندی مانند روح الله خالقی، ابوالحسن صبا، فرامرز پایور، موسی معروفی، یحیی زرین پنجه و در نهایت هنرمندان معاصر همچون استادان حسین علیزاده، جلال ذوالفنون، محمد علی کیانی نژاد، پرویز مشکاتیان، علی اکبر شکارچی، پشنگ کامکار، کیوان ساکت و دیگران نوشته شد. ولی در هیچکدام از این کتب از گذشته تا کنون نظام و روشی برای تمرین روزانه و چگونگی انجام آن ارائه نشده است بطوریکه بیشتر قریب به اتفاق هنرجویان سازهای ایرانی نمی دانند در طول هفته با چه ساختاری تمرین کنند.
فکوری اشاره کرد: آنچه بدیهی است مشتاقان فراگیری سازهای ایرانی از فقدان روشی ساختارمند، زمان بندی شده و گام به گام برای تمرین و البته قابل ارزیابی به همراه نموداری جهت سنجش توسط استاد و خود رنج می برند و حال آنکه ارائه چنین برنامه ای همراه با تعلیمِ آن بر عهده هنرآموز است.
این آهنگساز در آخر اظهار داشت: این کتاب به روش صحیح تمرین می پردازد و امیدوار هستم شروعی برای تالیف چنین کُتُبی برای سازهای دیگر باشد و برای پیشرفت هنرجویان موسیقی ایرانی مفید باشد.

1401/05/24
10:02:16
5.0 / 5
497
تگهای خبر: آموزش , طراحی , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
موزیک خوان