موزیک خوان Music Reader
با مدیران وزارت ارشاد برگزار شد؛

برگزاری نشست هماهنگی ویژه برنامه های معاونت هنری ارشاد در اربعین

برگزاری نشست هماهنگی ویژه برنامه های معاونت هنری ارشاد در اربعین

به گزارش موزیک خوان، نشست هماهنگی شورای سیاستگذاری ویژه برنامه های هنری اربعین حسینی در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری، نشست هماهنگی شورای سیاستگذاری ویژه برنامه های هنری اربعین حسینی با حضور اصغر امیرنیا دبیرستاد اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی، محمد اله یاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، علی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، رضا مردانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، حجت الاسلام و المسلمین رضا کلاه کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، شریفیِ معاون مدیرکل هماهنگی امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، امیرحسین شفیعی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی استان تهران و حسن رونده مدیر هماهنگی امور استانهای اداره کل هنرهای نمایشی شنبه ششم شهریور برگزار گردید.
در ابتدای این نشست کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی ضمن قدردانی از حضور مدیران حاضر در جلسه اظهار داشت: در این جلسه، برنامه هایی که اداره کل هنرهای نمایشی برای ایام اربعین در چارچوب رویداد «اربعین فراتر از کلام» در نظر گرفته است مطرح و از ۲ پوستر طراحی شده رونمایی می شود.
حسن رونده مدیر هماهنگی امور استانهای اداره کل هنرهای نمایشی در تشریح روند برنامه های این رویداد هنری توضیح داد: «برنامه اربعین فراتر از کلام» در استانهای ایلام، کرمانشاه، خوزستان و منطقه آزاد اروند برگزار می شود. هر استان دو تا سه نمایش میدانی به صورت پرفورمنس موسیقی و حرکت در مرزهای خروجی کشور خواهد داشت. هر اجرا مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خواهد بود. همینطور چند نفر سیلورمن و گلدمن هم برای اجرا در زمان های کوتاه تر همراه خواهند بود.»
وی افزود: این برنامه از ۲۴ تا ۲۶ شهریور در دهلران، مهران، سوسنگرد، چزابه، خرمشهر، شلمچه، مرز خسروی، قصر شیرین و اسلام آباد غرب اجرا خواهد شد.
علی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به اعلام جزئیاتی از برنامه های این استان پرداخت و اظهار داشت: برآوردهای صورت گرفته نشان از حضور فراوان متقاضیان در اربعین سالجاری دارد. طبق گزارش ها ۶۸ درصد زائرین از مرز مهران خارج می شوند و در بازگشت زائرین هم ۳۰ درصد خروجی های مرزهای دیگر از این مرز وارد کشور می شوند.
هوشمند اضافه کرد: هم اکنون با عنایت به ظرفیت اعلام شده ۴ اثر نمایشی اعلام آمادگی و حضور در این مراسم را دارند.
وی افزود: برای نخستین بار در این اداره کل ستاد اربعین تشکیل دادیم و برای اجرای ۴ سوگواره برنامه ریزی کردیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام اظهار داشت: یکی از این سوگواره ها، «سوگواره ملی تئاتر خیابانی علمدار» است. «سوگواره ملی ترسیم عاشقی» در حوزه تجسمی هم دیگر سوگواره است. در حوزه تجسمی با رویکرد ۴ رشته عکس، گرافیک پوستر و نقاشی فراخوانی با ترسیم عاشقی ملی منتشر نموده ایم. سوگواره روایت عاشقی در مذاکره با دفتر انجمن سینمای جوانان در فضای مستندسازی است و تنها سوگواره ما که هشتمین دوره اش برگزار می شود، «سوگواره شعر علمدار» است که ۱۳ شهریور با همکاری عتبه حضرت ابوالفضل عباس (ع) اختتامیه اش در ایلام برگزار می شود..
هوشمند در انتها اظهار داشت: برای نخستین بار دو موکب هنرمندان و موکب شهدای فرهنگ هنر و رسانه برای ایجاد قرارگاه رسانه ای در شهر ایلام و مهران را برپا کرده ایم.
در این نشست اعلام گردید که تمامی برنامه های این رویداد از راه تلویزیون تئاتر ایران و پخش زنده از صفحه اینستاگرامی هنرهای نمایشی پخش خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین رضا کلاه کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ادامه این نشست به تشریح برنامه های این استان پرداخت و اظهار داشت: برنامه های راهپیمایی به ۴ قسمت شهرستانی، مرکز استان، پیش از مرز و پس از مرز تقسیم شده است.
وی افزود: در محل ورودی پایانه، موکب بزرگی برگزار می شود. نمایشگاه عکس اربعین و موسیقی های بومی خوزستان به همه زبان ها اجرا خواهد شد. برگزاری ایستگاه نقاشی و اجرای تعزیه در همه شهرستان ها در خاک ایران و عراق هماهنگ شده است. همینطور ایستگاه تهیه خبر برای خبرنگاران در مرز به راه افتاده است. با همین رویکرد در ورودی مرزها ابتدای مسیرپیاده روی طاق نصرت نصب می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اضافه کرد: همایش شبیه خوانی و آئین های نمایشی محرم در کل شهرهای خوزستان در حال انجام می باشد. برنامه «یک جرعه عطش» به مدت ۱۰ شب با حضور جمعیت مشتاق و بسیار زیاددراهواز برگزار گردید. همینطور همایش بین المللی شعر عربی اربعین با حضور شاعران عراقی و خوزستانی در شادگان درحال اجراست.»
کلاه کج اشاره نمود که نمایش های خیابانی و میدانی از پنج سال پیش درحال برگزاری است.
وی افزود: برای زائرین حرم حسینی به نام وزارت ارشاد اسلامی عکس شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس با اشعار مرتبط اربعین حسینی طراحی می شود و پشت کوله های زوارنصب خواهد شد.
در ادامه این نشست، رضا مردانی مدیرکل منطقه آزاد اروند با ابراز شادمانی از تلاش جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری این ویژه برنامه هنری برای نخستین بار اظهار داشت: ما ۶ گروه نمایشی خواهیم داشت که در ایام متوالی به اجرا خواهند پرداخت البته این گروه ها الان اجرا دارند.
وی اضافه کرد: مرز شلمچه گنجایش و توان پذیرش تمام گروههای خارجی را دارد و امیدواریم سال آینده گروه هایی با زبان خارجی داشته باشیم. درخواست داریم برای مرزهای ورودی ما در بحث تولید محتوا کمک بیشتری شود که در این صورت اساسا اجراهای بهتری خواهیم داشت.
مدیرکل منطقه آزاد اروند در حوزه هنرهای تجسمی پیشنهاد برقراری دیوارنگاره هایی را در مرز عراق به دو زبان داد.
امیرحسین شفیعی مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان تهران در ادامه این نشست اظهار داشت: ما چند روزی در اتاق فکری ویژه طرح هایی را برای این برنامه بررسی کردیم. برآمده از این گفت وگوها و تبادل ایده ها، کاروان هنرهای نمایشی «آینه داران آفتاب» با حضور ۱۵۰ هنرمند طراحی شد. این کاروان شامل آئین های عاشورایی اقوام ایران زمین، تعزیه، مقتل خوانی، نقالی و پرده خوانی خواهد بود که به ۲ صورت طراحی و برگزار می شود؛ کاروان های خودرویی و سیار که در سطح شهر برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: این کاروان در تهران از میدان امام حسین (ع) تا حرم عبدالعظیم حرکت خواهد داشت. در کنار این کاروان های سیار کاروان های پیاده مانند کاروان اسرای کربلا، کاروان اسب سواران و شترسواران هم طراحی شده است.
عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به عرضه برنامه های این بخش پرداخت و توضیح داد: برای بهره گیری از بیلبوردهای شهری در سرتاسر شهرها ۶۶ طرح آماده شده است که ۲۵ تا ۳۰ طرح توسط ستاد اجرایی انتخاب خواهد شد و فراخوان مسابقه عکس دیگر برنامه ای است که با همکاری اداره کل استان ها و سازمان سینمایی صورت خواهد گرفت.
امیرعباس ستایشگر، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران هم با توضیح برنامه های این انجمن ویژه ایام و راه پیمایی اربعین افزود: مرکز موسیقی دو برنامه کلان در حوزه جاماندگان ویژه تهران داردکه یا در یک منطقه متمرکز باشدیا در طول مسیر به اجرای برنامه بپردازد. یک اجرای سنج و دمام از آبادان، نوحه خوانی زنجیر زنی از خراسان شمالی، گهواره خوانی از ایلام، غزل خوانی استان تهران ازجمله این برنامه ها است. همینطور نماهنگی برای انتشار درحال آماده سازی است. از دیگر سو دو آلبوم موسیقی تدارک دیده شده است. یک بازنشر آلبوم «شهادت نامه عشاق» به رهبری آقای مرتضی پوردر حال تولید است و این آمادگی را داریم این آلبوم را در راه توزیع نماییم. آلبوم دیگری هم از آئین های سوگ که به صورت تصویری از تهران، گرگان، خوزستان و ایلام ضبط شده است و منتشر خواهد شد.
اصغر امیرنیا دبیر ستاد اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اربعین برای یک سال نیست و جزو رویدادهایی است که دائماً وجود دارد و ما باید نسبت به اهمیت به آن می پردازیم.
وی افزود: تلاش دکتر محمدمهدی اسماعیلی و شعار دولت مردمی اینست که باورها و ارزش ها را احیا نماییم و یأس و نا امیدی را که بوجود آمده بود، به امید تبدیل نماییم. اگر این فعالیتهای نمایشی را به سمت داخل عراق سوق دهید، مناسب می باشد. خیلی از موکب های ما از جانب سازمان اوقاف طراحی شده است و ۳۰ موکب هم از جانب سازمان حج طراحی شده که میتوان از این امکانات استفاده نمود.
امیرنیا توضیح داد: دیوارنگاره ها به یادگار خواهد ماند و انجمن های خوشنویسی در این تبلیغات مؤثر هستند. برای برخی فعالیت ها هم پوشانی وجود داشت؛ ازاین رو تلاش کردیم تا کسی را بعنوان متولی اصلی قرار دهیم. در این خصوص در نظر گرفته شد تا ۶ نفر بعنوان سرگروه باشند و معاونت امور هنری بعنوان متولی این امر قرار بگیرد.
در آخر این نشست از ۲ پوستر «اربعین فراتر از کلام» و «آینه داران آفتاب» که برای ویژه برنامه های اداره کل هنرهای نمایشی در راهپیمایی اربعین طراحی شده بود رونمایی شد.


منبع:

1401/06/07
12:10:08
5.0 / 5
448
تگهای خبر: انجمن , سینما , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵