موزیک خوان Music Reader
نامور مطلق با موزیك خوان مطرح كرد؛

دلیل سکوت رسانه ای فرهنگستان هنر چیست؟

دلیل سکوت رسانه ای فرهنگستان هنر چیست؟

به گزارش موزیک خوان، رئیس فرهنگستان هنر بیان کرد از آنجاییکه در مؤسسه صبا مشکلات ساختاری همچون مشکلات سخت افزاری و استاندارد نبودن فضا را داریم، در صورت تخصیص اعتبار، مشکلات صبا را مرتفع می نماییم.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از دستگاههای مؤثر در حوزه سیاستگذاری هنر کشور، دارای جایگاه حقوقی معتبر و نقش راهبردی اثرگذار در جریان سازی تحقیقات، سیاست ها و فعالیتهای هنری کشور است؛ علیرغم این گستردگی در فعالیت ها و نگاههای کلان در حوزه سیاست گذاری و نقش راهبردی این ارگان، آنچنان که باید و شاید شاهد بازخورد رسانه ای چندانی از فعالیتهای فرهنگستان هنر نیستیم.
بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر در پاسخ به خبرنگار مهر در رابطه با این عدم بازخورد رسانه ای از فعالیتهای فرهنگستان هنر در دوره فعلی بیان نمود: فرهنگستان ها به علت فعالیتهای پژوهشی و تحقیقاتی که دارند، در تمامی دنیا هم بازخورد رسانه ای گسترده ای ندارند. «فرهنگستان هنر» هم رویداد محور نیست و قرار نیست برنامه یا رویدادی هنری را مدیریت و برگزار کند بلکه فرهنگستان هنر باید در حوزه کلان و سیاستگذاری، ضعف های قانونی را گوشزد کند.
وی همینطور اظهار داشت: هم اکنون مأموریت های فرهنگستان هنر با قبل متفاوت شده است و برای رسیدن به دوران اوج فرهنگستان هنر، باید خلأهایی را که بوجود آمده بود، پر نماییم. در یک سالی که من در این سمت هستم، هم طرح های کلان برای سازمان برنامه و بودجه می فرستیم و هم کارهایی را برای جبران این خلأها انجام دادیم؛ برای مثال، ۵۰ پروژه پژوهشی برای الگوپردازی در فرهنگستان هنر انجام شده است. حالا که در خدمت شما هستیم، بنا داریم بیشتر از پیش، با رسانه ها تعامل داشته باشیم و درصددیم «فرهنگستان» را به «فرهنگستان» برگردانیم.
نامور مطلق در پاسخ به این پرسش که آیا فضای نمایشگاهی جدیدی غیر از مؤسسه صبا برای فضای نمایشگاهی فرهنگستان هنر خارج از این مرکز در نظر گرفته شده یا خیر هم اظهار داشت: اصولاً کار فرهنگستان برگزاری نمایشگاه نیست و صبا یک مؤسسه مستقل از فرهنگستان هنر است، اما از آنجاییکه در مؤسسه صبا مشکلات ساختاری همچون مشکلات سخت افزاری و استاندارد نبودن فضا را داریم، اگر اعتبار و بودجه ای برای رفع مشکلات به ما تخصیص یابد، اساسا از آن برای رفع مشکلات صبا استفاده می نماییم. در واقع تلاش ما بر اینست که استاندارهای لازم و متناسب با هنر تجسمی کشورمان را در آن ایجاد نماییم.
وی در ادامه در رابطه با بهسازی فضای نمایشگاهی مؤسسه فرهنگی و هنری صبا هم توضیح داد: فضایی که ما در اختیار داریم از جهاتی چون ارتفاع و دارا بودن سقف بلند بی نظیر است و فضایی مطلوب برای نمایش برخی آثار را فراهم می کند؛ با این وجود به جز بخش گالری خیال که بدین منظور ساخته شده بود، کاربری اصلی بقیه این فضا، گالری نبوده و در واقع این فضا، پارکینگی بوده که از شهرداری گرفته شده و تبدیل به فضای نمایش آثار هنری شده است. به نظر من با این که کاربری اصلی این فضا چیز دیگری بوده اما توانسته مفید واقع شود. البته در دنیا هم معمول است که کارخانه های از کار افتاده، بناهای متروک و پارکینگ ها برای نمایش آثار هنری و گالری استفاده می نمایند. ما در مؤسسه صبا دو مشکل داریم؛ نامتناسب بودن فضا و حرفه ای نبودن کادر، که تلاش می نماییم تا جایی که می توانیم هر دو را بهبود ببخشیم.
رئیس فرهنگستان هنر در پاسخ به این پرسش که عضویت فرهنگستان هنر در شورای هنر در جهت تحقق آیین نامه اصلاحی که از جانب رئیس جمهور مصوب شد، به چه دلیل است؟ اظهار داشت: این عضویت با تصویب شورای هنر همزمان و حضور ما مکمل این قضیه شد، چونکه ما بعنوان نهاد سیاست گذار مطرح هستیم و سبب می شود از این پس ضمانت تصویب برای اجرا و سیاستگذاری داشته باشیم. اگر شورای هنر مصوب شود و شورایعالی انقلاب فرهنگی هم معترض نباشد، این شورا سریع تصویب می شود و برای فرهنگستان هنر خیلی خوب خواهد شد.
نامور مطلق در انتها در رابطه با موزه هنرهای معاصر فلسطین بیان نمود: این فضاها متعلق به ما نیست بلکه برای شهرداری است و این مساله روند فعالیت ما را کند کرده است. از جانب شهرداری حکم صریحی آمده که قصد پس گرفتن آنرا دارند اما ناامید نشدیم و امیدواریم اجازه بدهند تا برنامه ریزی نماییم و گزارشی از این روند عرضه دهیم. بسیاری از فضاهایی که ما در اختیار داریم با این مشکلات رو به رو شده اند.

1401/06/20
10:00:58
5.0 / 5
467
تگهای خبر: آثار , شهرداری , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
موزیک خوان