موزیک خوان Music Reader

گزارش ایسنا از افتتاح نمایشگاه حسن روح الامین

گزارش ایسنا از افتتاح نمایشگاه حسن روح الامین

به گزارش موزیک خوان، حسن روح الامین، هنرمندی که این روزها در فضای هنرهای تجسمی با برگزاری نمایشگاه های مختلف و دیوارنگاره هایی از آثارش در سطح شهر مطرح تر شده است، میزبان نمایشگاهی جدید از آثارش شده است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، آیین افتتاحیه نمایشگاه آثار نقاشی حسن روح الامین امروز- یکشنبه- ۲۰ شهریور ماه درمجموعه کوشک هنر مجموعه تفریحی و گردشگری عباس آباد با حضور حداد عادل (رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی)، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، مجتبی حسینی(دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی)، محمدرضا محمد حسینی، بیژن بنفشه خواه، حامدعلامتی (مدیرعامل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان) و سفیر کشور کرواسی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محمد حسین حجازی، مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد ضمن اشاره به این نکته که کوشک باغ هنرمتولی امر هنرهای تجسمی است، اظهار نمود: «امیدوارم بتوانیم با آثار فاخر هنرمندان میزبانی را برعهده بگیریم و مسیری را آغاز کنیمکه هم برای پشتیبانی از همه هنرمندان باشد و هم مفاخر ایران زمین.»
او افزود: «آقای روح الامین یکی از جوان های مبدع و متفکر در کارهای هنری و مذهبی است. فکر میکنم این نمایشگاه یکی از نوادرمجموعه هایی باشد که کل آثارشان را در آن ارائه کردند که کار بسیار مهم و شایسته ای است. ایشان فردی است که توانسته آثار بسیارفاخری را به جای بگذارد.»
حجازی در آخر ابراز امیداری کرد: «تنه به تنه مفاخر عزیزمان در حوزه آثار نقاشی بتوانند کارهای بزرگی را انجام دهند. فکر میکنماین قدمی برای کارهای بزرگ است و امیدوارم ما هم در کنار عزیزان و جوانانی مانند اقای روح الامین بتوانیم در این راه حرکت نماییم. همین که سفیر کشور کرواسی در این مراسم حضور پیدا کرده، نشان دهنده اینست که آثار ما در کشورهای خارجی زبانزد است واین نشان دهنده وجهه هنری ما است.»
حسن روح الامین، هنرمند نقاش در ادامه این مراسم اظهار نمود: «ساختن این مجموعه آثار بخشی اش به هنرمند بازمی گرد و بخشدیگری از آن به مجموعه دار و کسی که حمایت می کند. متأسفانه مسئولین مملکت ما بیشتر به تمجید و تعریف اکتفا می کنند.»
حداد عادل هم در ادامه ضمن اشاره به دورانی که آثار هنریِ مذهبی رسانه محسوب می شدند، اظهار داشت: «دیدن این تابلوها بنده را به یاد۷۰-۸۰ سال پیش می اندازد که من کودک بودم و این تابلوها آثار هنری محسوب نمی شدند. آن روزها این آثار رسانه عاشورایی محسوب می شدند. من از زمانی صحبت میکنم که تلویزیون وجود نداشت، سینما به سراغ این موضوعات نمی آمد و رادیو یک دستگاه فاخری بود ودر هر خانه ای پیدا نمیشد. توده مردم وقتی میخواستند با عاشورا یک ارتباط تصویری برقرار کنند، پای این تابلوها مینشستند.»
او افزود: «این نقاشی ها به سبک قهوه خانه ای تعلق دارند. بنده حدس میزنم که این سبک تلفیقی از نگارگری سنتی ایرانی و تأثیرنقاشی اروپایی است. اگر توجه کنید، پرسپکتیو حدودا در این نقاشی ها نیست و از این نظر شبیه به نگارگری است اما چهره ها دیگرشبیه به نگارگری نیست. چهره ها خیلی امروزی هستند.»
حدادعادل افزود: «اگر دقت کنید، در تمام این نقاشی ها نقاش چهره شخصیت های مقدس را تلاش کرده زیبا بکشد. همه آن هاچشم و ابروی بسیار درخشان و روشنی دارند. صورت ها خوش آب و رنگ و رسا است. برعکس شخصیت های منفی همه زشت هستند. این در واقع بازتاب ذهن مردم است که دشمنان را زشت و محقر می دانند و برای همین این تابلوها میتوانست با توده مردم ارتباط برقرارکند. این نوع آثار یک کارکرد تاریخی و هنری ویژه ای پیدا کرده اند. به هر حال نقاشی قهوه خانه یک بخشی از تاریخ هنر ایران است ودر دهه های اخیر هم بسیاری از صاحب نظران تلاش کرده اند که قدر و قیمت آن فهمیده شود.»
سفیر کرواسی هم در این مراسم با ابراز تبریک به حسن روح الامین اظهار نمود: «سوابق فرهنگی ایران و کرواسی نقاط اشتراکی دارندکه سبب شده من احساس کنم که به کشور خودم وارد شده ام.»
او افزود: «احساسات و میزان شور و شوقی که من میبینم، بسیار فوق العاده است و تحت تأثیر قرار گرفته ام. نمادهای فرهنگی کهارائه شده، باعث شناخت بیشتر ملل مختلف خواهد شد و من فکر میکنم ارتباط نزدیکی بین ایران و کرواسی وجود دارد.»
داوود فتحعلی بیگی، پیش کسوت عرصه تئاتر و تلویزیون هم در انتها مراسم سخنرانی ضمن اشاره به نکاتی در رابطه با تاریخچه نقاشیقهوه خانه ای اظهار نمود: «سالهاست که من میبینم در کشورمان و در ارتباط با هنرهای ملی و آیینی، بیشتر حرکت ها جوششی است وکمتر میبینیم که نهادهای دولتی حمایتی انجام دهند. سالهاست برای تأسیس دانشکده هنرهای آیینی و سنتی تلاش میکنیم اما بهنتیجه ای نرسیده ایم.»
نمایشگاه آثار حسن روح الامین با عنوان «نقش راستان» امروز در کوشک هنر مجموعه فرهنگی و گردشگری عباس آباد راه اندازی شد. ایننمایشگاه که تا تاریخ ۵ مهر ماه ادامه دارد، همه روزه به جز روزهای از ساعت ۱۵ الی ۱۹ پذیرای بازدیدکنندگان است.
1401/06/21
14:20:34
5.0 / 5
426
تگهای خبر: آثار , سنتی , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
موزیک خوان