موزیک خوان Music Reader
در اختتامیه جان فدا مطرح شد؛

تجمع 250 هنرمند هیأتی برای حاج قاسم معجزه انقلاب است

تجمع 250 هنرمند هیأتی برای حاج قاسم معجزه انقلاب است

به گزارش موزیک خوان، دبیر جامعه ایمانی مشعر تجمع 250 هنرمند هیأت های سراسر کشورمان برای خلق اثر در رابطه با شهید سلیمانی بعنوان یک اسطوره ی بی نظیر را یکی از معجزات انقلاب اسلامی دانست.به گزارش موزیک خوان به نقل از ستاد خبری رویداد ملی جان فدا، رویداد ملی هنری «جان فدا» به روایتِ قسمتی از ابعادِ شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با زبان هنر اختصاص داشت. این رویداد به مدت سه روز و با حضور ۲۵۰ هنرمند از سراسر کشور در مشهد اجرا شد.
در مدتِ این سه روز، این هنرمندان گِرد هم آمدند و به خلق آثاری هنری با موضوعِ شهید حاج قاسم سلیمانی پرداختند. این آثار در رشته های نقاشی، نگارگری، خوشنویسی، پوستر، تبلیغات شهری، موشن گرافیک، تصویرسازی، کتیبه و پرچم، حروف نگاری و کاریکاتور خلق شده اند.
مراسم اختتامیه این رویداد شب گذشته جمعه دوم دی ۱۴۰۱ در مرکز همایش های آستان قدس رضوی اجرا شد.
آبفروش: هیأت کارکرد فراعزاداری دارد
نخستین سخنران این مراسم رحیم آبفروش «دبیر جامعه ایمانی مشعر» بود. او اظهار داشت: هنرمند مجهز به توانمندی هنری و استعداد خداوندی است پس با هنرش حرف می زند و قرار نیست در عکس العمل نسبت به رخدادها بیانیه منتشر کند.
او اشاره کرد: ابتدا قرار بود رویداد «جان فدا» در کرمان اجرا شود و الگوی هیأت برای آن طرح ریزی شد. اما مشکلاتی به وجود آمد و در نهایت ستاد مردمیِ پاسداشت شهید سلیمانی پای کار آمد تا این جمعِ هنرمندان برای خلق اثر در جوار حرم امام رئوف معتکف هنری شوند.
دبیر جامعه ایمانی مشعر با اشاره به همکاری استادان دانشگاه فرشچیان در برگزاریِ رویداد «جان فدا» اظهار داشت: این استادان مردانه پای کار آمدند تا این فعالیت رونق بگیرد. استادان موجب شدند جنبه ی تعلیمی و آموزشی رویداد هم محفوظ باشد باوجود این که می دانیم تحت فشار قرار خواهند گرفت.
آبفروش در تشریح کارهای جامعه ایمانی مشعر اشاره کرد: ما در مشعر بدنبال تحقق یک اجتماع مومنانه و ایمانی هستیم که تکفیر کردن و کینه، تحریم و اذیت وآزار در آن ملاک نباشد بلکه «إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم» حاکم باشد و ملاکش برای مجاهدت و اجر و قرب پیدا کردن باشد.
وی افزود: اجزا و ارکان هیئات در واژه مشعر خلاصه شده و ما با عده ای از بچه های هیأت غیرتی جمع شده ایم و امروز سابقه کارمان به بالای ۱۰ سال می رسد پس ما هیئات را فقط یک مراسم و آئین نمی دانیم بلکه هیئات فوق آیین، مراسم و مناسک است.
دبیر جامعه ایمانی مشعر هیئات را یک نهاد اجتماعی و مومنانه برای احیای امر دوده علیهم السلام دانست و اظهار داشت: هئیات را یک نهاد اجتماعی می دانیم که کارکردهای فراعزاداری، فرامناسکی و فراآیینی گوناگون دارد.

تجمع ۲۵۰ هنرمند هیأتی حول اسطوره ای بی نظیر اعجاز انقلاب اسلامی است
آبفروش در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در رویداد جان فدا فقط بدنبال تولید اثر نبودیم. نفس شکل گیری این اجتماع معجزه انقلاب اسلامی است که باید کمربندها را برای آن محکم نماییم و مردانه پای چیزی که اعتقاد داریم بایستیم. تجمع ۲۵۰ هنرمند هیأت حول یک اسطوره ی بی نظیر به نام شهید سلیمانی اعجاز انقلاب اسلامی است پس جمع شده ایم تا داشته های هنری را به قامت این اسطوره برسانیم.
هنرمندان به جزایر سه گانه می روند
دبیر جامعه ایمانی مشعر اشاره کرد: برنامه بعدی ما با موضوع و محوریت خلیج فارس، جزایر سه گانه ی همیشه ایرانی و رشادت های نیروی دریایی و مجاهدان منطقه خلیج فارس در هرمزگان خواهد بود؛ حضور هنرمندان و تولید هنری دراین زمینه تودهنی به کسانی است که چشم طمع به این خاک و سرزمین دارند.
وی افزود: بچه های هنرمند هیأت در رویداد جان فدا تکثیر کننده روح حاج قاسم در فضا و سلول های جامعه جهانی خواهند بود.
اسطوره های ملی با هنر جاودانه می شوند
سخنران بعدیِ این مراسم سجاد محمدی یارزاده رییس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان بود. او اظهار داشت: رسالت این دانشگاه تربیت هنرمند متعهد است. شما عزیزان با حضور در این رویداد تعهد در کارتان را نشان دادید.
او تعهد را اصل و رسالت هنرمند معرفی و درباره ی تعهد به باورها در آثار استاد فرشچیان عنوان کرد: اگر نگاه تحلیلی به آثار استاد فرشچیان داشته باشیم این نگاه و تعهد در آثار او از ضامن آهو تا یتیم نوازی و ولایت مداری وجود دارد.
رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان اظهار داشت: الهام گرفتن از اسطوره های تاریخی رمز موفقیت هنرمندان است. شما هنرمندانِ رویداد جان فدا این تعهد را نشان دادید و به اسطوره ای پرداختید که متعلق به وطن بود و یاد این اسطوره ملی را با هنر جاودانه کردید.
در جان فدا اقتصاد هنر مدنظر بود
در ادامه، علی جعفرپیشه «دبیر محتوایی رویداد جان فدا» از حذف بخش نقد آثار این رویداد آگاهی داد و از زحمات مجموعه هنر هیئات تقدیر کرد و اظهار داشت: بخش غیررقابتی جان فدا با حضور نزدیک به ۲۵۰ هنرمند انجام شد اما بخش رقابتی ما تا ۱۳ دی ماه زمان خواهد داشت و هنرمندان سراسر کشور می توانند در این بخش شرکت نمایند.
دبیر محتوایی رویداد جان فدا درباره ی کیفیت اثار تولید شده، اظهار داشت: آثار تولید شده در این رویداد تنوع زیادی دارند. برای نخستین بار به عنوان مقدمه ای برای ورود به بحث اقتصاد هنر ورود کردیم پس قالب های مختلفی تعریف کردیم تا وارد رویدادهای آینده شویم.
در پایان این مراسم، کلیپی از کارهای ستاد اجرائی رویداد ملی جان فدا و کارهای انجام شده پخش گردید و سپس اثار تولید شده در این رویداد به معرض نمایش گذاشته شد. همین طور هنرمندانِ حاضر در این رویداد در پایان، روی صحنه آمدند و در کنار همدیگر، عکسی به یادگار ثبت کردند.


منبع:

1401/10/06
13:45:07
5.0 / 5
452
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
موزیک خوان