موزیک خوان Music Reader
در نشست خبری آلبوم موسیقی قاسم هنوز زنده است مطرح شد

همه جهان از دست دادن یک قهرمان را حس کردند

همه جهان از دست دادن یک قهرمان را حس کردند

به گزارش موزیک خوان، نشست خبری معرفی آلبوم موسیقی «قاسم هنوز زنده است» با حضور میلاد عرفان پور ـ مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری ـ در استودیو پژواک حوزه هنری برگزار گردید.


به گزارش خبرنگار ایسنا، در این برنامه که امروز یکشنبه ـ ۱۱ دیماه ـ برگزار شد، میلاد عرفان پور صحبتش را این گونه آغاز کرد: حدودا همه قطعات آلبوم «قاسم هنوز زنده است» در همین استودیو پژواک تولید شده است؛ استودیویی که بسیاری از هنرمندان کشور آنرا بهترین استودیوی کشور می دانند.
او افزود: در باب شخصیت های بزرگ، آثار پرتره ای برای معرفی و ترسیم چهره آنها در حوزه های مختلف هنری خلق شده است؛ حال پرتره نقاشی باشد یا یک فیلم بیوگرافی در سینما. ترسیم چهره یک قهرمان در همه حوزه های هنری بحث مهمی بوده و هست، حاج قاسم سلیمانی هم نه تنها برای ما بلکه برای همه دنیا قهرمانی است که شاید مشابهی نداشته باشد.
عرفان پور اشاره کرد: قبلا اگر می خواستیم از قهرمان های خود بگوییم مثلاً به آثاری از فردوسی رجوع می کردیم که آنچه بیشتر در اینگونه آثار در رابطه با قهرمان ها به ما رسیده، ساخته و پرداخته و هنر نویسنده است. اما قهرمان های واقعی که ما در دنیا با آنها روبه رو بودیم، قهرمان هایی بودند که در چند حوزه کار می کردند؛ البته برجسته ترین قهرمان های ما شهدای ما هستند که بعضی از آنها برجسته تر هستند.
او اظهار داشت که «آنچه شهید قاسم سلیمانی را بیشتر به مردم شناساند، هژمونی رسانه نبود بلکه چیزی بود که در وجود خود این دهقان زاده کرمانی بود که در طول زندگی اش به شکلی زیست که وقتی شهید شد همه جهان از دست دادن یک قهرمان را حس کردند. او تنها قهرمانِ میدان نبرد نبود و در هر میدان جنگی که پا گذاشت پیروز شد و در نهایت دشمن او را از سر عجز از بین برد. او قهرمان مدارا با مردم، درک معنای حیات و معنای زندگی بود. کسی بود که در همه ابعاد زندگی کوشید برای مردم و خدا زندگی کند.»
مدیر مرکز موسیقی و حوزه هنری با ذکر مثالی به تصریح این که چگونه هنرمندان در طول حیات حاج قاسم برای او اثر خلق می کردند، پرداخت و اظهار داشت: دو روز قبل از شهادت حاج قاسم، شعر «سلام سردار» را سرودم و به ذهنم رسید که آنرا دکلمه کنم. در آن زمان هیچ به ذهنم خطور نمی کرد که دو روز بعد ایشان شهید خواهد شد. حاج قاسم فردی بود که در طول حیاتش هنرمندان افتخار می کردند برایش اثری خلق کنند و هنرمندانی داشتیم که بدون این که سفارشی در کار باشد برای او اثر خلق می کردند؛ باآنکه خود حاج قاسم دوست نداشت جایی از او مطلبی کار شود. به یاد دارم یک مرتبه قرار بود شب شعری برای ایشان اجرا شود ولی وقتی آگاه شدند بسیار قاطع تلاش کردند که آن برنامه را لغو کنند.
او افزود: پس از شهادت حاج قاسم در حوزه های مختلف آثار گوناگونی برای او ساخته شد و حتی چند کتاب از اشعاری که در رابطه با او ساخته شد، گردآوری شد. در حوزه موسیقی هم بسیاری از هنرمندان وارد عرصه تولید برای ایشان شدند که آلبوم «قاسم هنوز زنده است» یکی از آنهاست. نام آلبوم از معروف ترین قطعه آلبوم غلامرضا صنعتگر که دو روز بعد از فوت حاج قاسم سلیمانی ساخته شد، برداشته شده است.
عرفان پور در رابطه با دیگر هنرمندانی که آثارشان در این آلبوم استفاده شده است، اظهار داشت: شاید ماندگارترین هنرمند این آلبوم، علیرضا افتخاری باشد که دو اثر در این آلبوم دارد؛ اولین اثر «مرد میدان» با شعری از حضرت مولانا است که قبلا خود حاج قاسم در مراسمی این شعر را خواندند و با آن گریستند. دیگر قطعه هم «رقص و جولان» با شعری از محمدمهدی سیار و آهنگساز دکتر عماد توحیدی است. صادق آهنگران هم در این اثر با قطعه «حاج قاسم سلام» همکاری داشته است؛ فردی که سال ها رفیق حاج قاسم بود و به گونه ی از ایشان می خواند که با بقیه متفاوت می باشد.
عرفان پور در رابطه با دیگر خصوصیت های این آلبوم بیان می کند: مرکز موسیقی حوزه هنری هر ساله ده ها اثر موسیقی در گونه و موضوعات مختلف خلق می کند. ما اعتقاد داریم هنر باید برای زیستن و زندگی باشد. هنر هم باید به عشق بپردازد، هم اخلاق و هم زندگی. هنر باید جهت زندگی باشد و زندگی انسان را در همه ابعاد پوشش دهد. حاج قاسم هم همین گونه بود و به همان اندازه که در میدان مرد نبرد بود، یک همسر و پدر مهربان بود و در جامعه یک جهادگر اجتماعی.
او افزود: رویکرد حاکم بر اثر هنری بود و هر کدام از قطعات تلاش کرده است از زاویه ای متفاوت ایشان را به تصویر بکشد؛ زوایایی همچون حماسی، میهن پرستی، عاشقانه و.... هنرمندان خودشان برای حضور در این آلبوم پیش قدم شدند و کاری است که از دل برآمده است. این اثر در ژانرهای مختلف تولید شده و رنگ بندی مختلفی دارد، در واقع یک مجله شنیداری است. بعضی از این قطعات قبلا انتشار یافته اند و حدودا همه قطعات نسخه تصویری هم دارد که منتشر می شود.
رونمایی اصلی آلبوم دوشنبه ۱۲ دی در کرمان برگزار می گردد.
این آلبوم شامل ۱۰ قطعه به شرح زیر است:
«رقص و جولان» با صدای علیرضا افتخاری، شعر محمدمهدی سیار، آهنگسازی عماد توحیدی و تنظیم آرش صفدری
«غیرت عشق» با صدای محمد حشمتی، شعر امید حسام، آهنگسازی و تنظیم نادر طاهری
«دنیا دلتنگ است» با صدای امیر حقیقت، شعر حسین هدایتی، آهنگسازی و تنظیم میلاد بیضا
«حاج قاسم سلام» با صدای صادق آهنگران، شعر امید حسام، آهنگسازی و تنظیم سامان مهدوی
«انتظار» با صدا و آهنگسازی امیر حقیقت، شعر میلاد عرفان پور و تنظیم امیرحسین اکبرشاهی
«دو قاسم» با صدای سیدمحسن حسینی، شعر میلاد عرفان پور، آهنگسازی عماد توحیدی و تنظیم آرش صفدری
«قاسم هنوز زنده است» با صدای غلامرضا صنعتگر، شعر میلاد عرفان پور، آهنگسازی و تنظیم محمدرضا چراغعلی
«ققنوس» با صدای سیدمحسن حسینی، شعر محمدمهدی سیار، آهنگسازی و تنظیم امیرحسین سمیعی
«پرده آخر» با صدای امیرحسین سمیعی، شعر امیدمهدی نژاد، آهنگسازی و تنظیم سعید چاووشی
«مرد میدان» با صدای علیرضا افتخاری، شعر مولانا، آهنگسازی و تنظیم محمدرضا چراغعلی1401/10/11
14:55:36
5.0 / 5
466
تگهای خبر: آثار , سینما , فیلم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
موزیک خوان