موزیک خوان Music Reader
راهنمایی برای گالری گردی در روزهای پایانی هفته

هنر در گالری ها به جریان افتاد

هنر در گالری ها به جریان افتاد

به گزارش موزیک خوان، با پایان تعطیلی اغلب گالری ها، نمایشگاه های حضوری یکی یکی باز می شوند و در کنار این فعالیت ها، برگزاری نمایشگاه های غیرحضوری از راه سایت یا صفحه اینستاگرام هم در جریان است. اگر قصد بازدید از نمایشگاه های هنری را دارید، به نظر می آید که این هفته هم می توانید جریانِ هنرهای تجسمی را مجازی لمس کنید و هم برای تماشای حضوری آثار، به برخی گالری ها بروید.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، فعالیت گالری ها به علت آنچه ضرورت جاری شدن جریان هنر در جامعه عنوان می شود، مدتی است که از سر گرفته شده و البته در این راه مشکلاتی چون از دست دادن بسترهای اطلاع رسانی به دنبال محدود شدن فعالیت برخی شبکه های اجتماعی وجود دارد؛ با این همه «گالری اینفو» بعنوان پلتفرمی که برای اطلاع رسانی اخبار هنرهای تجسمی استفاده می شود، اخیرا فعالیت خویش را بعد از وقفه ای چند هفته ای از سر گرفته است.

در ادامه ی این گزارش نگاهی خواهیم داشت به نمایشگاه های غیرحضوری و حضوری که در گالری ها یا فرهنگسراهای سطح شهرِ تهران در حال برگزاری است.

گالری اعتماد

«گلستان» عنوانِ نمایشگاهی است که به صورتِ آنلاین در سایت گالری اعتماد در حال برگزاری است و به نمایش آثاری محمد رحیمی اختصاص دارد. گالری اعتماد همینطور آخرین آثار فرشید مثقالی را در کنار این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار داده و علیرضا الهی را بعنوان هنرمند هفته معرفی کرده است.

در بیانیه ی نمایشگاه انفرادی «گلستان» آمده است: «زندگی با خانواده ام در گلستان فرصت بسیار خوبی را به منظور زندگی طبیعی در محیط زیست فراهم نموده است که حاصل آن خلق هزاران طرح و نقاشی از سفرهای من در گلستان و ایران است.»

گالری آرتیبیشن

«هفتاد هشتاد» عنوانِ نمایشگاه گروهی است که به صورتِ آنلاین در سایت گالری آرتیبیشن در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است. در بیانیه این نمایشگاه گروهی نوشته شده: «همه گیری بیماری تا وقایع اجتماعی اخیر فارغ از آن که نوع نگاه به کار هنری و کارکرد فرهنگ را تغییر داد در عین حال تبعاتی داشت که مهم ترین اش تنگناهای اقتصادی ناشی از تعطیلی کسب و کارها و محدودیت اینترنت شد و در این میان هنر بیشتر از پیش در معرض وضعیت حاکم با انسداد همراه شد در نتیجه بخش عمده ای از هنرمندان جوان که هنوز در ابتدای راه هستند و جای پای شان را در بازار هنر محکم نکرده اند با مشکلات فراوان معیشتی مواجه گشتند. نمایشگاه «هفتاد_هشتاد» فرصتی است برای هنرمندانی در این بازه ی سنی که جوانانی مستعد هستند و هنوز موفق به حضور در عرصه ی حرفه ای بازار هنر نشده اند و یا در اولین گامهای موفقیت شان با وجود شرایط یاد شده، مسیر را پر مانع یا مسدود می بینند. در این نمایشگاه آثار هنرمندان زیر سی سال به قصد معرفی و پشتیبانی از هنر نوگرا و هنرمندان جوان و بازیابی بازار هنرشان به نمایش درمی آید. آرتیبیشن درصدد است تا با برگزاری این نمایشگاه علاوه بر معرفی هنرمندان جوان فرصتی برای حضور آنها در بازار هنر را هم فراهم آورد تا شاید فرصت اندکی برای معرفی شان در عرصه ی حرفه ای ممکن شود. به همین خاطر محدودیتی به واسطه ی موضوعی خاص پیش راه هنرمندان این نمایش گروهی گذاشته نشده تا مانعی میان دنیای هنری آنها و مخاطب ایجاد نشود. از سویی دیگر فعالیت گالری را هم پا با آنچه که بضاعت و امکان آرتیبیشن به شمار می آید، شکل می گیرد.»

این نمایشگاه به آثار هنرمندانِ نقاشی مانند حوری بنام، پویان طاهریان فرد، روژانو محمدزاده و... اختصاص دارد.

در کنارِ نمایشگاه غیرحضوری، گالری آرتیبیشن برگزاری نمایشگاه حضوری را هم از سر گرفته است. «کرگدن» عنوان نمایشگاه انفرادی است که در این مکان فرهنگی و هنری درحال برگزاری است. این نمایشگاه که تا تاریخ ۲۷ دیماه ادامه دارد، همه روزه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ پذیرای بازدیدکنندگان است.

گالری ثالث

گالری ثالث همچون مکان هایی به حساب می آید که با شکستنِ قفل نمایشگاه آنلاین مبادرت به برگزاری نمایشگاهی حضوری کرده است. «وان+وان+وان+وان میلیون» عنوانِ نمایشگاهی است که در این مکان فرهنگی و هنری به نشانی تهران، کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره۱۴۸ در حال برگزاری است. این نمایشگاه که تا ۳۰ بهمن ماه ادامه دارد، همه روزه از ساعت ۱۶ الی ۲۲ پذیرای بازدیدکنندگان است.
گالری باوان

گالری باوان از دیگر مکانهای فرهنگی و هنری به حساب می آید که برای برگزاری نمایشگاه حضوری پیش قدم شده است. «روزنه نور» عنوان نمایشگاه گروهی است که در این گالری در حال برگزاری است و به نمایش آثار هنرمندان مختلفی اختصاص دارد.

در بیانیه این نمایشگاه گروهی نوشته شده: «مشاهده و دریافت» عنوان مجموعه نمایشگاه سالانه ی گالری باوان است که فارغ از موضوع، نمایه ای از تفکر و خط سیر گالری و فرصتی جهت ایجاد گفتمان میان هنرمندان است. در این مجموعه نمایشگاه ها مخاطب با طیف متنوعی از نگاههای هنرمندان در برابر زیبایی شناسی و تکنیک روبرو می شود. در دومین دوره ی این مجموعه که «مشاهده و دریافت: روزنه ی نور» نام دارد، آثاری از پونه اوشیدری، شبنم جانشاهی، آهو حامدی، ثریا شرقی، مهسا طهرانی و لاله معماراردستانی به نمایش درآمده است. هریک از هنرمندان این نمایشگاه با نگاه منحصر به فرد خود تلاش داشته اند در این برهه ی زمانی واکنشی به رویدادهای تاریخی و اجتماعی دوران حاضر داشته باشند.»
گالری طراحان آزاد

«در گیومه» عنوان نمایشگاه گروهی است که به نمایش آثار هنرمندان مختلفی اختصاص دارد و در سایتِ گالری طراحان آزاد در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

در بیانیه این نمایشگاه گروهی آمده است: «در کشاکش میل به زندگی که گویا ذاتی بشر است و حُب جان که حالا لازمه اش جدایی و انزواست، گاه فرصتی بدست می آید برای نظاره به خود و به دیگری.
حالا که هر یک به تنهایی بر قایق خود نشسته و تن به حرکت دایره وار حیات داده ایم، زمان آن است که نگاهی باردیگر بیندازیم به داشته هایمان. بخشی از دارایی ما (طراحان آزاد) دوستی با هنرمندانی است که چند سال یک مرتبه آثارشان را در چارچوب نمایشگاهی انفرادی عرضه کرده اند. در این فرصت بر آن شدیم که هر هفته بر یکی از آنان نوری تازه بتابانیم. از هرکدام خواستیم که آخرین سه اثرش را در اختیار گیومه قرار دهد (گیومه نامی است که برای این پروژه انتخاب شده). خواه ناخواه این مجموعه لااقل دارای یک خصوصیت مشترک خواهد بود و آن تاریخ خلق اثر است. همه آنها در دوران بحران انسانی که به دنبال بیماری همه گیر پدید آمده است شکل گرفته اند و بی گمان حاوی احساسات و واکنش هنرمندانه در چنین لحظاتی هستند. ما امیدواریم طرح گیومه تنها به انتشار سه اثر از هنرمند خلاصه نشود. بلکه همینطور بتواند برانگیزاننده گفتگوهای چندجانبه گردد.»
1401/10/30
15:49:32
5.0 / 5
335
تگهای خبر: آثار , اینترنت , بازی , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان