موزیک خوان Music Reader

برای خلیفه شاهمیر که در سکوت رفت

برای خلیفه شاهمیر که در سکوت رفت

موزیک خوان: خلیفه شاهمیر بلوچ مالداری از چهره های هنری چابهار از دنیا رفت.


علی مغازه ای طی گفت وگویی با ایسنا خبر درگذشت، هنرمند موسیقی منطقه بلوچستان و یکی از بزرگان و نوادر فرهنگ و هنر بلوچ در مکُّران را تأیید کرد.

خلیفه شاهمیر بلوچ مالداری در پی چند روز بیماری و رنجوری بامداد روز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماه به خاک سپرده شد.

گفته می شود در پی نبود امکان مداوای جسمی در بیمارستان چابهار و انتقال این خلیفه درمانگر روحی به منزل خود در روستای تیس کوپان، جسم او گرفتار بی حسی ناشی از سکته مغزی شد و نیمه شب سه شنبه ۱۶ اسفند برای همیشه خاموش شد و بامداد چهارشنبه در مزار «تیس کوپان شیردل» به خاک سپرده شد.

خلیفه شاهمیر بلوچ مالداری ده ها سال در جنوب بلوچستان، در شرق چابهار و سواحل شمالی دریای مکُّران قدیم یا عمان فعلی، مراسم تسخیرزدایی را اجرا کرد و هزاران بیمار اسیر یا در تسخیر باد یا همان زار را که در بلوچستان «گوات» به مفهوم باد و «گواتی» به مفهوم بیمار اسیر باد نامیده می شود مداوا کرد.

این هنرمند صاحب نام و شناخته شده موسیقی بلوچستان با رپرتوار یا مجموعه کم نظیری از ذکرهای خود به همراه سروز یا سرود یا همان قیچک و تمبورک و همراهی چاپی ها و همخوانان، گاه چند شب متوالی برای رهایی بیمار از باد به اجرای مراسم ذکر گواتی می پرداخت. اینگونه از اجراهای آیینی در ضمن قرن ها در جنوب ایران و به ویژه در مناطق ساحلی بسیار متداول بود که به صورتی بادباوری محسوب می شد و امروزه دستخوش تغییرات و سوءاستفاده های سودجویانه شده است.منبع:

1401/12/20
12:12:52
5.0 / 5
378
تگهای خبر: فرهنگ , مد , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
موزیک خوان