موزیک خوان Music Reader

اوستا ابراهیم به بهار ۱۴۰۲ نرسید

اوستا ابراهیم به بهار ۱۴۰۲ نرسید

به گزارش موزیک خوان، ابراهیم سلمان پور ـ هنرمند پیشکسوت موسیقی قشقایی ـ که از او بعنوان بهترین هنرمند عرصه کرنانوازی یاد می شود، ۲۸ اسفندماه در ۸۴ سالگی بعد از چند روز بستری بودن در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.


علی مغازه ای ـ پژوهشگر موسیقی نواحی ـ در گفت وگویی با ایسنا درگذشت ابراهیم سلمان پور را تأیید کرد و اظهار داشت که او روز گذشته ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ به دلیل بیماری از دنیا رفته و امروز ۲۹ اسفندماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرای فیروز آباد به خاک سپرده شده است.
این پژوهشگر در رابطه با «ابراهیم سلمان پور» با اشاره به اینکه این هنرمند فقید مسلط ترین، تواناترین و نام دارترین «چنگی» ایل بزرگ قشقایی بود، اظهار داشت: چنگی ها تمام مراسم های شادی ها و عزاهای مردم ایل قشقایی را در طول تاریخ همراهی کرده اند. ولی از آنجاییکه بعد از انقلاب ۵۷ بعضی از واژه ها اعتبارشان جنبه دیگری پیدا کرد، هنرمندان گمان می کردند استفاده از واژه «چنگی» خوب نیست باآنکه چنگی یکی از اصیل ترین شاخه های هنری در منطقه ایل قشقایی و دامنه های زاگرس است که کرنا، سرنا و رپرتوارهای ایل قشقایی را می نوازد.
او افزود: «ابراهیم سلمان پور» معروف به «اوستا ابراهیم» سال ها با علیرضا خان شهبازی، یکی از بزرگان قشقایی که مسلط به تمامی زیر و بم های ایل قشقایی بود دمخور بود و از ایشان تلمذ کرده بود که نکاتی را هم به آنچه می دانست اضافه کرده بود و می توانست تمامی نغمه های قشقایی حتی آوازی ها را بنوازد. حالا که او از دنیا رفته امید داریم که پسرش بتواند جایش را بگیرد.
مغازه ای بیان نمود: این سرنانواز فقید در آینه دار ۱۳۹۵ هم حضور پیدا کرد و وقتی برای تقدیر نزد وزیر رفت یک شلوار شش جیب آمریکایی پوشیده بود و فراموش کرد جایزه اش را بگیرد. وقتی داشت از صحنه پایین می رفت آقای جنتی خطاب به ایشان به شوخی اظهار داشت: «کجا می روی؟ جایزه ات را بگیر.»
منبع:

1402/01/04
14:08:32
5.0 / 5
403
تگهای خبر: بازی , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳