موزیک خوان Music Reader

افطاری با طعم تقدیر

افطاری با طعم تقدیر

به گزارش موزیک خوان، در دومین شب تجلیل از چهره های سال هنر انقلاب اسلامی، چهره هایی در رشته های هنرهای تجسمی، ادبیات، طنز و ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری تجلیل و مورد تقدیر قرار گرفتند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، دومین شب تجلیل از چهره های هنری انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱، شامگاه ۲۶ فروردین ماه به تقدیر از چهره های سال در رشته های هنرهای تجسمی، ادبیات، طنز و ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری اختصاص داشت؛ مراسمی که با ضیافت افطاری و دورهمی هنرمندان انقلابی برگزار شد و طی آن چهره های برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.
مهرداد صدقی؛ چهره هنر سال بخش طنز
عباس حسین نژاد، مدیر دفتر طنز حوزه هنری بعنوان اولین سخنران این برنامه با دعوت سید کمال هاشم زاده که اجرای دومین شب معرفی چهره های هنری انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱ را به عهده داشت، روی جایگاه حاضر شد و در رابطه با چگونگی انتخاب چهره بخش طنز این رویداد اظهار داشت: دفتر طنز حوزه هنری برای انتخاب این چهره شورایی را تشکیل داد و در نهایت سه گزینه را مورد توجه قرار داد. اولین گزینه برنامه «دی بی سی» بود و سپس برنامه «من لهجه دارم» که کاری از امید مهدی نژاد است که با تکیه بر هویت ملی و پاسداشت هنری بازخوردهای عمومی بسیاری داشته است. اما در نهایت رمان «آب نبات نارگیلی» از مهرداد صدقی از مجموعه رمان های «آب نبات» ایشان که مخاطبان بسیاری دارد اتفاق نظر همه اعضای شورا بود.
گلستان جعفریان و هدایت الله بهبودی؛ چهره سال بخش دفاع مقدس و بخش ادبیات پایداری
مرتضی سرهنگی ـ مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری ـ در ادامه این مراسم و در قسمت معرفی چهره سال هنر انقلاب ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری اظهار داشت: صدای جنگ با صدای زنان بلندتر شنیده می شود. زن ها علاوه بر این که در جنگ حضور دارند، پدر، بردار، پسر و همسرشان هم حضور دارند و از این جهت، یک زن از پنج جهت در جنگ سهیم است و بنابراین صدای جنگ را بلندتر می کند. جنگ ها میدان حقیقت است و بهترین شیوه نقل قولش استفاده از روایات افرادی است که در جنگ ها حاضر هستند و زنان در این حیطه بهترین آثار را پدید آورده اند.
محسن غنی یاری، مدیر مرکز تحقیق و مطالعات فرهنگ و ادب پایداری حوزه هنری هم در قسمت ادبیات انقلاب اظهار داشت: دوستان ما همچون بهبودی، پرده را از زندان های سیاسی پهلوی برداشته و با کتاب خود مانع تطهیر حکومت پهلوی شد تا حقیقت و حقیقت آن بر همگان نمایان شود.
در ادامه از گلستان جعفریان برای نگارش کتاب «پاییز آمد» در قسمت ادبیات دفاع مقدس تجلیل شد.
گلستان جعفریان بعد از دریافت این عنوان در سخنانی کوتاه اظهار داشت: ۲۲ سال است در حوزه پایداری قلم می زنم و تجربه هایی در این عرصه داشته ام. درخواستم از همه اینست که هنرمندان فعال در این عرصه، آنرا در تمامی ابعاد ببینید و فقط به بخشی از آن اکتفا نشود.
در قسمت ادبیات انقلاب هم هدایت الله بهبودی در حالی برای نگارش دانشنامه «زندان سیاسی در دوره پهلوی» بعنوان چهره هنر سال ارائه شد که در این مراسم حضور نداشت.
علی اصغر عزتی پاک و مهدی جهاندار؛ چهره های سال ادبیات
محمدرضا شرفی خبوشان، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: در دو رشته داستان و شعر انقلاب اسلامی سخن گفتن از چهره سال خیلی سخت است، چونکه نویسندگان بسیاری دین خودشان را به انقلاب و دفاع مقدس ادا کرده اند اما نگاه ریشه ای و آینده نگر داشتن به این معناست که تنها به خلق اثر اکتفا نشود، بلکه باید زمینه را برای قدم برداشتن جوانان مساعد نماییم تا معرفت کسب کنند و در واقع معرفت انقلاب را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. بهترین گزینه هم علی اصغر عزتی پاک است که بهترین سالهای عمرش را نثار جستن و دریافتن فنون این حوزه کرده است و باید به او بالید.
خبوشان اضافه کرد: در شعر باید با جان نوشت و قلم را در روح زد تا کلمه ای که نشان دهنده روزگار ماست، پدید آید و باید به زبانی ماندگار سخن اظهار داشت که مهدی جهاندار بهترین انتخاب برای چهره شعر انقلاب بود.
در ادامه دومین شب چهره های هنری انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱؛ علی اصغر عزتی پاک برای نگارش کتاب «اجاره نشین خیابان الامین» و مهدی جهاندار بخاطر نگارش مجموعه شعر «مرتد» عنوان چهره هنر سال ۱۴۰۱ در ادبیات و شعر دریافت نمودند.

مسعود نجابتی؛ چهره سال هنرهای تجسمی


محمد زرویی نصرآباد، سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در آخرین بخش معرفی چهره های سال هنر انقلاب اظهار داشت: در قسمت هنرهای تجسمی، طبق آئین نامه، شورایی متشکل از سیدعباس میرهاشمی، نادر قشقایی و امیر عبدالحسینی تشکیل شد و بعد از بررسی های مختلف، مسعود نجابتی بعنوان چهره سال ۱۴۰۱ در گرافیک، مینا صدری بعنوان چهره سال ۱۴۰۱ در نگارگری، محمدرضا دوست محمدی بعنوان چهره سال ۱۴۰۱ در تصویرسازی و محمدحسین نیرومند بعنوان چهره سال ۱۴۰۱ در کاریکاتور انتخاب شدند.
نجابتی هم بعد از دریافت این عنوان در سخنانی کوتاه اظهار داشت: خیلی تلاش کردم تا در اینجا حضور نداشته باشم چون که در این جمع هم پیشکسوت ها کارهای موثرتری از من دارند و هم نسل جوانی ظاهر شده اند که جلوتر از ما فعالیت می نمایند.
بر طبق این گزارش، دومین مراسم معرفی چهره هنر سال ۱۴۰۱با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، چهره های ادبی و هنری چون منیژه آرمین، مرتضی اسدی، راضیه تجار، حسین عصمتی، محمد حبیبی، مسعود نجابتی، محمدرضا دوست محمدی، احسان آقایی و … برگزار شد.1402/01/28
11:54:29
5.0 / 5
380
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , گرافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان