موزیک خوان Music Reader
برای زادروز نویسنده محبوب و نقاشی هایش

روح احمدرضا احمدی را تماشا کنید!

روح احمدرضا احمدی را تماشا کنید!

موزیک خوان: پسرک در دل مردی زندگی می کند که سنش چندین برابر اوست و مرد چشمان و لبخند شیطنت آمیزش را از او به یادگار گرفته است. پسرک شعر می گفت و می نوشت و پس از مدتی هم کمی نقاشی کشید.


برای اولین نمایشگاه نقاشی اش ـ «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود» ـ نوشته بود: «کشیدن آبرنگ ها، نه از تفنن بود و نه از دل خوشی بود. آنها در ایام انهدام کامل روحی که مرا تسخیر کرده بود انجام شد. روزهای افسردگی که مدام زمین از زیر پاهایم می گریخت و سقف آسمان آنقدر پایین آمده بود که مرا به خفه گی می برد. ابتدا با هراس شروع کردم.
دوست من، «ابولفضل همتی اهویی» مرا دلداری می داد و مرا به نگارخانه اش می برد. شاگردان جوانش با چهره های زندگی ساز، مرا به نقاشی امیدوار کردند. هراسم از نقاشی مرا به یاد کتاب اولم «طرح» انداخت که مسعود کیمیایی مرا از فراموشی خودم درآورد. روزهای چهارشنبه به نگارخانه دوستم «همتی» می رفتم و او با حوصله، آب رنگ ها را تماشا می کرد. دیگر در آن روزهای فراموشی خودم، زندگی ام صیقل خورده بود و شفاف شده بود. بااینکه می دانستم زمین ناهموار و ساعت رحلت نزدیک است. چون می دانستم باطری ای که در قلبم جای گرفته است قطب نمای من است، پس آب رنگ ها با آموزگاری دوستم تولد یافتند و روزهایم آرام آرام دلپذیر شدند.
این آب رنگ ها را عکس برگردان روزهای انهدام روح و جسم من بدانید.
تو هرچه برای ادامه ی زندگی دلیلهای محکم بیاوری، مرگ، کور است و کر است اما جا پای عاشقان در برف ماندنی ست و آب نمی شود.
احمدرضا احمدی
بهار ۱۳۹۷ ـ تهران»
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، «احمدرضا احمدی» مرد بزرگ شعر و نویسندگی، موسس و موسس موج شعر نو و پیشگام در ادبیات سورئالیسم در ادبیات کودک شناخته می شود. بزرگمردی که با پسرکی در قلبش زندگی می کند و حالا چند روزیست در بخش مراقبت های ویژه بستری است؛ به تعبیر دخترش، «جای خالی اش، جای خالی یک مرد ۸۲ ساله نیست. و انگار پسرکی ۵ ساله، در خانه حضور ندارد...»
او متولد ۳۰ اردیبهشت ۱۳۱۹ در کرمان است. چند روز دیگر ۸۳ ساله می شود. از آثار احمدرضا احمدی در زمینه شعر می توان به «دفترهای واپسین»، «دفترهای سالخوردگی»، «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود» و «روزی برای تو خواهم گفت» و از آثار او در زمینه کودک و نوجوان می توان به «دیگر در خانه پسرک هفت صندلی بود»، «دخترک ماهی تنهایی» و «مزرعه گل های آفتابگردان» اشاره نمود.
در این زمینه بخوانید:
پری زنگنه: از لحظه لحظه حضور احمدرضا احمدی آموختم
اما احمدی در سالهای قبل دست هایش را که دهه ها آغشته به جوهر کلمات بود، به رنگ هم آغشته کرد و آن چیزهایی را که می خواست بگوید گاهی با رنگ گفت. او قبل تر هم در پاسخ به درخواستی برای ملاقات و مصاحبه درباره ی آثارش، به خبرنگار ایسنا اظهار داشته بود: «هرچه می خواستم بگویم را در تابلوهایم گفته ام.»
راه دنیای هنر تجسمی و برگزاری نمایشگاه را فرار از افسردگی پیش پای او گذاشت و احمدی با «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود» که اشتراکی هم نام با یکی از کتب شعرش دارد، قدم اول را برداشت؛ هرچند برگزاری این نمایشگاه از طرف او، با برخی انتقادات هم همراه بود؛ قسمتی از این انتقادات البته معمول و به حضور چهره های سایر حوزه های هنری در زمینه هنر تجسمی باز می گشت.
گشایش نخستین نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی با عنوان «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود»

1402/02/18
15:11:56
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آثار , كتاب , مد , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان