موزیک خوان Music Reader
نشست شهر سرود در مهر؛

لطفا با سرود عکس یادگاری نگیرید!

لطفا با سرود عکس یادگاری نگیرید!

موزیک خوان: دست اندرکاران تشکیلات شهر سرود در یک نشست رسانه ای ضمن معرفی مدیر جدید این مجموعه، اهداف پیش روی این پروژه موسیقایی را تشریح کردند.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، دست اندرکاران تشکیلات «شهر سرود» از مجموعه های وابسته به مرکز آوای انقلاب اسلامی طی یک نشست رسانه ای که در محل خبرگزاری مهر برگزار گردید، ضمن معرفی رسمی مدیر جدید این مجموعه موسیقایی جزییات و اهداف پیش روی این پروژه موسیقایی را تشریح کردند.
در این جلسه احسان خداپرست قائم مقام مرکز موسیقی و آوای انقلاب اسلامی، امین صافی زاده مدیر تشکیلات «شهر سرود» و احمد ناصری پور مسئول «لیگ سرود» بصورت جداگانه ضمن ارائه جزییات و اهداف راه اندازی «شهر سرود» به معرفی برنامه های آینده این تشکیلات پرداختند.
توجه رهبری به سرود را قلباً باور داشته باشیم
امین صافی زاده مدیر «شهر سرود» در ابتدا ضمن ارائه جزئیاتی از اهداف راه اندازی این تشکیلات اظهار داشت: من بر این باورم توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در عرصه سرود موضوعی است که باید آنرا قلباً باور داشته باشیم. این که سرود یک ژانر موسیقایی است که در عرصه هایی غیر از سرگرمی هم می تواند مورد توجه قرار گیرد. سرود ژانری از موسیقی است که محتوا در آن مهم می باشد. یعنی ژانری هدفمند است که لزوماً هم سرگرمی نیست و در این سال ها نیز باردیگر در جایگاهی قرار گرفته که توانسته محل بحث و تبادل نظر خیلی از کارشناسان و هنرمندان حوزه موسیقی باشد. این توجه البته در مقاطعی به قدری به مرز زیاد شدن رفت، که حتی سبب انحطاط و نوآوری های غیرموثری هم شد؛ شرایطی که درحال حاضر مایل نیستم درباره ی آن حرف بزنم.
وی اضافه کرد: تشکیلات «شهر سرود» با وجود اتفاقاتی که در این چند سال برای سرود افتاده، تلاش می کند فارغ از ماجرای تولید و تهیه آثار این حوزه، به خانواده سرود خدمات عرضه نماید. ما این دفعه نیامدیم که فقط دست به تولید قطعات موسیقایی در قالب سرود و یا نماهنگ بزنیم. ما آمده ایم که در خدمت جامعه سرودی کشور باشیم و در این عرصه ارائه دهنده خدماتی باشیم که می تواند در عرصه هویت بصری و تامین محتوا برای هنرمندان و گروههای فعال این حوزه شرایط بهتری را فراهم سازد. بنای ما در تشکیلات «شهر سرود» خدمت به سرود است، نه استفاده موردی از سرود. بله این امکان دارد که ما تولیدی را در جریان شهر سرود داشته باشیم اما این تولیدات هم، تولیدات خدمتی است. در همین راستا یکی از پروژه هایی که در دست داریم، پروژه «نسل عاشورایی ۲» به میزبانی حسینیه اعظم زنجان است که دو هدف مهم هم در پروژه قبلی و هم در پروژه فعلی دنبال می کند. اول تمرکززدایی از تهران و دوم استفاده از ظرفیتهای استانی گروههای سرود برای تولیدات عاشورایی از استانهای اردبیل، گیلان، زنجان، کردستان و آذربایجان شرقی است که مطمئن هستم دربرگیرنده اتفاقات ارزشمندی است.

مدیر تشکیلات «شهر سرود» افزود: آن چه اشاره کردم، ابتدای راه ما در تشکیلات «شهر سرود» است. ما در همین مسیر پروژه «لیگ سرود» را داریم. ما این دفعه نیامدیم که فقط دست به تولید قطعات موسیقایی در قالب سرود و یا نماهنگ بزنیم. ما آمده ایم که در خدمت جامعه سرودی کشور باشیم و در این عرصه ارائه دهنده خدماتی باشیم که می تواند در عرصه هویت بصری و تامین محتوا برای هنرمندان و گروههای فعال این حوزه شرایط بهتری را فراهم سازد تمامی گروههای سرود مستقر در این پروسه خدمات حمایتی خودرا ارائه دهیم. ما در این خصوص ورک شاپ های استان هایی را هم داریم که به شدت در استانها وجود و ضرورت آن احساس می شود. به همین جهت بمنظور استفاده هنرمندان علاقمند سرود از استادان این حوزه و همین طور ارتقای سطح موسیقایی آنها مقرر است برنامه ریزی هایی برای برگزاری ورک شاپ های تخصصی داشته باشیم که به زودی جزییات آن منتشر می شود.
صافی زاده: ما نیامدیم که فقط دست به تولید قطعات موسیقایی در قالب سرود و یا نماهنگ بزنیم. ما آمده ایم که در خدمت جامعه سرودی کشور باشیم و در این عرصه ارائه دهنده خدماتی باشیم که می تواند در عرصه هویت بصری و تامین محتوا برای هنرمندان و گروههای فعال این حوزه شرایط بهتری را فراهم سازد صافی زاده ضمن اشاره به این که برنامه مفصلی برای ارتقای کارهای کیفی تشکیلات «شهر سرود» وجود دارد، اظهار داشت: ما برنامه های بسیار زیادی را برای «شهر سرود» در نظر گرفته ایم. ولی چون اغلب این طرح ها درحال حاضر در مرحله پیش نویس قرار دارد هنوز نمی توانم بصورت دقیق درباره ی آن اطلاعاتی را اعلام کنم. چون طبیعتاً مایلم آن چه انجام می پذیرد بصورت صد در صدی باشد که بتوانم در مورد تعهدی که برایم می ماند مسئولیت پذیر باشم.
وی درباره ی شروع رسمی کارهای تشکیلات «شهر سرود» اظهار داشت: برنامه ریزی ما به صورتی بود که بتوانیم همزمان با عید سعید غدیر خم کارها را شروع نماییم، ولی پروژه «هماهنگ» که حالا به عنوان یکی از پروژه های مهم مرکز موسیقی «مأوا» پیش روی مخاطبان قرار گرفته، به گونه ای است که تمامی مجموعه ما درگیر آنست.
البته می توان گفت همین برنامه «هماهنگ» زیرمجموعه کارهای تشکیلات «شهر سرود» است. به همین جهت تمرکز روی برنامه هماهنگ موجب شد که ما برای شروع کارهای دیگر «شهر سرود» دست نگه داریم که پس از اختتامیه برنامه هماهنگ بتوانیم با فراغ بال به کارهای مدنظرمان ادامه دهیم. اما من فکر می کنم به یاری خداوند ما فصل تازه کارهای «شهر سرود» را از محرم امسال شروع خواهیم کرد.
تلاش برای جهانی شدن برمبنای فرهنگ ایرانی – اسلامی
مدیر تشکیلات «شهر سرود» در بخش دیگری از صحبت های خود پیرامون موضوع موازی کاری نهادهای در رابطه با سرود در سالهای اخیر اظهار داشت: دغدغه ها درباره ی موازی کاری بسیار درست است. شما مطمئن باشید این دغدغه، دغدغه ما هم هست که ما اهتمام می نماییم به کمترین حالت ممکن برسد. ما از زمانی که آماده کار عملیاتی در این عرصه شدیم، بمحض این که دیدیم در بعضی نقاط با دیگر پروژه های سرود مرکز موسیقی ماوا ممکنست موازی کاری هایی صورت پذیرد، دست نگه داشتیم تا تمام شبهات ما در این حوزه مرتفع شود. ما بر این باوریم همه کارها باید مکمل هم باشند تا سرود هم حال خوبی داشته باشد. این فرآیندی است که باید به سمت جهانی شدن برمبنای فرهنگ ایرانی – اسلامی هدایت شود تا همه بتوانند از سرود لذت ببرند.
صافی زاده درباره ی تعامل مرکز آوای انقلاب اسلامی با شهرداری ها و آموزش و پرورش برای معرفی مؤثر تشکیلات «شهر سرود» به مردم و دانش آموزان در اماکن عمومی توضیح داد: یکی از مهم ترین برنامه های ما استفاده بهینه از ظرفیت بسیار باارزش سرود در مدارس است که این مساله جزو پروژه های مهم تشکیلات «شهر سرود» است که درحال حاضر در حد نظریه و برنامه ریزی و طراحی است اما تلاش داریم طی ماه های پیش رو با سرعت بیشتر نسبت به ارائه جزییات و عملیاتی کردن ایده ها قدمهای مهمی را برداریم. این شرایط جزییات زیادی دارد که باید با دقت بیشتری هم هدایت شود. در این راه حوزه آموزش و پرورش هم با محدودیت هایی روبه روست که می بایست با تأیید مراجع تصمیم گیری این حوزه به مرحله اجرا برسد. همه اینها مستلزم تعامل بیشتری است که بتوانیم در سه حوزه «سرگرمی»، «ارتقای کیفی» و «سرود همگانی مدارس» به رویکردهایی دست یابیم. شرایطی که درباره ی جزییات آن بیشتر حرف می زنیم. در ارتباط با موضوع شهرداری هم ما آماده هرگونه مذاکره و کار عملیاتی برای برگزاری برنامه های مختلف هستیم که بتوانیم در رویدادهای ملی و مذهبی بهترین اجراها را با بهترین کیفیت ارائه دهیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگری از موضوعات مهمی که در تشکیلات «شهر سرود» روی اجرای آن تاکید داریم، توجه به گروههای سرود بزرگسال است. ما در این چارچوب گروههای بسیار توانمند و خوبی داریم که می توانند اتفاقات بزرگی را برای سرود رقم بزنند. شرایطی که متأسفانه در این سال ها از این ظرفیت مغفول ماندیم و تشکیلات شهر سرود می تواند نقطه شروع خوبی برای ورود باردیگر به این حوزه باشد. ما وظیفه داریم که به سراغ بزرگان این بخش رفته و از آنها برای تولید آثار دعوت نماییم. از طرفی توجه به ظرفیت دانشگاهی حوزه موسیقی کشور برای ارتقای سطح کیفی سرود در مجموعه ماوا یکی دیگر از مطالبی است که به طور قطع پیگیر آن خواهیم بود. چارچوبی که بسیار علاقه مندم در انتهای سال جاری بعد از عملیاتی شدن هرکدام از مباحثی که درباره ی اش حرف زدم، با ادعا گزارش کاری ارائه دهم.
راه اندازی «لیگ سرود» فرآیندی برای شروع حرفه ای سازی واقعی است
احمد ناصری پور از اعضای شورای سیاستگزاری تشکیلات «شهر سرود» و مسئول «لیگ سرود» مرکز موسیقی ماوا هم در این جلسه خبری بیان کرد: ابتدا لازم است در شروع صحبت هایم تشکر ویژه ای از همه رفقای خودم در پروژه لیگ سرود داشته باشم که با نهایت تلاش شبانه روزی که داشتند، توانستند این پروژه را به سومین دوره خود برسانند. به هر حال در نگاه اولی که ما به لیگ سرود داریم، این است که اجتماع گروههای سرود را بصورت حرفه ای و رقابتی داشته باشیم. ما برای بحث سرود کشور هیچ زمان نگاه مدونی برای «حرفه ای سازی» نداشتیم. اما مقرر است چنین فرآیندی در لیگ سرود اجرا شود.
وی اضافه کرد: چنین فرآیندی طبیعتاً به انتشار مؤثر آثار تولید شده نیز کمک کرده و موجب می شود تا در نگاه اولیه گروه ها در ابتدا با یکدیگر رقابت داشته باشند برای اینکه با سرعت غیرمنطقی نمی توانیم سطح کیفی سرود کشور را ارتقا دهیم. اما این نگاه رقابتی موجب می شود تا گروه ها با پرهیز از ماجرای پلی بک کمی منسجم تر فکر کنند. در مساله بعدی هم ما مشارکت گروه ها را داریم. به هر حال در سراسر کشور گروههای سرودی وجود دارند که شاید دسترسی چندانی به متولی اصلی حوزه سرود که به اعتقاد من مرکز موسیقی مأوا است، نداشته باشند. ما برای این مساله هم برنامه های مشارکتی داریم و مقرر است از گروه هایی که هم در سطح فنی و هم توان مالی از درجه پایینی برخوردار می باشند، خدماتی را ارائه دهیم.

صنعتی سازی در سرود؛ شدن یا نشدن مساله این است؟
مسئول «لیگ سرود» مرکز آوای انقلاب اسلامی ضمن اشاره به دیگر جزییات این پروژه موسیقایی در قالب تشکیلات «شهر سرود» اظهار داشت: تمام تلاش بنده و همکارانم این است که بتوانیم هم در عرصه توسعه برندینگ سرود مطابق با اصول فنی و موسیقایی اینگونه موسیقایی و هم در نحوه برگزاری لیگ سرود با برنامه ریزی اصولی کارها را انجام دهیم. ما در عرصه لیگ سرود یک رقابت اصلی داریم و در کنار آن رقابتی در قالب «جام ناصری پور: تمام تلاش بنده و همکارانم این است که بتوانیم هم در عرصه توسعه برندینگ سرود مطابق با اصول فنی و موسیقایی اینگونه موسیقایی و هم در نحوه برگزاری لیگ سرود با برنامه ریزی اصولی کارها را انجام دهیم حذفی» داریم که درحال حاضر درباره ی جام حذفی اطلاعاتی نمی دهم. در بخش رقابت اصلی هم ما سعی کردیم تا با دعوت از آهنگسازان حرفه ای، کارگردانان معتبر و مربیان سرود مجرب فضای جدی و دارای کیفیتی را برای رقابت گروه ها فراهم سازیم که می تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی باشد، این در شرایطی است که تقویت گروههای سطح پایین تر برای بهتر دیده شدن و حضور در رده های بالاتر بخش دیگری از اهداف ما در این دوره را تشکیل می دهد. نکته دیگری که در لیگ سرود روی آن تمرکز داریم، شناسایی ظرفیتهای سرود در سراسر کشور است که برای این بعداً توضیح خواهم داد که مقرر است چه کارهای را انجام دهیم. اما به طور قطع دربرگیرنده اتفاقات مهم و جالب توجهی است که می تواند در کشف و معرفی استعدادهای این حوزه نقش قابل توجهی را ایفا کند.
ناصری پور درباره ی دیگر جزییات فصل جدید «لیگ سرود» تصریح کرد: رقابت اصلی لیگ سرود امسال در هشت مرحله برگزار می گردد که ما اهتمام می نماییم در بهمن ماه امسال مراسم اختتامیه را برگزار نماییم. ضمن این که استفاده از ظرفیتهای نوپا در حوزه تولیدات موسیقی و همین طور استفاده از شاعران و ترانه سرایان جدید در کنار حضور گروه هایی که در دوره های قبلی نبودند از خاصیت های مهم این دوره از رقابت های لیگ سرود است که در کنار ماجرای «جام حذفی» می تواند دربرگیرنده اتفاقات مؤثری در عرصه سرود باشد. شما مطمئن باشید فعالیتهایی که در تشکیلات سرود انجام می پذیرد، برای اقناع نگاه حاکمیت نیست. همه ما دنبال رشد سرود هستیم که از روی اجبار و ابلاغ کار نمی نماید. آن چه صورت می گیرد، یک نگاه قلبی است که بدنبال صنعتی سازی سرود است.

راه اندازی تشکیلات «شهر سرود» گامی برای مدیریت یکپارچه است
احسان خداپرست قائم مرکز موسیقی و آوای انقلاب اسلامی هم این جلسه خبری ضمن ارائه جزئیاتی درباره ی انگیزه های تأسیس تشکیلات «شهر سرود» و انتقاداتی که درباره ی موازی کاری های گوناگون پیرامون موضوع سرود در مرکز موسیقی ماوا و سایر مجموعه های دیگر مطرح می شود، توضیح داد: اساساً فلسفه ذاتی راه اندازی تشکیلات شهر سرود مدیریت یکپارچه اینگونه موسیقایی در مرکز موسیقی ماوا است. به هر حال روزی که این مجموعه راه اندازی گردید، مأموریتی جز احیای سرود نداشت. شرایطی که سبب شد ما عملیات های پارتیزانی گسترده ای را برای احیای سرود انجام دهیم. الان هم به این جمع بندی رسیدیم که تمامی کارهای در رابطه با سرود را یکپارچه کرده و آنرا در قالب تشکیلاتی به نام «شهر سرود» تعریف نماییم. حتی شاید در آینده ای نه چندان دور در تیتراژ محصولات سرود اسم مرکز مأوا نباشد و جای آن بنویسیم: «شهر سرود» تقدیم می کند!
وی اضافه کرد: آن چه برای تشکیلات شهر سرود تعریف شده، تقسیم بندی کارهای در رابطه با سرود در عرصه های آموزشی، تولیدی، حمایت، برنامه سازی، لیگ سرود و انتشار کتاب های آموزشی است که می تواند دربرگیرنده نکات مختلفی باشد. از طرفی توجه ویژه به حوزه استانی سرود و تمرکززدایی از پایتخت کار بسیار مهمی است که می بایست در تشکیلات شهر سرود روی آن متمرکز باشیم. جالب است بدانید که پروژه تلویزیونی «هماهنگ» به ما نشان داد که گروههای استانی چه قدر خوب هستند و متأسفانه چرا تعدادی از گروههای تهرانی باوجود این که بسیار به آنها رسیدگی کردیم، ضعیف و پرتوقع شدند. پس تشکیلاتی مانند «شهر سرود» می تواند زمینه ساز ورود و پشتیبانی از گروههای کم توقع و شهرستانی باشند که می توانند با یک حمایت کوچک به سمت پیشرفت حرکت کنند. این تمرکززدایی و در یک مسیر ثابت قرار گرفتن تمرکز اصلی ما در تشکیلات شهر سرود است.

خیلی ها می خواهند با سرود عکس یادگاری بگیرند
قائم مرکز موسیقی و آوای انقلاب اسلامی ضمن اشاره به حضور امین صافی زاده در تشکیلات شهر سرود توضیح داد: به اعتقاد من امین صافی زاده یک فداکاری انجام داده است. چونکه او تا قبل از ورود به ماجرای سرود، مدیرکل تولیدات بود اما من از او خواستم دوره ای نماهنگ و تولیدات را رها کند و روی مساله سرود متمرکز شود.
خداپرست: «شهر سرود» برای ما وقتی یک عبارت بدون فکر نیست، ما هر گروه سرود را یک خانواده و اعضای آنرا یک شهروند می دانیم. یعنی برای ما هر گروه سرود یک خانواده است و ما در یک شهر بزرگ که خانواده های مختلفی در آن حضور دارند، اعضای گروههای سرود را شهروندانی می دانیم که به آنها خدمات می دهیم خداپرست در ادامه صحبت های خود اشاره کرد: عبارت «شهر سرود» برای ما وقتی یک عبارت بدون فکر نیست، ما هر گروه سرود را یک خانواده و اعضای آنرا یک شهروند می دانیم. یعنی برای ما هر گروه سرود یک خانواده است و ما در یک شهر بزرگ که خانواده های مختلفی در آن حضور دارند، اعضای گروههای سرود را شهروندانی می دانیم که به آنها خدمات می دهیم و آنها هم خدمات می دهند. ما می خواهیم «زیست بوم م سرود» را تشکیل دهیم که در آن آهنگساز، شاعر، نوازنده، خواننده و هر آن چه به سرود مربوط می شود، در این چارچوب پرورش پیدا می کنند. در این زیست بوم به طور قطع خانواده ها نیز نقش بسیار مهمی دارند که برای ما هم نکته مهمی است. «شهر سرود» یک تشکیلات است که تصمیم دارد بار مأموریتی مأوا در بخش سرود را حمل کند و ما باید مراقبت نماییم در این حوزه موازی کاری صورت نگیرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص تولد و تکثر مجموعه های مختلفی که طی سالهای اخیر با نام «سرود» شرایط نامطلوبی را برای توجه دقیق و علمی به این مقوله موسیقایی به وجود آورده اند، توضیح داد: متأسفانه در عرصه سرود اتفاق بدی درحال افتادن است و آن حضور موازی خیلی از دستگاهها و مجموعه های فرهنگی پیرامون حوزه سرود است. در صورتیکه همه می دانند مرکز موسیقی مأوا به عنوان یکی از مراکز تخصصی تولید آثار موسیقایی از مدت ها پیش زمانی که خیلی از مجموعه ها حضور نداشتند، به حوزه سرود توجه ویژه ای داشته است.
اما متأسفانه حالا شرایط به شکلی است که خیلی ها می خواهند با سرود عکس یادگاری بگیرند و بگویند ما فرمایشات مقام معظم رهبری را انجام می دهیم. در صورتیکه همین شرایط هم حد و حدود و جایی دارد که باید روی آن دقت نظر بیشتری داشت. من بر این باورم حالا در بعضی مجموعه ها ابزاری به عنوان سرود پیدا شده که می خواهند آنرا تکرار کنند. من احساس می کنم این غلط است و باید مدیریت بیشتری شود.

قائم مرکز آوای انقلاب اسلامی در بخش پایانی صحبت های خود اشاره کرد: ما واقعاً در مقاطع مختلف زمانی ممکنست به این نتیجه برسیم که اصلاً کاری نکنیم، مگر این که به ایده خلاقانه ای برسیم که در جایی نیست. همین برنامه هماهنگ که اینروزها مورد توجه مخاطبان قرار گرفته، شرایطی است که تا حدی خستگی مردم از سرود را دور می کند. حالا اگر مجموعه هایی بیایند و بار دیگر با موضوع سرود برنامه استعدادیابی بسازند، خوب است؟ ما از مسیری که در این سال ها تجربه اش کردیم، مشغول انجام کار بزرگی هستیم و اگر نهاد یا مجموعه ای بخواهد همین مسیر ما را با همه انتقادات و ایراداتش تکرار کند به سرود صدمه وارد کرده است. متأسفانه ساختار سازمانی تعدادی از مجموعه که هیچ ربطی به سرود ندارند، مبادرت به راه اندازی بخش سرود کرده اند که اصلاً ربطی به فعالیت هایشان ندارد. در صورتیکه باید بدانند از سرود باید به عنوان یک محصول فرهنگی درست استفاده نمایند. من بر این باورم سازمان ها به فکر خودشان با سرود نباشند، بلکه به فکر خود سرود باشند.


منبع:

1402/04/09
13:58:47
5.0 / 5
358
تگهای خبر: آثار , آموزش , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳