موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

وقتی سطل آشغال بهانه نقاشی کردن می شود

وقتی سطل آشغال بهانه نقاشی کردن می شود

به گزارش موزیک خوان، جواد قنبرپور اعتقاد دارد هر کسی با تجربه زیسته خود می توانسته با نقاشی های سطل آشغال ارتباطی پیدا کند و شخصاً انتظار این اندازه از توجه و تنوع نظرات را از مخاطبان این نمایشگاه نداشته است.جواد قنبرپور هنرمند نقاش که نمایشگاه نقاشی «سطل آشغال» را تا ۱۲ تیرماه در خانه هنرمندان ایران دارد، در رابطه با چگونگی شکل گیری این مجموعه و دغدغه برگزاری نمایشگاه برای آن، به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیشتر از سه سال از شروع نقاشی این مجموعه می گذرد؛ در این مدت تمام دغدغه و تلاشم در جهت مطالعه نقاشی و به چالش انداختن خودم در شناخت بیشتر زبان نقاشی بوده است. در واقع هیچ عجله ای برای نمایش نقاشی هایم نداشتم و فرایند مطالعه در رابطه با این مسئله، برایم دارای بیشترین اهمیت بود.
وی بیان نمود: زمانی تصمیم به برگزاری نمایشگاه کارهایم گرفتم که از نظر خودم تغییری در نگاه و شناختم به نقاشی صورت گرفته بود. این اتفاق حاصل مطالعه این مدت از آثاری بود که فکر می کنم قابل عرضه بودند. در این مرحله برایم اهمیت داشت که در معرض نظر مخاطبان قرار بگیرم و به دانسته هایم اضافه شود. سطل های زباله در ابتدا بعنوان یک سوژه طبیعت بی جان شهری برایم جالب و قابل مطالعه به نظر رسیدند؛ طبیعت بی جان هایی که این دفعه کنترلی در چیدمان، نور، سایه و ترکیب بندی آنها نداشتم.
قنبرپور در ادامه توضیح داد: در این مدت هم دو چالش بزرگ در مواجه با آنها داشتم؛ یکی درون نقاشی و دیگری بیرون از آن. درون نقاشی تمام تلاش من این بود که بتوانم سطل های آشغال را طوری به زبان نقاشی درآورم که در تابلوهایم، مبحث غالب نباشد و بیشتر بهانه ای برای نقاشی کردن باشند. مسئله دیگر که بیرون از نقاشی وجود داشت، مواجه با عناصر در رابطه با سطل های زباله بود که به واسطه ی دقیق شدنم به آنها برای نقاشی، عکاسی و تصویربرداری که در طول این فرایند انجام می دادم رخ داده بود. زباله گردها مهمترینِ آنها بودند؛ فهمیدن این که سطل های زباله می توانند حوزه زیسته مهم تعداد زیادی از انسان های اطرافم باشند برایم دردآور بود. دیدن مرد، زن و کودکانی که با پیدا کردن چیزهای بازیافتی درون سطل های زباله خوشحال می شدند، بسیار ناراحتم می کرد.

وی در قسمت دیگری از صحبت هایش با تکیه بر این که مخاطب هدف این نمایشگاه می تواند تمام افرادی باشند که به دیدن نقاشی های آن می آیند، در رابطه با بازخوردهایی که تابحال از مخاطبان این مجموعه دریافت کرده است، اظهار داشت: پس از افتتاح این مجموعه، هر کسی با تجربه زیسته خود می توانست با نقاشی های سطل آشغال ارتباطی پیدا کند که شخصاً انتظار این اندازه از توجه و تنوع نظرات را نداشتم. در مورد مسائل فنی و تخصصی در ارتباط با نقاشی هم باید بگویم تا اینجای کار اساتید، نقاشان و دوستانی به بازدید کارهایم آمدند که نظراتشان برایم بسیار با اهمیت بود و چیزهای زیادی از آنها آموختم.
این هنرمند نقاش همینطور بیان نمود: این نخستین تجربه همکاری ام با خانه هنرمندان است و باید بگویم این که در مورد همه ی مسائل در ارتباط با برگزاری نمایشگاه، به من حق انتخاب داده می شد، بسیار برایم خوش آیند و پرارزش بود. همینطور پیگیری و هماهنگی های گروه برگزاری به بهترین شکل و در نهایت احترام و صمیمیت انجام پذیرفت.
قنبرپور در انتها اظهار داشت: علاوه بر این همزمانی نمایش نقاشی های من با نمایشگاه چند منظوره گالری استاد ممیز که نقاط مشترکی در محتوا و عرضه آثارمان وجود داشت، در بهتر و بیشتر دیده شدن کارها بسیار تأثیرگذار بود. در انتها از گروه برگزاری نمایشگاه نهایت تشکر را دارم و قدردان لطف و مهربانی و صبوری آنها هستم.
نمایشگاه نقاشی های جواد قنبرپور با عنوان «سطل آشغال» تا ۱۲ تیرماه در خانه هنرمندان ایران برپاست. علاقمندان به تماشای آثار این نمایشگاه، می توانند همه روزه به جز شنبه ها، حد فاصل ساعت ۱۵ تا ۲۱ به گالری زمستان خانه هنرمندان ایران رجوع کنند.
در بخشی از استیتمنت نمایشگاه آمده است: «همه این سال ها در نقاط مختلف شهر، خیابان، در راه خانه، کارگاه، محل کار و هر کجا که می رفتم، سطل های زباله را می دیدم. بیشتر از هر چیز دیگری در شهر سطل های زباله نظرم را به خود جلب می کردند؛ گویی از قبل با آنها آشنا بودم. در سالهای اخیر اما سطل های زباله چهره دیگری به خود گرفته بودند؛ این دفعه برایم طبیعت بی جان هایی بودند که کوچک ترین نقشی در کنترل چیدمان، ترکیب بندی و نور سایه آنها نداشتم.»


منبع:

1402/04/10
10:58:52
5.0 / 5
318
تگهای خبر: آثار , بازی , كارگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
موزیک خوان