موزیک خوان Music Reader
متین رضوانی پور خبرداد؛

گردآوری ۵۰ هزار قطعه موسیقی مذهبی

گردآوری ۵۰ هزار قطعه موسیقی مذهبی

به گزارش موزیک خوان، یکی از پژوهشگران و خوانندگان شناخته شده موسیقی نواحی از طریق اندازی یک سامانه شنیداری و آموزشی در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران، موسیقی های مذهبی و نوحه های سنتی اطلاع داد.متین رضوانی پور پژوهشگر، خواننده و مدرس موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تازه ترین کارهای موسیقایی خود بیان نمود: اخیرا یک سامانه موسیقایی و آموزشی راه اندازی کرده ام که دربرگیرنده موسیقی و نغمات در رابطه با ردیف دستگاهی ایران، موسیقی های مذهبی، نوحه های سنتی و موسیقی های الکترونیک است که برایم تجربه بسیار ارزشمندی بود و امیدوارم بتواند ارتباط مؤثری با علاقه مندان و مخاطبان این حوزه برقرار کند.
وی در رابطه با بخش آموزشی موسیقی سنتی این سامانه موسیقایی بیان نمود: در این بخش تلاش کردم ضمن عرضه متدهای آموزشی در حوزه ردیف استاد دوامی (از بزرگان موسیقی ردیف دستگاهی ایران) علاقه مندان را با موسیقی ایرانی آشنا کنم. در این بخش دستگاهها و گوشه های موسیقی ایرانی با عرضه نمونه های صوتی استاد دوامی به مخاطبان عرضه می شود. علاوه بر این متد آموزشی ما آموزش «تصنیف» را هم داریم که همچنان هم درحال بروزرسانی است.
این پژوهشگر موسیقی نواحی افزود: در قسمت آموزش موسیقی مذهبی ما مقداری گسترده تر به ماجرا نگاه کردیم و بر مبنای ۵۰ هزار قطعه ای که بنده تابحال در این زمینه جمع آوری کرده ام، الحان و نغمات مذهبی از سراسر کشور روی این سامانه بارگذاری شده که شنوندگان و علاقه مندان این حوزه بتوانند شنونده این آثار پرارزش موسیقایی باشند. در این بخش عرضه آثاری در حوزه های مرثیه خوانی، شبیه خوانی، مناجات خوانی، مدح و منقبت خوانی جزو مهم ترین مواردی بوده که روی آن تمرکز داشتیم.
وی اضافه کرد: در حوزه نوحه سنتی، ما نمونه هایی از نوحه های در رابطه با امامان معصوم (ع) را بارگذاری کرده ایم، در عین حال نوحه های ماه های محرم و صفر از بخش های مهمی است که روی آن توجه و تمرکز ویژه ای داشتیم. در این بخش پیرامون همه وقایع کربلا نمونه های صوتی کمتر شنیده شده ای وجود دارد که می تواند برای سوگواران و علاقه مندان حضرت سیدالشهدا (ع) دربرگیرنده نکات متفاوت و جدیدی باشد.
رضوانی پور در ادامه صحبت های خود به نمونه های موسیقایی در رابطه با مجالس تعزیه در این سامانه اشاره نمود و اظهار داشت: در این بخش فعلا ردیف تعزیه خوانی غلامعلی نادعلی زاده بارگذاری شده است. بنده سال ۱۳۹۲ بود که به دامغان سفری داشتم و تمام گوشه هایی را که در تعزیه اجرا می شد با صدای استاد نادعلی زاده ثبت و ضبط کردم. ما در قسمت مناجات خوانی این سامانه نیز، هم به مناجات خوانی عربی و هم به مناجات خوانی فارسی توجه کرده ام که همچنان درحال به روز رسانی است.
وی ضمن عرضه توضیحاتی در رابطه با دیگر مؤلفه های آموزشی و پژوهشی این سامانه موسیقایی و همینطور نحوه آموزش های عرضه شده در این سامانه، در رابطه با ساخت آثار موسیقایی در حوزه موسیقی الکترونیک و دیگر موارد مرتبط اظهار داشت: ما در حوزه تاریخ شفاهی موسیقی ایران هم مبادرت به عرضه زندگی نامه استادان موسیقی ایران کرده ایم که به تدریج درحال بارگذاری است. در این چارچوب عرضه تاریخ شفاهی موسیقی مذهبی هم در دستور کار ماست که بزودی جزئیات آن اعلام می شود. در این بخش، زندگی نامه پیرغلامان، مداحان و دیگر عزیزانی که صدای خویش را وقف حضرت سیدالشهدا (ع) کرده اند عرضه خواهد شد.

1402/04/31
18:17:14
5.0 / 5
252
تگهای خبر: آثار , آموزش , سفر , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان