موزیک خوان Music Reader
در قالب دایره المعارف سازهای ایران؛

یک پژوهش به جلد سوم رسید

یک پژوهش به جلد سوم رسید

موزیک خوان: جلد سوم مجموعه پژوهشی دایره المعارف سازهای ایران به قلم محمدرضا درویشی آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی با عنوان هواصداهای زبانه دار نواحی ایران منتشر گردید.



به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «هواصداهای زبانه دار» عنوان جلد سوم مجموعه پژوهشی «دایره المعارف سازهای ایران» به قلم محمدرضا درویشی از آهنگسازان و پژوهشگران معتبر موسیقی کشورمان است که بتازگی توسط نشر «ماهور» در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
در توضیحات تکمیلی جلد سوم «دایره المعارف سازهای ایران» آمده است:
«دایره المعارف سازهای ایران» پژوهشی ممتاز در عرصه موسیقی نواحی ایران است که مؤلف آن حدود نیمی از عمر خودرا صرف تألیف و تدوین آن کرده است. اولین جلد این اثر (چاپ اول: ۱۳۸۰) به شرح و شناسایی کاملِ سازهای زهیِ مضرابی و آرشه ایِ نواحی مختلف ایران می پردازد و جلد دومِ آن (چاپ اول: ۱۳۸۴) سازهای پوست صدا و خودصدا را معرفی می کند.
اکنون، بعد از گذشت بیش از بیست سال از تاریخ انتشار این اثر، جلد سوم این مجموعه که درباره ی سازهای هواصدای زبانه دار است، پیش روی شماست.
روند تألیف و تدوین و انتشار این جلد، به لحاظ تنوع بسیار گسترده سازهای هواصدا و کاربرد و پیچیدگی های مهارتهای نوازندگیِ این سازها، در مقایسه با سازهای زه صدا، پوست صدا و خودصدا، بسیار وقت گیر و چالشی بوده است. تعداد پرشمارِ جدول ها، نت ها، طرح ها و خصوصاً تصاویر غالباً شبیه به همِ سازها، و جای گذاری آنها در کتاب نیازمند دقت و حوصله و صرف وقتِ بسیار زیاد بوده است.

محمدرضا درویشی همچون هنرمندان شاخص موسیقی ایران در حوزه آهنگسازی و پژوهش موسیقی نواحی ایران است که پنجم مهر ماه سال ۱۳۳۴ در شیراز به دنیا آمد.
وی از ۱۳ سالگی به فراگیری موسیقی پرداخت و در سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و در ۱۳۵۷ از این دانشکده فارغ التحصیل شد. این هنرمند در آهنگسازی تحت تاثیر استادش مرتضی حنانه است و از همان سالهای اولیه بعد فارغ التحصیلی از دانشگاه به سمت آهنگسازی روی تعدادی از قطعات موسیقی محلی مناطق مختلف ایران روی آورد.
این هنرمند بعدها به سمت پژوهش در موسیقی نواحی ایران رفت که حاصل آن برگزاری چندین جشنواره و همایش بود که از مهم ترین آنها می توان جشنواره هفت اورنگ، آیینه و آواز، موسیقی حماسی (با همکاری واحد موسیقی حوزه هنری) و پنج دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان اشاره نمود. این در حالیست که شاخص ترین اثر تالیفی درویشی «دائره المعارف سازهای ایران» است که برنده جایزه نخست اتنوموزیکولوژی بنیاد جهانی این رشته شد.
آهنگسازی چندین پروژه سینمایی و نمایشی، تالیف چندین اثر موسیقایی در عرصه های مختلف، انتشار چندین مقاله آموزشی و پژوهشی، تدریس در مجموعه ها و مراکز مختلف آموزشی و دانشگاهی حوزه موسیقی همچون کارهای این هنرمند موسیقی طی سالهای اخیر بوده اند.


منبع:

1402/06/05
12:56:53
5.0 / 5
327
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
موزیک خوان