موزیک خوان Music Reader
هنرهای تجسمی در هفته ای كه گذشت؛

از تدوین فراخوان تجسمی فجر تا ورود خانه طراحان به مباحث اقتصادی

از تدوین فراخوان تجسمی فجر تا ورود خانه طراحان به مباحث اقتصادی

موزیک خوان: در هفته ای که گذشت، اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر به تدوین فراخوان این جشنواره پرداختند و خانه طراحان انقلاب اسلامی نیز پیرو سخنان رهبری به انتقادات اقتصادی پرداخت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، هنرهای تجسمی یکی از عرصه های هنری در جامعه هنر کشورمان است که عموماً نسبت به دیگر هنرها، مهجور واقع می شود. برمبنای قراری نانوشته، جمعه های هر هفته، نمایشگاه های تجسمی افتتاح می شوند و در طول هفته نیز بازدید از گالری ها و خرید و فروش آثار هنری برقرار است. در ادامه گزارش، به مرور اتفاقاتی هفتگی در حوزه هنرهای تجسمی می پردازیم.
تمدید مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی هنرمندان
بحث «حمایت مادی و معنوی از هنرمندان» همیشه یکی از دغدغه های هنرمندان است و از این جهت، در هفته ای که گذشت مهلت نام نویسی بیمه تکمیلی ویژه اصحاب فرهنگ و هنر از طرف صندوق اعتباری هنر تا روز اول مهر ماه تمدید گردید که برای این قشر از اهمیت برخوردار می باشد. البته برخی انتقادات نسبت به تأیید عضویت در این صندوق و نحوه ثبت نام بیمه پایه و تکمیلی صندوق اعتباری هنر از طرف برخی هنرمندان وارد شد در خصوص این که هنرمندان باسابقه ای که سال ها فعالیت داشته اند اما طی چند سال اخیر فعالیتی نکرده اند، مشمول تسهیلات بیمه ای صندوق اعتباری هنر نمی شوند.
بررسی تدوین فراخوان شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
دومین جلسه شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری این رویداد هنری، امیر عبدالحسینی دبیرکل جشنواره شانزدهم، جعفر واحدی رییس مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و اعضای این شورا شامل استادان و هنرمندانی چون مصطفی گودرزی، سیدعباس میرهاشمی، مسعود نجابتی، منیژه آرمین، احمد عبدالرضایی، بهمن عبدی، زهرا رهبرنیا، نادر قشقایی، محمدرضا دوست محمدی و لیلا عباسی در هفته ای که گذشت، در موزه هنرهای معاصر تهران اجرا شد.
تدوین فراخوان شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، افزوده شدن رشته های هنری، بهره مندی از ظرفیت دانشگاهی، در نظر گرفتن شیوه های ارائه آثار تجسمی در روزگار معاصر، توجه به مباحث اقتصاد صنایع خلاق فرهنگی و بررسی امکانات نمایشگاهی در تهران و مراکز استانی، همچون موضوعات مطرح شده در این نشست بود.
تدارک نمایشگاه جدید موزه هنرهای معاصر تهران و یک حکم جدید
نمایشگاه «همچنان جاری» که مروری بر بازتاب جریان عاشورا در هنرهای تجسمی معاصر بود و از ۲۸ تیر ماه در موزه هنرهای معاصر برقرار بود، به اتمام رسید و در این هفته، موزه هنرهای معاصر تهران در تدارک نمایشگاهی جدید شده است. همین طور محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با صدور حکمی سید مصطفی زراوندیان را به عنوان دبیر شورای هنری اداره کل هنرهای تجسمی منصوب نمود.
همکاری بنیاد شهید و حوزه هنری در برگزاری نمایشگاه تجسمی «ایثار»
در این هفته همچنین، طاهره تبیریی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید استان تهران از شروع همکاری بنیاد شهید و حوزه هنری در برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی «ایثار» آگاهی داد. معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران، در این هفته بمنظور برگزاری دومین نمایشگاه منطقه ای هنرهای تجسمی «ایثار» با محمد زرویی نصرآباد مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی حوزه هنری و مدیرعامل مؤسسه «نام» ملاقات و گفتگو کرد و بر این اساس، قرار شد که به زودی تفاهم نامه ای تنظیم و به امضای معاون فرهنگی هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران و مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برسد تا ۲ نهاد مربوطه در برگزاری دومین نمایشگاه منطقه ای هنرهای تجسمی «ایثار» همکاری داشته باشند.
ورود طراحان دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) به مباحث اقتصادی
جدیدترین دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) روز دوشنبه ۲۷ شهریور با عنوان «بانک ملاک» رونمایی گردید. در توضیح این دیوارنگاره که توسط خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی شده، آمده است: «با توجه به درخواست مردمی برای مقابله با بنگاه داری بانکها و لطمه زدن این مؤسسات به اقتصاد کشور بامدادان امروز دوشنبه ۲۷ شهریور از تازه ترین دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) رونمایی گردید.
همچنین شعار این طرح برگرفته از سخنان رهبر معظم انقلاب است که فرموده اند: «بانک ها غلط می کنند با پول مردم برای خودشان امکانات درست کنند و بنگاه داری کنند.»
«جوهر جلی» استاد شهریار در «عالی» افتتاح شد
همزمان با روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت محمدحسین شهریار، نمایشگاه آثار هنرمندان خوشنویس و نقاش استان آذربایجان شرقی با عنوان «جوهر جلی» روز ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری انقلاب اسلامی راه اندازی شد. پیروز پاینده، حسن تقی زاده کرمانی، رسول جدیدالاسلام، اردشیر جهانشاهی، تیمور خدابخش، محمد خسروشاهی، علی دائم امید، علی اکبر دائم امید، لیلا ذاکری، وحیدرضا رازقی، میرحسین زنوزی، سیدرضا طاهری، شیرین عالیقدر، ناصر عطاپور، وحید عندلیبی، ناصر قلی زاده، اکبر قنبرزاده، کاظم کاظمی، حمید کرامتی، یوسف کلچاهی، هانیه ملکوتی، عباس ناصر، یونس نصیری، ابراهیم نظری، حسین نوری، محمدتقی نوعی پور، رضا همتی، شاهرخ اختیاری، صابر بقال اصغری، فریده طاهر و ابوالفضل عبداللهی فرد هنرمندان این نمایشگاه هستند.
علاقه مندان می توانند تا ۵ مهر از ساعت ۹ الی ۱۹ در ایام شنبه تا چهارشنبه از این نمایشگاه بازدید نمایند.
نمایشگاه های هنری که در این هفته برقرار بود
از جمله نمایشگاه های هنری که این هفته برقرار بود و امروز در آخرین روز از شهریور ماه تمام می شود، می توان به چند نمایشگاه اشاره کرد؛ نمایشگاه انفرادی «خاطرات کشدار» با آثاری از کیومرث هارپا که از جمعه ۳ شهریور تا جمعه ۳۱ شهریور در گالری عصر ادامه می یابد.
نمایشگاه گروهی «تداخل» به کیوریتوری کامبیز صبری در نگارخانه شمیس تا روز جمعه ۳۱ شهریور برپاست. این نمایشگاه گروهی آثار ۱۱ هنرمند همچون بهاره امیری، پیمان بخشی، پریسا تقی پور، سارا تهرانی نیا، رامین جمشیدی، الهام خاکپاش، بهاره خدایی انارکی، نسرین شاهپوری، لیلا شوقی، فاطمه صفری و مهسا کریمی را به معرض نمایش گذاشته است.
نمایشگاه انفرادی نرگس رنجبر با عنوان «خانه، خیلی دور، خیلی نزدیک» که در گالری شیدایی ادامه دارد، روز جمعه ۳۱ شهریور تمام می شود.
نمایش آثار برگزیده پوستر «میراث سرو» در مترو
اولین جشنواره سراسری طراحی پوستر «میراث سرو» با محوریت عاشورا و کربلا دوشنبه ۲۷ شهریور ماه با معرفی برگزیدگان پایان یافت. آثار برگزیده این جشنواره که به همت دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه برگزار گردید، علاوه بر پخش در سراسر کشور در ۲۳ ایستگاه مترو تهران نمایش داده خواهند شد. همین طور حدود ۵۰۰ اثر از این آثار تا پایان اربعین در ایستگاه های منتخب مترو نصب شدند.


منبع:

1402/06/31
13:02:03
5.0 / 5
272
تگهای خبر: آثار , آموزش , بیمه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴