موزیک خوان Music Reader
گزارش موزیك خوان؛

آثاری که مظلومیت غزه راتصویر کردند

آثاری که مظلومیت غزه راتصویر کردند

موزیک خوان: سیدمسعود شجاعی طباطبایی درباره ی کاریکاتورهایی که طی سه هفته اخیر با موضوع غزه خلق شدند و تاثیرات آنها توضیحاتی را ارائه نمود.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، بیست و هفت روز از عملیات «طوفان الاقصی» و بیش از سه هفته از حمله وحشیانه رژیم غاصب صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه می گذرد. گرچه بخش بزرگی از جامعه جهانی نسبت به این اتفاق سکوت اختیار کرده اند و حتی برخی اشک تمساح برای رژیم صهیونیستی می ریزند، برخی از هنرمندان در اقصی نقاط جهان هستند که نسبت به این واقعه احساس مسئولیت دارند و آثاری در رابطه با این حمله وحشیانه به مردم غزه و فلسطین خلق می کنند تا شاید گوشه ای از این جنایات را تصویر کرده و در فضای مجازی و اذهان جهانی تأثیرگذار باشد. این طرح ها در قالب کارتون، کاریکاتور، تصویرسازی و پوستر تأثیر بیشتری دارند و بصورت مستقل از طرف هنرمندان خلق شده اند.
در ایران نیز، سیدمسعود شجاعی طباطبایی که همیشه نسبت به اتفاقات و حوادث بی تفاوت نیست، به خلق اثر پرداخته و هم تعدادی زیادی از آثار هنرمندان خارجی را جمع آوری و به معرض نمایش گذاشته است. او به همراه کارلوس لطوف هنرمند و کاریکاتوریست مطرح برزیلی از همان ابتدا نسبت به عملیات «طوفان الاقصی» و همین طور حمله رژیم غاصب صهیونیستی به غزه واکنش نشان دادند و طرح های شان در فضای مجازی بسیار وایرال شد.

اثر کارلوس لطوف کاریکاتوریست برزیلی برای مردم غزه
سیدمسعود شجاعی طباطبایی هنرمند طراح و کاریکاتوریست در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ی خاصیت کاریکاتور و کارتون در برخورد با اتفاقات توضیح داد: در اتفاقات امکان تصویری که بتواند ارتباط سریع با مخاطب برقرار کند و هنرمند هم بتواند در یک اقدام واکنش سریع عکس العمل نشان دهد، زبان کارتون و کاریکاتور است. بدین سبب طبیعی است دوستانی که در عرصه طراحی تصویری فعال می باشند، سریع تر نسبت اتفاقات واکنش نشان دهند.

اثر شجاعی طباطبایی چند ساعت بعد از عملیات «طوفان الاقصی»
وی در مورد کاریکاتورهایی که با موضوع غزه خلق شدند، اظهار داشت: من از همان روز اولی که در جریان عملیات «طوفان الاقصی» قرار گرفتم، طرحی در قالب یک سرباز صهیونیستی که اسلحه اش را به شقیقه اش گرفته و می خواهد تیر خلاص بزند، خلق کردم که در آن نابودی رژیم صهیونیستی پیش بینی شده بود. اتفاقاً برخی رسانه های صهیونیستی نیز نسبت به این طرح کارتونی عکس العمل نشان دادند و عصبانی شدند؛ چیزی که اتفاقاً ما به دنبالش هستیم چون طوفان الاقصی واقعه ای بود که هیمنه صهیونیست ها را به مفهوم واقعی کلمه زیر سوال برد و شرایط را به سمت این اتفاق بزرگ کشاند تا نابودی این رژیم جعلی رقم بخورد.

اثر سیدمسعود شجاعی طباطبایی؛ حمله به بیمارستان المعمدانی غزه
شجاعی طباطبایی به حمله ددمنشانه رژیم صهیونیستی به غزه اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی ها ادعا می کنند عملیات «طوفان الاقصی» سبب حمله وحشیانه صهیونیست ها به غزه بود اما این طور نیست و این رژیم جعلی همیشه کارش همین بوده است و اگر این طور است پس چرا در کرانه باختری نیز شاهد کشتار هستیم.

اثر شجاعی طباطبایی؛ اشک تمساح بایدن برای رژیم صهیونیستی
وی اظهار داشت: بعد از حمله صهیونیست ها به غزه، چندین اثر دیگر در مورد این حمله وحشیانه خلق کردم. ما به عنوان کارتونیست و کاریکاتوریست هم درصدد وقایع نگاری و ثبت تاریخی هستیم و هم از جانب دیگر، وظیفه خودمان می دانیم که علاوه بر مطرح کردن اتفاق با زبان کاریکاتور، افشاگر اتفاقات پشت صحنه نیز باشیم، اتفاقاتی که شرایط را به شکلی رقم زد که رژیم صهیونیستی در حوزه رسانه ای توانست مظلوم نمایی کند و دروغ هایی از طرف بایدن عنوان شد و برای صهیونیست ها اشک تمساح ریخت.

اثر شجاعی طباطبایی؛ سربازان تا بن دندان مسلح صهیونیستی به موش های کور تشبیه شدند
این هنرمند باسابقه درباره ی خاصیت های دیگر کارتون و کاریکاتور اشاره کرد: بحث دیگری که با کارتون و کاریکاتور به نتیجه می رسد، موضوع روحیه بخشی است؛ برای مثال در طرح آخری که خلق کردم، سربازان تا بن دندان مسلح صهیونیستی را به موش های کوری تشبیه کردم که درحال جنایت هستند. بدین سبب باید فضایی را با کارتون و کاریکاتور ایجاد نماییم که برای جبهه خودی، روحیه بخش نیز باشد.
شجاعی طباطبایی همین طور بیان کرد: فلسطین به مفهوم واقعی کلمه نیاز به حمایت دارد و خدا را شکر در فضای مجازی، دوستان بسیار عالی و همدل خصوصاً از برزیل پیدا کردم که همگی نسبت به غزه بی تفاوت نیستند و آثار آنها را در سایت ایران کارتون منتشر نموده ام.

اثر کارلوس لطوف
کارلوس لطوف هنرمند کاریکاتوریست برزیلی است که در کارهایش به موضوعات ضد صهیونیسم، ضد سرمایه داری و مخالفت با مداخلات نظامی آمریکا می پردازد. او بیشتر به خاطر تصویرگری نزاع رژیم صهیونیستی و فلسطین و حوادث بهار عربی مشهور است. لطوف علاوه بر واکنش نسبت به عملیات طوفان الاقصی، حالا نسبت به حمله وحشیانه صهیونیست ها به غزه سکوت نکرده و تعداد بسیاری کارتون و کاریکاتور درباره ی این مساله خلق کرده است. به گفته ی ایشان، چندین بار به مرگ تهدید شده است. لطوف اظهار داشت: هر کسی که کاریکاتور با محور خاص غزه کار کند باید بهایش را بپردازد و ممکنست بهای این اتفاق جانم باشد.

اثر احمد حجاف هنرمند یمنی برای جنایات رژیم صهیونیستی
همچنین، منتخبی از آثار کارلوس لطوف مقرر است در موزه هنرهای معاصر تهران و در قالب نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین» به معرض نمایش گذاشته شود.
آثار کاریکاتوریست ها و کارتونیست های بین المللی با موضوع غزه و فلسطین در سایت ایران کارتون قابل دسترسی است.

1402/08/13
09:08:21
5.0 / 5
271
تگهای خبر: آثار , طراحی , مد , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱