موزیک خوان Music Reader
در قالب ۲ مجموعه مجزا؛

انتشار ردیف سنتور ابوالحسن صبا

انتشار ردیف سنتور ابوالحسن صبا

موزیک خوان: ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا با بازنویسی، ویرایش و تعلیقات شهاب مِنا پژوهشگر و ناشر آثار موسیقایی در 2 جلد منتشر گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا» با بازنویسی، ویرایش و تعلیقات شهاب مِنا از پژوهشگران و ناشران موسیقی ایرانی در ۲ مجلد توسط نشر خُنیاگر پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
در توضیح این اثر پژوهشی تالیفی آمده است:
«مجموعه ۲ جلدی که فراروی خود دارید حاوی بازنویسی کامپیوتری و ویرایش «ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا» است که با تعلیقاتی مفصل ارائه شده است.
در ویرایش نت ها جملات و اجزای آنها از هم تفکیک شده، اشعار هجا به هجا زیر نت ها آوانویسی و نحوه وصل چنگ ها و دولاچنگ ها در فیگورهای موسیقایی بازنگری شده اند. همین طور رسم الخط نگارش نت ها و علائم نت نویسی مورد ویرایش قرار گرفته، مشکلات رسم الخط پیشین رفع شده و نحوه نگارش فیگورهای مشابه همسان سازی، و نت نویسی بی تصرف در محتوا ساده نویسی شده است.
کتاب حاضر مجموعه ای از اطلاعات تاریخی درباره ی «ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا» را نیز در بر دارد، همچون قراردادها و مراسلات مربوط به انتشار و ثبت در کتابخانه ملی، اخبار انتشار در نشریات قدیم موسیقی، تصویر جلد و مقدمه و توضیحات ابتدا و موخره چاپ های اولیه هریک از دوره های چهارگانه و اسناد و مقالات تکمیل کننده آنها به قلم صبا، صفحاتی از نت های چاپ اول و دوم دوره ها، دست نویس های صبا از دوره اول ردیف خویش برای یکی از شاگردانش و رونوشت نسخه قبل از انتشار دوره سوم ردیف استاد و مقایسه آنها با نسخه چاپی و بازنشرهای ردیف سنتور صبا که سیر تکوینی محتوا و رسم الخط نگارش آنرا نشان می دهند.

در این اثر از هنرمندانی که در قالب راوی مطالب، ویراستار، نت نویس، خوشنویس در به ثمر رساندن و انتشار «ردیف سنتور به استاد ابوالحسن صبا» یاری رسانده اند نیز یاد شده و شرح حال و تصاویری از وی درج شده است.
ویراستار در ضمیمه کتاب به مصاحبه با آخرین شاگردان زنده یاد صبا نشسته، اطلاعات تاریخی و فنی ایشان را درباره ی «ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا» گردآورده، ضمایم و متن کتاب را با تصاویر سنتورنوازی صبا و شاگردان برجسته او مزین کرده و اشعار به کار رفته در این ردیف را نیز مورد بررسی قرار داده است.
ویراستار در کتاب حاضر، با تلاش چندساله خود در ویرایش نت ها و گردآوری اسناد کمیاب، کوشیده است این کارگان بهادار سنتور نوازی کلاسیک ایرانی را بیش از پیش به نسل فعلی سنتور نوازان بشناساند و آموزش آنرا تسهیل کند.»


منبع:

1402/08/20
15:58:08
5.0 / 5
258
تگهای خبر: آثار , آموزش , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان