موزیک خوان Music Reader
در ۲ ژانر مختلف؛

روشنا و زنبورک منتشر شدند

روشنا و زنبورک منتشر شدند

به گزارش موزیک خوان، زنبورک و روشنا عنوان ۲ پروژه موسیقایی هستند که طی روزهای اخیر با هنرمندی بهاره فیاضی و سروش حاتمی آذر در ۲ ژانر مجزا پیش روی مخاطبان قرار گرفتند.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «زنبورک» با هنرمندی سروش حاتمی آذر و «روشنا» به همت بهاره فیاضی عنوان ۲ اثر موسیقایی جدیدی هستند که اخیرا دردسترس علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار گرفتند.
مجموعه موسیقایی «روشنا» عنوان اثری پژوهشی-موسیقایی به همت بهاره فیاضی است که در ایام گذشته برای پژوهشگران موسیقی منتشر گردید.
بهاره فیاضی در توضیحات تکمیلی این اثر پژوهشی که به همت نشر ماهور انتشار یافته، نوشته است:
طی سالیانی که در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت داشته ام، همواره ساختن قطعات جدید برای اجراهای صحنه ای و آلبوم ها، جزو علاقمندی ها و دغدغه های شخصی ام بوده است. چه زمانیکه بعنوان سرپرست گروه نوبهار، برای اجراهای صحنه ای در سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵ قطعاتی را برای گونه های موسیقی ایرانی ساخته ام و چه بعنوان نوازنده در سه آلبوم تک نوازی، که تا به امروز انتشار یافته اند، همواره تلاش کرده ام با استفاده از روشهای فنی مختلف اجرایی برای ساز تار و سه تار و همینطور قابلیت های فراوانی که موسیقی ایرانی در رنگارنگی ریتم ها و ملودی های متعدد دارد، قطعاتی از ساخته های خودم را اجرا کنم.
قطعات این کتاب در طول سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ ساخته شده اند و شامل قطعات بی کلام در گونه های پیش درآمد، رنگ و چهارمضراب هستند. قطعات آواز بیات اصفهان و دستگاه نوا در آلبوم روشنا (۱۳۹۵)، دستگاه سه گاه در آلبوم افرا (۱۳۹۸) و آواز دشتی در آلبوم مه تا (۱۴۰۲) با تغییراتی اندک اجرا شده اند.
قطعه پنج ضربی نوا هم در یک اجرای صحنه ای در سال ۱۳۹۴ اجرا شده است.
«زنبورک» هم عنوان یکی دیگر از آلبوم های انتشار یافته در بازار موسیقی است که برای گروه سنی کودک و نوجوان انتشار یافته است.

سروش حاتمی آذر مدیر هنری و سازنده این آلبوم در توضیحات تکمیلی این پروژه آورده است:
«آلبوم زنبورک، حاصل سال ها پژوهش و جست وجو در جهت تولید و اجرای «موسیقی ایرانی برای کودکان ایرانی» است.
امروز به یقین می توانم بگویم که انگیزه اصلی این امر، ریشه در دوران کودکی ام دارد. آن منِ کودک، همراه با آوازها، لالایی ها، کتاب خوانی ها و قصه های مادرم، همچون پرنده ای کوچک به پرواز خیال و حقیقت در می آمدم و پدرم با در هم آمیزی آنها با طرح و رنگ و تصویر و عکس و سینما و موسیقی و انیمیشن و نقاشی هایش به تک تک تصاویر خیال انگیرم جان می بخشید.
بدیهی است اگر نبود این همه کِشش و کوشش آن دو، چنین بذری در جانم سبز نمی شد.
خوب به یاد دارم که از سال ۱۳۷۳ وقتی بعنوان معلم هنر کودکان مشغول به کار شدم، تنها سرمایه ام همین جوشش و عشقی بود که مادر و پدر در من نهادینه کردند.
حال بعد از ۲۹ سال پژوهش و تولید در زمینه هنر و شعر کودک، ساخت ملودی، نوازندگی انواع سازها، تنظیم قطعات موسیقی، اجرای کنسرت برای کودکان، ثبت و ضبط آثار موسیقی، یک یک قطعات این مجموعه با حساسیت ویژه ای انجام شده است تا از این گذر، هم در روح و جان کودک تأثیر بگذارد، هم به موسیقی ملی و ایرانی در این حوزه پیشنهادهایی داده باشم و هم مقبول اهل موسیقی، والدین و کودکان سرزمینم باشد.
با احترام به قامت بلند این مرز و بوم و به اساتید، پیشکسوتان و هنرمندان عرصه کودک، این مجموعه را به همه کودکان سرزمینم ایران، تقدیم می کنم.»


منبع:

1402/08/23
13:43:32
5.0 / 5
264
تگهای خبر: آثار , سینما , كتاب , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴