موزیک خوان Music Reader
جزییات جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) اعلام شد

اگر صنایع خلاق ما به دنیا صادر نشود شکست قطعی است

اگر صنایع خلاق ما به دنیا صادر نشود شکست قطعی است

به گزارش موزیک خوان، جزئیات اولین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» امروز یکشنبه، ۱۹ آذرماه در نشست خبری این رویداد تشریح شد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، نشست خبری اولین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» که با همکاری آستان قدس رضوی و مرکز نوآوری امید برگزار می شود، امروز با حضور قاسم صادقی معاون پژوهشی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع)، محمدجواد استادی رئیس فضای مجازی هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، امیر نادری مدیر مرکز نوآوری امید و محمد آبشار دبیر رویداد «سکو» برگزار شد.
امیر نادری، مدیر مرکز نوآوری امید در شروع نشست اظهار داشت: ما در مرکز امید برای شروع فعالیت رویداد «سکو» و با مبحث اولین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد (ص) دور هم جمع شدیم. مرکز نوآوری امید از سال ۱۴۰۲ اولویتش را در زمینه کودک و نوجوان گذاشته و بعنوان نخستین شتاب دهنده در حوزه کودک و نوجوان، برای پذیرش محصولات در سه شکل طرح، ایده و محصول شکل گرفته است.
اختتامیه جشنواره بهمن امسال
قاسم صادقی، معاون پژوهشی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) هم در سخنانی بیان نمود: جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) در سازمان علمی فرهنگی آستان قدس و در پنج محور موضوعی تعریف شده است که در غربالگری اولیه، آثار باید مورد تایید قرار گیرند. موضوعات محوری شامل توسعه و ترویج فرهنگ و اندیشه رضوی، خدمت رضوی، ادب حضور(همه خادم الرضاییم)، توسعه وقف و نذر و سوغات زائر هستند.
وی اعلام نمود: جشنواره در شهر های تهران، قم، اصفهان، شیراز و تبریز انجام می شود. رویداد سکو در تهران حول محور اسباب بازی، قم در خانه اشراق و تبریز با پارک علم و فناوری محور شمال غرب صنایع خلاق در نظر گرفته شده است. از دوره دوم جشنواره صنایع خلاق فرهنگی، رویداد با عنوان «سکو» به صورت دوسالانه برگزار می شود و در واقع این رویداد در دوره اول، غربال دوسالانه است.
صادقی همینطور در رابطه با جوایز رویداد توضیح داد: جوایز نهایی سطح یک هشت سکه تمام بهار، سطح دو، پنج سکه و سطح سه، سه سکه تمام بهار خواهد بود. به احتمال خیلی زیاد بهمن ماه سال جاری اختتامیه جشنواره صنایع فرهنگی خلاق عالم آل محمد را خواهیم داشت. همینطور یک سال روی این خدمات و ایده ها کار می نماییم و آنها را تبدیل به محصولات قابل استفاده می نماییم که از دوره دوم هم رویداد، به صورت دوسالانه برگزار می شود.


در ادامه محمدجواد استادی، رئیس فضای مجازی هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی که دبیر هنری جشنواره است، تصریح کرد: مهم ترین رسالت ما تقویت گفتمان زیارت در آستان قدس رضوی و نهادینه کردن آن است و بهترین زبان برای نهادینه کردن این گفتمان، زبان هنر است؛ از دیر باز به سبب جهان شمولی و غیرمستقیم گویی زبان هنر، مهم ترین ابزار برای امتداد مفاهیم دینی بوده است. صنایع خلاق فرهنگی می تواند شعار محوری ما را که امتداد زیست خلاق انسان معاصر است در جامعه فراهم آورد.
وی خاطرنشان کرد: زنجیره ای از اتفاقات در قسمت جشنواره جنبی با عنوان «گنجینه مهر» شکل می گیرد که هم به اقتصاد هنر کمک گردد هم معنا را ترویج نماییم هم مفهوم را به سبک زندگی وارد نماییم. همینطور پارک های دانش و فناوری، وزارت میراث فرهنگی، حوزه علمیه با مرکزیت آستان قدس رضوی اهتمام به برگزاری جشنواره دارند و ما تلاش داریم در همان روزهای جشنواره و نمایشگاه زمینه عقد قرارداد و تجاری سازی محصولات را فراهم نماییم.
استادی همینطور اظهار داشت: تفاهمنامه ای با وزارت میراث فرهنگی در زمینه توسعه صنایع دستی منعقد کردیم تا بازار صنایع دستی را هم تأمین نماییم.

آثار برگزیده در حرم امام رضا(ع) رونمایی می شوند
در ادامه نادری در رابطه با جوایز رویداد «سکو» هم اعلام نمود: کار برای امام رضا(ع) است و علاوه بر تقدیرهای مادی و حمایت های استارتاپی یک فرصت ویژه ایجاد کردیم که آثار برگزیده در حرم امام رضا(ع) رونمایی خواهند شد. فراخوان رویداد «سکو» از امروز منتشر گردید و اواخر دیماه هم اختتامیه آن انجام می شود. برگزیده ها اعلام و علاوه بر لوح تقدیر و تندیس جوایز در سه سطح بیست، ۱۵ و ۱۰ میلیون جوایزی اهدا می شود؛ فیلمهای برگزیده از جانب مرکز امید حمایت می شوند. آثار برگزیده در حرم امام رضا (ع) به نمایش درمی آیند و جذب آثار به مدت یک ماه ادامه دارد.
مدیرعامل مرکز نوآوری امید همینطور توضیح داد: هم اکنون ما دو سازوکار جدی در مرکز نوآوری امید داریم؛ اول «آزمایشگاه نوآوری» است که پذیرش طرح و ایده را دارد و شرایطی را فراهم می آورد تا به نسخه اصلی ایده برسند. دوم «نهالستان» است که میزبانی تیم هایی را می کند که کاری برای کودک و نوجوان انجام می دهند و حمایت خواهیم کرد. از همین جا اعلام می کنم اگر کسی در حوزه کودک و نوجوان طرح و ایده دارد، ما از آنها حمایت می نماییم و هم اکنون مرکز نوآوری امید تنها مرکزی است که این کار را انجام می دهد.
وی بیان نمود: تلاش داریم از تیم های شهرستانی هم حمایت نماییم و در فاصله چندین ماهه چندین تیم شناسایی شدند و جلسه برگزار کردیم که حتی به مرحله عقد قرارداد هم رسیدیم.
نادری اظهار داشت: تیم هایی که احتیاج به استقرار و فضا دارند، ما در کارستان بهارستان میزبان شان هستیم و جنس سوم حمایت هایمان شبکه ای است که امکانات اینجا در اختیار قرار می گیرد.

حق کپی رایت در این جشنواره چگونه است؟
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با بحث کپی رایت ایده های مطروحه در این جشنواره و مرکز تصریح کرد: بحث کپی رایت اینروزها یک معضل است و واقعا در جشنواره ها مشکل بوجود می آورد. اما از سمت ما تعهداتی در رابطه با محرمانگی طرح ها عرضه می شود. همینطور ما منتور حقوقی و کسب و کار داریم که راهنمایی می کنند و نکته دوم در رابطه با اجرای یک طرح است که امکان دارد به ذهن چند نفر رسیده باشد.
نادری در رابطه با صادرات صنایع خلاق هم بیان نمود: اگر صنایع خلاق ما به دنیا صادر نشود شکست قطعی است محصولات اسباب بازی هم همینطور است. هم اکنون ما بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس را در حدی به دست گرفتیم و با چند تیم هم حتی محصول به استرالیا، عمان و قطر می فرستیم و این جزو برنامه ویژه ما است که اولویت مان پشتیبانی از تیم ها برای حضور در خارج از کشور باشد. در هر حال، در اول راه صادرات صنایع خلاقه هستیم.
در پاسخ به همین پرسش محمدجواد استادی هم اظهار داشت: در رابطه با حق رایت آستان قدس رضوی مکانیزمی دارد که اعتماد عمومی مردم را دارد و هم اکنون فرآیندها بسیار دقیق است و اگر خدای نکرده لحظه ای اتفاقی بیفتد نهادهای نظارتی در آستان وجود دارد و سامان خواهد یافت.
او همینطور در رابطه با جشنواره صنایع خلاق و ارتباط آن با فضای دانشگاهی توضیح داد: هم اکنون فضای آستان قدس و جشنواره با خود دانشگاه امام رضا (ع) مرتبط می باشد. ما در زمینه صنایع خلاق به جز این جشنواره به انتشار کتاب هم در زمینه صنایع خلاق دست زدیم تا ادبیات در این حوزه داشته باشیم. ازاین رو در ارتباط با فضای دانشگاه کار را جدی دنبال می نماییم و با دانشگاه های هنری کشور مرتبط هستیم. سایت جشنواره هم تا زمان برگزاری جشنواره اواخر بهمن نشست های تخصصی در زمینه دانشگاهی برگزار خواهیم کرد.
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، در انتها هم پوستر اولین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» رونمایی گردید.
منبع:

1402/09/20
14:50:38
5.0 / 5
322
تگهای خبر: آثار , اسباب بازی , بازی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱