موزیک خوان Music Reader
با حضور هنرمندان و دوستانش؛

رونمایی از رخ علی اکبر صادقی

رونمایی از رخ علی اکبر صادقی

موزیک خوان: فیلم مستند رخ به کارگردانی سام کلانتری که به احوالات و درونیات علی اکبر صادقی نقاش معاصر می پردازد، با حضور هنرمندان حوزه های مختلف در تالار وحدت رونمایی گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، فیلم مستند «رخ» که قسمتی از ذهنیات و درونیات علی اکبر صادقی هنرمند نقاش و تصویرگر پیشکسوت را روایت می کند، شامگاه چهارشنبه ۲۹ آذر ماه با حضور هنرمندان هنرهای تجسمی و سینمایی در تالار وحدت اکران و رونمایی گردید.
پس از نمایش فیلم مستند «رخ» که می توان آنرا همچون آثار علی اکبر صادقی، اثری سوررئال قلمداد کرد، سام کلانتری نویسنده و کارگردان این اثر روی صحنه آمد و خطاب به حضار اظهار داشت: دوست داشتم این خوشی را با شما قسمت کنم چون می گویند اگر خوشی را تقسیم کنید تکثیر می شود. من آدم خوشبختی هستم که ساخت این فیلم به من سپرده شد. بسیار آدم خوشبختی هستم که الان در چنین فضایی با شما حرف می زنم.
وی اضافه کرد: آقای صادقی من خیلی خوشبخت هستم که به من اجازه داده شد کارگردان فیلم شما باشم. من خوشبخت هستم که پس از بیست سال دوستی با مستانه مهاجر بالاخره این شانس را داشتم که با هم کار نماییم و این فیلم ساخته نمی شد اگر آرش صادقی نبود. ممنون که شب پیش از یلدای خودرا با ما بودید.
آیدین آغداشلو که از دوستان قدیمی علی اکبر صادقی است، به عنوان سخنران بعدی عنوان کرد: نمی خواهم زیاد صحبت کنم اما چند کلمه ای نیز برای تشکر از اینکه سالهای دراز و دور و نزدیک را با علی اکبر صادقی لواسانی گذراندم عرض می کنم که در حقیقت انجام وظیفه است. امسال شاید هفتادودومین سال دوستی مان از مدرسه جم قلهک باشد؛ از دور و نزدیک شاهد پیشرفت او بودم. شکر خدا هر کدام راه خودمان رفتیم بدون این که دیگری را گم نماییم.
وی در مورد اعتبار علی اکبر صادقی بیان کرد: او از مستقل ترین نقاشان این سال ها است، یعنی در یک صد سال اخیر، او شاید تنها نقاشی است که استقلال خودرا پافشارانه حفظ نموده است و با هیچ باد و نسیمی این طرف و آن طرفی نشد و به چیزی که معنای آنرا بازگو می کرد، تکیه کرد و می بینیم که او پشت به چه جریان پرقدرت و اهمیتی ایستاده است؛ یعنی نقاشی قهوه خانه ای. روایت او از این سنت ایرانی، روایتی شخصی است که ادا در نمی آورد.
آغداشلو اظهار داشت: از جوانی حیرت می کردم که او قادر می باشد شبانه روز کار کند و خم به ابرو نیاورد. تماشای نقاشی که در این فیلم نشان داده شد بسیار برای من لذت بخش بود که چگونه برای جهان جدید روایتی جدید از نقاشی قهوه خانه ای را بازگو کند. تمام این پس زمینه پشت او را گرفت و نگه داشت و این اتفاق بسیار مهمی است. علی اکبر صادقی نماینده تداوم، قسمتی از هنر ایرانی است که ماند و در طول زمان پوست انداخت و شکل گرفت و نقاش های قهوه خانه ای میراث خودرا به درستی به او دادند.
این هنرمند نقاش با اشاره به اینکه علی اکبر صادقی اکنون بدون لرزش دست هاشور بر بوم می کشد، اظهار داشت: زمانی که در مدرسه جم قلهک هم شاگردی بودیم سالی یک نمایشگاه داشتیم که در این مسابقه نمایشگاه، او همیشه اول می شد و من دوم می شدم و الان هم همچنین است.
در ادامه، ابراهیم حقیقی هنرمند طراح باسابقه و از دوستان علی اکبر صادقی در سخنانی ابراز کرد: از حضور جلوی اساتید خجالت می کشم. اگر آیدین هفتاد و چند سال دوستی با اکبر داشته است، دوستی من با او به پنجاه و چند سال می رسد. اما تصور می کنم هیچ فیلم و روایتی نمی تواند درونیات یک هنرمند را به درستی بیان کند و حتما شخصی باید فیلم بسازد که آشنا بودن و دم خور بودن با هنرمند را درک کرده باشد.
وی بیان کرد: هر زمان از کار خسته می شوم به علی اکبر صادقی و آیدین آغداشلو و یعقوب امدادیان فکر می کنم و به شور آنها نگاه می کنم و خوشحالم که با این عزیزان زندگی کرده ام.
حقیقی اضافه کرد: اکبر یکی از پرکارترین نقاشان ایران است که تا ساعت هشت شب کار می کند. چطور می شود این تلاش بی وقفه را در فیلم روایت کرد تا مخاطب آنرا درک کند؟ بین آن منفی بی نهایت یا مثبت بی نهایتی که اکبر درباره ی طول عمر می گوید فاصله کوتاهی است که این عمر را سلامت زیستن کاری دشوار است.
در ادامه مجری مراسم خطاب به حاضران در سالن، از آنها خواست اشرف صادقی همسر علی اکبر صادقی را به پاس زحماتش تشویق کنند که حاضران ایستاده او را تشویق کردند.
رامین حیدری فاروقی نیز به عنوان سخنران پایانی اظهار داشت: در میان بیانات صاحبنظران هم به سنت اشاره شد و هم به دشواری روایت یک فیلمساز از یک هنرمند. کار خوبی که شده بود و تا حدودی بازیگوشی سام را نیز در کار دیدم، درک احوال و لحن آدمی است. افرادی که هم از دل و هم از عقل خردمند بودند که بدانند آدم بسادگی آشکار نمی شود و خودرا نیز بسادگی آشکار نکنند. ملامت خریدند و خودرا به جنون زدند تا از دام بگریزند.
وی به شیوه روایت گریز پایی که کارگردان انتخاب نموده، اشاره نمود و اظهار داشت: این احوال گریز پای فیلم بهترین گامی بود که می توانست برای اجرای این ترانه به دست آید. در توافق کامل بودن با اراده آرتیست که خود در اثر به عنوان آرت ورک حاضر است و ضمن این که خودرا پوشیده نگاه می دارد به سمت عریانی می رود.
حیدری فاروقی اشاره کرد: این فیلم مستند درگاهی است به یک تحول در ساخت فیلم مستند در ایران که به ما یادآوری می کند اسناد و وقایع در ساحت حقیقت مدلول پیدا می کنند و حیرت متواضعانه در مقابل هستی است که روایت می شود که هنرمندان بار این را بر دوش کشیدند تا انسان تاریخ و تخیل خودرا از دست ندهد.
به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، قرار بود بعد از اتمام اکران فیلم، نشستی رسانه ای با حضور کارگردان، تهیه کننده و دیگر عوامل فیلم اجرا شود که این جلسه کنسل شد.


منبع:

1402/10/01
13:21:28
5.0 / 5
324
تگهای خبر: آثار , بازی , خرید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲