موزیک خوان Music Reader

رکورد نقاش نامدار ایتالیایی شکست

رکورد نقاش نامدار ایتالیایی شکست

موزیک خوان: مزایده یک نقاشی کوچک اثر «تیتزیانو وچلی» نقاش پرآوازه ایتالیایی ملقب به «تیسین» رکورد گران ترین اثر هنری فروخته شده این هنرمند را شکست.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، نقاشی «فراز به مصر» اثر «تیسین» در حراجی آثار کلاسیک «کریستیز» در روز سه شنبه ارائه شد و در نهایت به قیمت ۲۲، ۱۷۸، ۲۸۰ میلیون دلار به فروش رسید تا رکورد جدیدی برای فروش آثار این هنرمند به ثبت برسد.
«آرت نیوز» نوشت، این نقاشی که ابعاد آن ۴۶ در ۶۲.۹ سانتی متر است در حقیقت مسیح (ع ) را در آغوش مریم مقدس و در کنار یوسف نجار به تصویر می کشد و کارشناسان ارزش آنرا بین ۲۰ الی ۳۰ میلیون دلار برآورد کرده بودند. این نقاشی آخرین بار در سال ۱۸۷۸ در ازای ۳۵۰ سکه گینی در حراجی کریستیز به فروش رسید.
گمان می رود «تیسین» نقاشی «فراز به مصر» را در دوران نوجوانی خلق کرده است. در آن زمان، ونیز یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان و به عنوان قطبی برای تجارت رنگ و پارچه شناخته می شد و در آن امکان استفاده از رنگ های متنوع و با کیفیت وارداتی برای هنرمندان فراهم بود.
تاریخچه پرفراز و نشیب این نقاشی از مجموعه «بارتولومئو دلا نیو»، تاجر ونیزی ادویه شناخته می شود که برای در اختیار داشتن بیش از ۲۳۰ نقاشی شناخته می شد. این نقاشی بعدها بین «لئوپولد ویلم اتریش»، «کارل ششم» امیر روم، «ماریا ترزا» ملکهٔ مجارستان، کرواسی، بوهم، ایتالیا، لهستان، فرمانروای روم و آلمان، «یوزف دوم» امیر روم دست به دست شد، تا این که توسط سربازان «ناپلئون» برای اضافه شدن به «موزه ناپلئون» غارت شد.
این نقاشی در سال ۱۹۹۵ از عمارتی که در آن نگهداری می شد، ربوده شد. این نقاشی هفت سال بعد در یک کیسه خرید در یک ایستگاه اتوبوس پیدا شد.
بعد از درگذشت «جورجونه» در سال ۱۵۱۰ میلادی و «جیووانی بلینی» در سال ۱۵۱۶ میلادی، «تیسین» پرچم دار سبک ونیزی بود. با اینحال «تیسین» نیز کم کم از سبک آموزگاران خود فاصله گرفت تا به بینش هنری خود نزدیک شود و در نهایت همچون «میکل آنژ» به موفقیت دست پیدا کرد.
رکورد قبلی گران ترین نقاشی «تیسین» به نقاشی تعلق داشت که در سال ۲۰۱۱ در حراجی ساتبیز نیویورک به قیمت ۱۶.۹ میلیون دلار به فروش رسید.1403/04/16
11:31:14
5.0 / 5
164
تگهای خبر: آثار , خرید , كیفیت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳