موزیک خوان Music Reader

چند نقاشی متفاوت از ادگار دگا

چند نقاشی متفاوت از ادگار دگا

به گزارش موزیک خوان، «ادگار دگا» به عنوان یکی از مشهورترین نقاشان امپرسیونیست شناخته می شود که به همراه «مونه» و «رنوآر» جنبش امپرسیونیسم را شکل دادند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، «دگا» بیشتر برای خلق تابلوهای نقاشی با موضوع کودک های بالرین شهرت دارد. با اینحال این هنرمند فرانسوی برجسته تابلوهای نقاشی با موضوعات دیگری نیز خلق کرده است که چندان مشهور نیستند. در ادامه به منتخبی از این نقاشی ها می پردازیم.

«خانواده بللی»


«دگا» به عنوان یک مرد جوان برای ادامه یادگیری هنر به ایتالیا سفر کرد. وی در زمان اقامتش در فلورانس، پرتره ای از خانواده عمه خود «لورا» را نقاشی کرد. «لورا» با شخصیت برجسته ایتالیایی به نام «بللی» ازدواج کرده بود و دو فرزند داشت که در زمان خلق این پرتره ۸ و ۱۰ ساله بودند.
در این پرتره بسیار جالب که البته فضای آن تاحدی متراکم است، مادر در حالتی مقتدر و جدی به تصویر کشیده شده است. او که ایستاده نقاشی شده است، لباسی سراسر سیاه به تن دارد چونکه سوگوار درگذشت پدرش است که پرتره ای از وی در کنارش بر روی دیوار نصب شده است. همسر وی در سمت دیگری از نقاشی در حالی آرام بر روی صندلی نشسته و به خانواده اش نگاه می کند که مخاطب تقریباً فقط او را از پشت سر تماشا می کند.
دختران تلفیقی از وضعیت والدین خود هستند. دختر بزرگ تر شبیه مادرش است که با وقار ایستاده و دست هایش را روی پاهایش قرار داده است. دختر کوچکتر به نقطه ای بیرون از نقاشی نگاه می کند. چیزی توجه او را به خود جلب کرده است و او با بازیگوشی پاهایش را به هم می زند که نشان میدهد هنوز کودک است و به دغدغه بزرگسالان توجه نمی کند.

«فروشگاه کلاهدوزی»

«دگا» در حوالی ۱۸۸۰ میلادی طراحی ها و نقاشی های بسیاری با موضوع فروشگاه کلاهدوزی خلق کرد. این نقاشی یکی از بزرگترین های این مجموعه نقاشی های است. این اثر هنری زن جوانی را به تصویر می کشد که کلاهی را تحسین و یا تزئین می کند. بنظر می رسد دگا عمداً هویت دختر را ناشناس باقی گذاشته است. آیا او مشتری است یا مغازه دار؟ با بررسی دقیق تر می بینیم که او یک سنجاق در دهان خود دارد و دستکش پوشیده است. بدین سبب شاید او کلاه می سازد. در کنار زن، مجموعه ای از کلاه های رنگی نیز به تصویر کشیده شده است.
جالب ترین قسمت نقاشی زاویه غیرمعمول آنست. زاویه از بالا این نقاشی مثل کسی است که نزدیک میز ایستاده و دختر را تماشا می کند. بنظر می رسد که او متوجه نگاه مخاطب نیست و بطورکامل در کار خود غرق شده است.

«دفتر پنبه در نیواورلئان»


«ادگار دگا» تنها نقاش فرانسوی امپرسیونیستی بود که به ایالات متحده آمریکا سفر کرد و در آنجا نقاشی کشید. در سال ۱۸۷۳ میلادی او از اعضای خانواده اش که در ایالات متحده آمریکا بودند، بازدید کرد و تابلو نقاشی «دفتر پنبه» را در جریان اقامت در آنجا خلق کرد. این نقاشی فضای داخلی شرکت عموی «دگا» در نیواورلئان را به تصویر می کشد. در این نقاشی عموی «دگلا» به همراه برادران او و چندین کارمند این شرکت را حین کار یا شاید هم لحظه ای استراحت می بینیم. در فضای پس زمینه پنبه خام را روی میز می بینیم.
«دگا» در نامه هایی که برای دوستان مستقر در فرانسه اش نوشته بود، از این مساله شکایت می کرد که در دوران اقامتش در آمریکا قصد داشت چند پرتره خانوادگی خلق کند که به دلیلهای مختلفی میسر نشده است. البته «دفتر پنبه» به صورتی یک پرتره خانوادگی شمرده می شود، چونکه در آن مردهای خانواده اش را به تصویر کشیده است.

«بازدید از یک موزه»


چه صحنه مدرنی است! دو زن که نقاشی هایی با قاب های طلایی در موزه را تحسین می کنند. یکی از زنان کتاب راهنما در دست دارد و دیگری گویی حین تماشای آثار هنری در افکار خود گم شده است. افرادی که در این نقاشی به تصویر کشیده شده اند در حقیقت «مری کسات» و خواهرش هستند. «کسات» نقاش و یکی از اعضای جنبش «امپرسیونیسم» بود.
در صورتیکه بیشتر امپرسیونیست ها از مناظر زیبا الهام می گرفتند، هنرمند فرانسوی ادگار دگا ترجیح می داد از سوژه های انسانی، خصوصاً آنهایی که درحال حرکت هستند، نقاشی خلق کند. او علاوه بر خیلی از نقاشی های شناخته شده اش، طراحی های بی شماری با مداد و پاستل خلق کرد که هر کدام از آنها نشان دهنده مهارت وی در به تصویر کشیدن شکل انسان در حین حرکت است.

منبع:

1403/04/19
15:13:06
5.0 / 5
21
تگهای خبر: آثار , اقامت , بازی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲