موزیک خوان Music Reader
مدیركل یونسكو:

میراث محمدرضا شجریان در دل ها و اندیشه ها زنده خواهد ماند

میراث محمدرضا شجریان در دل ها و اندیشه ها زنده خواهد ماند

موزیك خوان: مدیركل یونسكو با ارسال پیامی خطاب به سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسكو نوشت: میراث محمدرضا شجریان در دل ها و اندیشه هامان زنده خواهد ماند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا درپیام اُدری اَزوله که برای احمد جلالی ارسال شده آمده است: با اندوه فراوان از درگذشت محمدرضا شجریان آگاه شدم، انسانی که قلب بسیاری را در ایران، فارسی زبانان منطقه و سراسر جهان متاثر ساخت. از سوی یونسکو به شما، خانواده وی و مردم ایران صمیمانه تسلیت می گویم. از دلبستگی تان به ایشان و سنگینی این فقدان آگاهم.
در این پیام تاکید شده است: آقای شجریان نه تنها خواننده ای با استعداد و استادی کامل در سبکهای موسیقی سنتی ایران بود، بلکه هنر خویش را برای دفاع از اهداف بشردوستانه و آموزشی و تربیتی مصروف داشت. در کنار تخصص موسیقیایی اش، او با صدای رسا و مصمم، حصارهای جدائی میان افراد، کشورها و فرهنگها را درنوردید. بر این اساس بود که بعد از اجرای آوازیِ اشعار عمر خیام در این سازمان، جایزه پیکاسو یونسکو را در سال ۱۹۹۹ دریافت کرد. همینطور در سال ۲۰۰۷، در مراسمی که به افتخار شما، بعنوان رئیس پیشین مجمع عمومی یونسکو و آخر مأموریت ۱۰ ساله نزد این سازمان برگزار شد، مدال موتزارت یونسکو به او اعطا شد.
درسپتامبر ۱۹۹۹، کنفرانس علمی بزرگی در باب آثار فرهنگی و علمی خیام در یونسکو برگزار، و کتاب «خیام ریاضی دان» که برگردان رسائل ریاضی خیام از عربی به فرانسه (و سپس به انگلیسی) بود رونمائی شد. به این مناسبت کنسرتی ترتیب یافت که در آن، استاد شجریان اشعاری از عمر خیام و سعدی را اجرا کرد، و سپس مدال پیکاسو به پاس تلاشهای وی در شناساندن موسیقی اصیل ایرانی و معرّفی کاربرد آن در صلح و دوستی توسط فدریکو مایور مدیرکل وقت یونسکو به او اعطا شد.
همچنین مدال موتزارت در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۷، از سوی یونسکو بخاطر ارزش های انسانی و فرهنگی آثار استاد، به استاد شجریان اعطا شد. مناسبت آن، مراسمی بود که، به دعوت مشترک مدیرکل و رئیس کنفرانس عمومی وقت یونسکو، برای قدردانی از خدمات احمد جلالی، رئیس پیشین کنفرانس عمومی و هم رئیس پیشین مجمع عمومی میراث جهانی یونسکو برگزار گردید با حضور سفرا و مقامات این سازمان. استاد شجریان در این مراسم شرکت و در انتها کنسرتی افتخاری اجرا، و سپس سخنرانی کرد. ایشان در بازگشت به ایران، در گفتگوئی اظهار داشت که برای قدرشناسی از زحمات جلالی در حفظ و ثبت مواریث فرهنگی ایران و اهتمام او به شناساندن فرهنگ ایرانی به جهانیان، به پاریس رفته نه برای گرفتن مدال موتزارت، چونکه ما نباید کسانی را که به فرهنگ کشور خدمت کرده اند فراموش نماییم.
ازوله در این پیام آورده است: آقای شجریان طی بیشتر از ۶ دهه، با فضیلت هنری خود، زیبایی شعر کلاسیک پارسی، همچون اشعار سعدی، حافظ، مولانا جلال الدین رومی، عطار و عمر خیام را در پرتو تازه ای به نمایش گذاشت. وی این امکان را برای نسل جدید فارسی زبانان در کشورهای مختلف فراهم ساخت تا هویت فرهنگی و میراث مشترک خویش را باز یابند، و با این کار، پیوندهای فرهنگی مردمان منطقه را استقامت بخشید.
وی اضافه کرد: آقای شجریان در چند سال گذشته شجاعانه با بیماری جنگید و در عین حال پیوند عمیقِ خویش را با مردم ایران نگاه داشت، مردمی که او از آنان الهام می گرفت و برای آنان می خواند. او با آثار خود نشان داد که راههای بسیاری وجود دارد که فرهنگ، با آشکار ساختنِ آدمیتِ مشترک مان، ما را به هم نزدیک تر کند. از دیدگاه او، هدف همه هنرها انسانیت است که باید بر جهان حکمفرما باشد. این نگاه، ارتباط تنگاتنگ با رسالت یونسکو دارد که می گوید: سنگر دفاع از صلح را می باید در اندیشه‌ی زنان و مردان ساخت.
مدیرکل یونسکو اظهار داشت: لطفا همدردی عمیق ما را پذیرا باشید.


1399/07/29
23:27:15
5.0 / 5
945
تگهای خبر: آثار , آموزش , خدمات , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
موزیک خوان