موزیک خوان Music Reader
پژوهشگر موسیقی اقوام:

تنوع گویش ها و زبان ها را در جشنواره موسیقی نواحی داریم

تنوع گویش ها و زبان ها را در جشنواره موسیقی نواحی داریم

موزیك خوان: پژوهشگر موسیقی اقوام و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، درباب بخش پژوهش و بین الملل جشنواره ضمن ارائه توضیحاتی از تنوع گویش ها و زبان های اقوام ایران در این جشنواره آگاهی داد.به گزارش روز شنبه روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، منصوره ثابت زاده درباب موضوع این دوره از جشنواره موسیقی نواحی ایران اظهار داشت: دو بیتی محور اصلی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی است و مقرر است آنرا در انواع مختلف و در کل مناطق و نواحی کشور با معرفی بهترین و برگزیده ترین دوبیتی خوان های کشور دنبال نماییم.

در بخش پژوهش نیز بخش ادبی آنرا نیز گنجانده ایم، برای اینکه هم در ادبیات و هم در موسیقی وجود دارد. بدین سبب دوبیتی در بخش پژوهش از نظر ادبیات و از نظر نوع موسیقایی در کشور بررسی می شود. دوبیتی قالبی قدیمی در شعر است؛ قبل از اسلام نیز اشعاری داشتیم و قابل تحقیق است. مسلماً سابقه و پیشینه‌ی قدیمی تری دارد، اما نه به شکلی که در اوایل قرون اول و دوم اسلامی شاهد می باشیم.

وی افزود: در قرن سوم و سپس در قرن چهارم که شاعران بزرگی ظهور پیدا کردند، نوع ادبیِ دوبیتی در اقصی نقاط ایران رواج داشته است. به مرور به باباطاهر می رسیم که بهترین دوبیتی ها را با لهجه همدانی سروده و از قدیمی ترین دوبیتی های ادبی است.

این پژوهشگر موسیقی اقوام افزود: در روستاها دوبیتی گویی هم بسیار رواج داشته و هم قدیمی است. در تربت جام و اطراف مشهد و شهرهای خراسان، نمونه این دوبیتی خوانی ها را شنیده ام و بیشتر زن ها آنها را حفظ بودند و با ساز دو تار در عروسی ها اجرا می شد.

موضوع و مضمون گسترده دوبیتی ها
وی ادامه داد: دوبیتی به گویش ها و زبان های مختلفی اجرا می شود و این بخش از موسیقی کشور که در این دوره از جشنواره معرفی می شود، از مهم ترین، متنوع ترین و قدیمی ترین بخش های موسیقی نواحی ایران است.
این پژوهشگر درباره تفاوت اجرای دوبیتی های اقوام مختلف نیز اشاره کرد: نواحی های مختلف، موسیقی های مختلفی دارد. در نتیجه روی همان موسیقی های خاص هر منطقه نیز دوبیتی ها مختلف است. در واقع جشنواره خدمت بزرگی به بخش ادبی و موسیقایی کشور می کند که این نوع از موسیقی نواحی ایران را معرفی می کند. اگر همین روال در سال های آینده ادامه پیدا کند و به صورت تخصصی به موضوع های مشخص پرداخته شود، خروجی بهتری خواهیم داشت.
وی افزود: در شرایط کرونایی از اینکه جشنواره برگزار می گردد و شاهد اجرای برنامه ها به صورت آنلاین هستیم، خوشحالم. برای بخش بین الملل، با کشورهای تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و افغانستان در تماس هستیم تا بتوانیم نمونه هایی از دوبیتی های این کشورها را که مختص فارسی زبانان است، در جشنواره به صورت آنلاین ارائه نماییم.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری به صورت آنلاین و آفلاین آبان امسال در کرمان برگزار می گردد.منبع:

1399/08/06
22:26:18
5.0 / 5
858
تگهای خبر: انجمن , جشن , جشنواره , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
موزیک خوان