موزیک خوان Music Reader

سیاست یك بام و دو هوای وزارت ارشاد در روزهای كرونا

سیاست یك بام و دو هوای وزارت ارشاد در روزهای كرونا

موزیك خوان: بیش از هشت ماه است كه كشور مانند بسیاری ازر نقاط جهان به صورت جانكاهی با ویروس كرونا دست به گریبان است. خیلی از مشاغل و صنوف لطمه های شدیدی دیده اند كه در بین آنها بخش فرهنگ و هنر جزو پرضررها بوده است. حالا در شرایطی كه خیلی از هنرمندان در حوزه های مختلف با مشكلات زیادی از بیكاری تا بیمه درمانی دست و پنجه نرم می كنند و بخش های خصوصی به سبب تعطیلی های الزامی خسارت های زیادی را متحمل شده اند، متولیان امر كمر همت را بسته اند تا رویدادهای رسمی و دولتی را در حوزه فرهنگ و هنر به هر نحو، برگزار كنند؛ رفتاری كه به زعم منتقدان، متناقض و به همین نسبت، از عدالت دور است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، با افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور و از همان روزهای آغازین، کلیه برنامه های فرهنگی و هنری کشور به تعویق افتادند یا اینکه تعلیق و در نهایت تعطیل شدند. در حوزه هنرهای تجسمی نیز زمانی با وجود آنکه منع رسمی برای فعالیت گالری ها وجود نداشت، اما برگزاری نمایشگاه های هنری منوط به نداشتن مراسم افتتاحیه و رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی اعلام گردید. در این میان خیلی از گالری ها به تصمیم شخصی و در امتداد جلوگیری از شدت افزایش شمار مبتلایان به بیماری کویید _۱۹، یا فعالیتشان را به فضای مجازی محدود کردند یا اینکه تعطیل شدند. آن دسته از گالری هایی هم که برگزاری نمایشگاه های حضوری را انتخاب نموده بودند، به سبب شرایط حاکم بر جامعه، طبیعتا با استقبال قابل قبول و شایسته ای مواجه نشدند. تا آنکه با اوج گیری موج جدید همه گیری، از چند هفته پیش، هر گونه فعالیتی دراین زمینه، ممنوع اعلام گردید. با این وجود، استثناهایی در حال خودنمایی است که نشانگر آن بوده است که گویا از نگاه متولیان امر، فعالیت نمایشگاهی اگر در بخش خصوصی صورت گیرد، برای مردم خطرآفرین است اما اگر همان فعالیت در بخش دولتی صورت گیرد، خطری متوجه جامعه نخواهد بود!
بسیاری نیز معتقدند که محدود کردن کارهای فرهنگی و هنری از طرف دولت اقدام درست و قابل قبولی است، اما نه تا زمانی که نه فقط برنامه مشخصی از طرف دولت برای کمک به رونق هنر و پشتیبانی از هنرمندان خصوصاً در بخش های خصوصی وجود نداشته باشد، بلکه راهکار رسیدگی به این مشکلات بی شمار فقط در برگزاری برنامه های سالیانه دولتی ازجمله جشنواره ها خلاصه شود که طبق روال هر ساله حتما باید برگزار شوند.
در چنین شرایطی به نظر طبیعی و البته منطقی می رسد که برای هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی و فعالان بخش خصوصی این حوزه این پرسش مطرح شود که اگر قرار به رعایت پروتکل هاست و یک گالری کوچک امکان برگزاری مراسمی ساده را ندارد، چگونه اجازه برگزاری دوسالانه ها و جشنواره های دولتی داده می شود؟ ضمن آنکه این تمایز، خود شائبه هایی به وجود نمی آورد؟
بعنوان مثال یکی از هنرمندانی که بتازگی درخواستی مبنی برگزاری مراسمی برای افتتاح نمایشگاهش را در یکی از گالری های تهران با دفتر هنرهای تجسمی مطرح کرده بود، با رد شدن درخواست خود، چنین پرسشی را بیان نمود. گویا پاسخ متولیان امر به این هنرمند اینچنین عنوان شده است که دوسالانه ها و جشنواره تجسمی از رویدادهای دولتی هستند و حتما باید برگزار شوند اما شما همچنان حق ندارید نمایشگاه برگزار کنید؛ اگر هم اعتراضی دارید، به ستاد کرونا مراجعه کنید!
در همین راستا خبرنگار ایسنا کوشش کرد تا با مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی تماس برقرار کرده، این پرسش را مطرح کند؛اما امکان ارتباط تا لحظه تنظیم و انتشار این گزارش فراهم نشد. سایر متولیان در این دفتر نیز اظهار نظر دراین زمینه را برعهده و در صلاحیت مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی عنوان کردند.
اما بهنام کامرانی، کارشناس هنری و مدرس دانشگاه که کیوریتوری بعضی از نمایشگاه های هنری را نیز برعهده دارد، در گفت وگویی با ایسنا در همین زمینه معتقد می باشد که «ازدحام یک گالری از یک سوپرمارکت بسیار کمتر است. اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، لطمه های فعال بودن یک گالری بسیار کمتر از بعضی از مکان های شهری است. پس از برگزاری مراسم افتتاحیه، ممکنست در طول روز سه یا چهار نفر به صورت همزمان از یک نمایشگاه بازدید داشته باشد. بدین سبب احتمال اینکه بیماری انتقال پیدا کند خیلی ضعیف تر از مکان هایی همچون بانک ها و سوپرمارکت ها است.»
او درباره برگزاری رویدادهایی همانند دوسالانه ها و جشنواره تجسمی نیز بیان کرد: علت برگزاری جشنواره های دولتی را باید متولیان امر توضیح بدهند، اما انتظار می رود که این جشنواره ها به صورت مجازی برگزار شوند، درست همانند بعضی از جشنواره هایی که بتازگی به صورت آنلاین برگزار شده است.
کامرانی در ادامه با اشاره به لطمه های کرونا به بخش های فرهنگی و هنری، اظهار نمود: بطور کلی باید بسترهایی وجود داشته باشد که مراکز دولتی بتوانند از فرهنگ و هنر حمایت کنند. موضوعی که در همه کشورهای دنیا معمول است، اما متاسفانه این بسترها در جامعه ما نحیف و کمرنگ هستند. امیدوارم شرایط کرونا موجب سرعت گرفتن تصویب قوانینی شود که از هنرمندان و مراکز فرهنگی و هنری حمایت می کند.
این کارشناس هنری اشاره کرد: بطور کلی جهان به دوره ای وارد شده است که باید ساز و کارهای تازه تری برای ارائه، فروش و پشتیبانی از کار هنری را در نظر بگیرد و این اتفاق خیلی سریع باید بیفتد؛ چونکه خیلی از مشاغل هنری لطمه پذیر هستند و با توجه به این که وقتی هنرمندی نتواند به کار خود ادامه دهد، مجبور می شود به سراغ کارهای دیگری برود، اساسا فضای فرهنگی و هنری آن جامعه به شدت گرفتار لطمه می شود.
منبع:

1399/08/08
23:09:10
5.0 / 5
938
تگهای خبر: بیمه , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
موزیک خوان