موزیک خوان Music Reader
نگاهی به تابلوی جیغ

تصویری كه پس از یك قرن هنوز تكان دهنده است!

تصویری كه پس از یك قرن هنوز تكان دهنده است!

به گزارش موزیك خوان در بین شاهكارهای تاریخ هنر، شاخص ترین اثری كه از دنیای هنر و زیبایی فراتر رفته و به نمادی بصری از رنج روحی انسان در ورطه اضطراب های ابدی تبدیل گشته، تابلوی «جیغ» اثر جاودانه هنرمند نروژی «ادوارد مونك» است كه بعد از یك قرن همچنان تصویری تكان دهنده از زمانه به نظر می آید.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، علیرضا سمیع آذر ـ نویسنده و پژوهشگر تاریخ هنر ـ در مطلبی با عنوان «فریادها و نجواها!» درباره جیغ ـ شاهکار مونک ـ با یادآوری اینکه این هنرمند یک سال پیش از آفرینش این تابلو نقاشی، تابلوی «حال ناخوش در غروب؛ ناامیدی» را نقاشی کرد که نخستین اپیزود از غروبی کابوس گونه بود، در توضیح این مطلب نوشته است: این اثر مشتمل بر سه فیگور و منظره ای در سه بخش بود. آسمان آتشین با خطوط منحنی و فام های زرد و قرمز، دشت ساحلی تاریک در سبز و آبی و پل شیب دار که با خطوط نرده ها به عمق می رود. در پیش زمینه مردی خاموش که نشان از خود مونک دارد، غرق در افکار خویش به منظره محزون خیره شده، گویی دنیا برای او به پایان رسیده است. دو مرد دیگر در انتهای پل او را ترک کرده و دور می شوند. خطوط مستقیم پل و نرده ها، کنتراست معناداری با خطوط مواج دشت و آسمان دارند. هدف این صحنه آرایی درآمیختن یأس و پوچی انسان با بی قراری و ناپایداری طبیعت است؛ هم آوایی دنیای درون و بیرون در فروپاشی و مرگ.»
سمیع آذر در ادامه مطلب خود چنین آورده است:
«جیغ، اپیزود نهایی این تصویر آخرالزمانی است که با تغییراتی در ابعاد ۹۱در۷۳ سانتی متر خلق شد. مونک با تشدید رنگ ها، تکمیل هندسه ترکیب و تقویت منحنی های چرخشی طبیعت، کیفیت زیبایی شناختی منظره را ارتقاء بخشید. تغییر رادیکال تر چرخاندن چهره مرد به سمت بیننده بود که رابطه فیگور با زمینه را به رابطه تماشاگر با اثر تبدیل کرد تا مخاطب با صحنه ای بحرانی از جهانی متلاطم مواجه شود. این فیگور شبح گونه بسان ماسک یا گروتسک، فاقد هویت جنسی مشخص است؛ سر جمجمه ای با چشمان باز، دهان تخم مرغی و دستانی کشیده که جلوی گوش هایش گرفته، فریادی مهیب سرداده و ترس و اضطراب خویش را با عصیان طبیعت درهم می آمیزد. این ماسک بعدها عصاره نقاشی جیغ و رویکرد اکسپرسیونیستی مونک شد و نمادی جهانی برای هراس دائمی انسان که به صورت آیکون های بصری، ایموجی ها و صورتک های فیلمهای ترسناک بارها بازتولید شده است.»
به قول این پژوهشگر آثار هنری، «جیغ به شکل شگفت آوری ساده نقاشی شده، با حداقل فرم ها برای حداکثر تاثیرگذاری اکسپرسیونیستی. این اتوبیوگرافی هنرمند در چهار نسخه مشابه، همگی روی مقوا، نقاشی شد: دو نسخه با تکنیک رنگ روغن و دو نسخه با پاستل که یکی از آنها در ۲۰۱۲ با فروش ۱۲۰ میلیون دلار رکوردی جهانی ثبت نمود. هر دو نسخه رنگ روغن هدف سرقت و تخریب قرار گرفته اند. اولی در ۱۹۹۴ در روز افتتاحیه المپیک زمستانی نروژ و دومی در ۲۰۰۴ در ساعات اداری موزه. هر دوبار آثار در نهایت توسط پلیس کشف و به موزه بازگردانده شدند.»
سمیع آذر بر این باور است که «جیغ حدیث حال هنرمند است؛ او صحنه فریاد طبیعت را به خاطر می آورد: ''عصر غم انگیزی در امتداد جاده ای قدم می زدم، شهر در یک طرفم و دشت در سمت دیگر. لرزان و مضطرب ایستادم و به اطراف نگاه کردم، ابرها قرمز و خورشید در حال غروب بود. دوستانم جلو رفتند و من احساس کردم فریادی مهیب از دل طبیعت عبور می کند و به آسمان می رود.'' جاده منتهی به آسایشگاهی روانی است که خواهر مونک مدتی در آن بستری بود.»
«برخی محققان تجسم این صحنه را به خاطرات گنگ هنرمند از فوران یک آتشفشان نسبت می دهند و فیگور مرد را هم ملهم از پیکری مومیایی می دانند که مونک در پاریس دیده بود. اما با عنایت به رویکرد هنری وی همگان اذعان دارند که ''جیغ'' یک نقاشی از احساسات به یاد آورده است تا واقعیتی که دیده شده.»
منبع:

1399/09/01
16:19:21
5.0 / 5
1153
تگهای خبر: آثار , زیبایی , فیلم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
موزیک خوان