موزیک خوان Music Reader

حرف های خشایار اعتمادی، یك سال بعد از خداحافظی

حرف های خشایار اعتمادی، یك سال بعد از خداحافظی

شروع فصل تازه ای از موسیقی پاپ در ایران با نام هنرمندانی مانند خشایار اعتمادی گره خورده است؛ این خواننده ۴۹ ساله، از ۱۵ سالگی فعالیت خویش را در موسیقی شروع کرد و با خواندن آهنگ «بارون»، به شهرت رسید. او بارها از مسیر سختی که برای صدور مجوز موسیقی پاپ در ایران طی کرده، گفته است و سال قبل هم برای همیشه از دنیای موسیقی پاپ خداحافظی کرد.به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: اعتمادی تابحال اجراهای زیادی در داخل و خارج از کشور داشته است؛ به همین بهانه با این خواننده که سالهای زیادی را با چالش ها و فراز و نشیب های موسیقی گذرانده است، گفتگو کردیم.

موسیقی پاپ از سال ۹۵ ساکت است

خشایار اعتمادی اعتقاد دارد موسیقی پاپ نه تنها در این روزها، که از سال ۹۵ گرفتار سکون شده است. او در اینباره می گوید: «اگر نظر واقعی من را می خواهید، موسیقی پاپ ما از سال ۹۵ به بعد ساکن است. یعنی این موسیقی که ما طی این سال ها می شنیدیم، به لحاظ برگزاری و محتوایی، موسیقی قابل توجهی نبوده، به شکلی سکوت و سکون بوده و به نوعی، جنب وجوش مردم در موسیقی بوده است. یکی از دلایلی که سبب شد من از موسیقی خداحافظی کنم، این بود که به این موسیقی پاپ که رایج شده بود، دیگر اعتقادی نداشتم.»

این خواننده درباره این نوع موسیقی این طور توضیح می دهد: «موسیقی و کارهای هنری باید ساختاری برای فرهنگ سازی اجتماعی باشد اما متاسفانه، به نظر من، این موسیقی که تولید می شود، نه فرهنگ ساز و اخلاق مدار است و نه به لحاظ آکادمیک چیزی را به داشته مان اضافه می کند.»

مردم از روی بیکاری سراغ کنسرت می روند!

خواننده «ای عشق» درباره وضعیت پس از کرونا پیشبینی های جالبی دارد. او در اینباره می گوید: «من فکر می کنم پس از تمام شدن دوره کرونا، با یک وضع دیگری مواجه خواهیم بود. همه چیز تغییر خواهد کرد؛ باید هم این طور شود، چون به هر حال آن مسیر یک مسیر قدیمی و مندرس و ۱۸ ساله است که داریم آنرا طی می نماییم. به نظرم باید در موسیقی تغییرات عمده ای صورت بگیرد؛ چه به لحاظ ساختار موسیقی و چه به لحاظ پرسوناژهایی که باید روی استیج اجرا شود و تولیدات موسیقی. باید یک تغییرات کلی در معرفی، تبلیغات، عرضه و محتوای موسیقی صورت گیرد. حتی اگر کرونا هم بماند، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، تنها از روی این است که مردم از روی بیکاری به سراغ کنسرت می روند.»

خواننده های پاپ از مخاطبان بیشتر شده اند!

خشایار اعتمادی می گوید که شاید تعداد خواننده هایی که در سالهای قبل وارد موسیقی پاپ شده اند، از مخاطبان موسیقی پاپ بیشتر شده باشد. او درباره این مورد این طور توضیح می دهد: «در میان این خواننده ها، اعتقاد دارم که صدای دو سه نفر قابلیت هایی دارد و اگر موزیک خوب برایشان ساخته شود و شعرهای خوبی را انتخاب کنند، می توانند خیلی موفق تر باشند اما فقط یک رویکرد و ریتمیک شش و هشت را که طربناک است، انتخاب می کنند. البته این طبیعی است چون اصولاً هنر، جاذبه معکوس دارد. در جامعه ای که همه خوشحال هستند، موسیقی های محتوامحور انتخاب می شود و در جامعه ای که به خاطر چالش های اقتصادی، آن انرژی اجتماعی مقداری گرفتار فرسایش شده است، مردم تلاش می کنند کمبود خودشان را با موسیقی های شادتر و بی محتواتر یا با فیلمهای طنزآلود ولو اینکه بی محتوا باشد، جبران کنند. می بینید این اتفاق از سال ۹۵ دارد می افتد. موزیک ها به موزیک های شاد بی محتوا تبدیل گشته، در فیلمها باید حتما یک رفتار نه چندان مؤدبانه طنز باشد که بگیرد. اینکه می گویم، کلیت نیست و کارهایی هم هستند که کارهای خوبی هستند ولی کارهای خوش ساخت هنری نسبت به تعداد هنرمندان و ذائقه های مختلف اجتماعی خیلی کم تعدادند.»

محتوای موسیقی لمپنی شده است

خشایار اعتمادی بر این عقیده است که فضای موجود در موسیقی از اواسط دهه هشتاد، قابل حدس بوده است. او می گوید: «از اواسط دهه هشتاد، من اخطار می دادم که موسیقی به سمت فضای ساده انگاری و محتوا هم به سمت لمپنی حرکت می کند. وقتی اینها خوراک گوش جامعه شود، سطح شنیداری مردم و فرهنگ و هوشمندی جامعه هم پایین می آید. در این حالت، وقتی مردم با کار سنگین به لحاظ ساختار مواجه شوند، فوری رد می کنند و آنرا گوش نمی کنند. مثل این می ماند که جامعه را برای جنس مبتذل آماده و بعد آنرا به آنها قالب می کنند. در حوزه های دیگر هم این اتفاق افتاده است، مثلا مردم را با ماشین های ضعیف آشنا می کنند و کم کم همان را به خوردشان می دهند! با این وجود، همان گونه که گفتم، من فکر می کنم که پس از آخر کرونا، این شرایط تغییر کند و از فضای لمپنی در محتوا فاصله بگیریم.»

موسیقی پاپ فعلی، کارنامه خوبی ندارد

این خواننده پرتجربه موسیقی پاپ، درباره مسیری که در موسیقی طی کرده است، صحبت هایی دارد و می گوید: «از حضورم در موسیقی پشیمان نیستم، به خاطر اینکه از کارهایی که کردم راضی ام. بیشتر از ۱۵۰ اجرا دارم و در جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی شرکت کردم؛ ازاین رو از کاری که برای خودم کردم، نه تنها پشیمان نیستم، بلکه بسیار خوشحالم؛ چون خاطرات بسیار خوبی برای خودم درست کردم. اگر بخواهید از لحاظ جریان محوری به این قضیه نگاه کنید، پس از اینکه نخستین مجوز اجرا و تولید آلبوم پاپ را در کشور گرفتم و حتی یک دهه بعد، آثار خوبی تولید می شد. ما جریانی را راه انداختیم که خوب پیش رفت اما متاسفانه هم اکنون جَو را به سمتی برده اند که دل آدم برای موسیقی پاپ می سوزد. در حقیقت از کارنامه خودم در موسیقی راضی ام و از کارنامه موسیقی پاپ نه.»

منبع:

1399/09/14
20:45:24
5.0 / 5
627
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵