موزیک خوان Music Reader

احمد علی راغب روایتگر سالهای پرشور

احمد علی راغب روایتگر سالهای پرشور

به گزارش موزیک خوان معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام تسلیت احمدعلی راغب هنرمند عرصه موسیقی نوشت: آثار این هنرمند محصول زمانه خود است اما ماندگار و همیشه روایتگر سالهای پرشور انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خواهد بود.


معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود به مناسبت درگذشت احمدعلی راغب، آهنگساز پیشکسوت، آثار او را قسمتی از تاریخ اجتماعی و فرهنگی ایران دانست.
سید مجتبی حسینی در قسمتی از این پیام نوشته است: احمدعلی راغب آهنگساز آثار خاطره انگیز و ماندگاری از انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس است که با تاریخ اجتماعی و فرهنگی معاصر پیوند خورده است. آثار موسیقی راغب نمونه ای از حضور موثر هنر موسیقی در تحولات اجتماعی است که در رابطه با شرایط و مشخصه های کشور در آن زمان ساخته و اجرا شده و محصول زمانه خود است اما ماندگار و همیشه روایتگر سالهای پرشور انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خواهد بود.
حسینی در انتهای این پیام درگذشت احمدعلی راغب را به خانواده این هنرمند فقید و مردم ایران تسلیت گفت و برای هنرمند زنده یاد علو درجات را از درگاه خداوند متعال خواهان شد.
راغب از اولین هنرمندانی بود که بعد از وقایع هفده شهریور ۱۳۵۷ و استعفا از ارکستر سازهای ملی در آثارش نسبت این رویداد اتخاذ موضع مخالف کرد. وی به همراه برخی دیگر از هنرمندان سرشناس رادیو و تلویزیون، از همکاری با مراکز هنری وابسته به رژیم پهلوی و عضویت در ارکستر سازهای ملی، استعفاء داد و با ارتباط با برخی گروه های هنری غیررسمی و آشنایی با افرادی همچون حسین شمسایی و مجید حداد عادل زمینه فعالیت هنری خودرا جهت داد.
همکاری در تهیه و تولید سرودهایی که بنا بود در محصولات فرهنگی نیروهای انقلابی (سخنرانی ها و…) استفاده شده و به شیوه زیرزمینی به دست مردم برسد، وظیفه این گروه ها بود که در مساجد و محافل مخفی، تشکیل شده بود.
سرودهایی همچون معلم شهید (در رثای علی شریعتی)، بابا خون داد، خیر مقدم، نغمه اتحاد و … بعضی از تولیدات موسیقایی احمدعلی راغب در آن مقطع بود که بعدها و بعد از پیروزی انقلاب و از سرگیری فعالیت ارکسترهای موسیقی و کارهای هنری در رادیو و تلویزیون، بازسازی شده و با تنظیم برای ارکستر، اجرا شد.
آغاز جنگ تحمیلی فصل جدیدی را در زندگی هنری راغب رقم زد که سرود «این پیروزی خجسته باد» پیرامون فتح خرمشهر، «ظفر مبارک»، «جنگ، جنگ تا پیروزی»، «خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار»، و سرودهای بسیار دیگری ثمره این فصل از زندگی هنری اوست.
مطابق با آمار موجود در آرشیوهای صداو سیما چیزی بیش از هزار و چهارصد قطعه موسیقی از او به ثبت رسیده است که همین آمار موجب شد تا او در میان دوستان و همکاران به «مرد هزار آهنگ» مشهور شود. احمدعلی راغب با وجود دریافت کسوت بازنشستگی در سال ۱۳۶۷، در میان سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳ ریاست مرکز موسیقی سازمان صداوسیما را بر عهده داشت. بعد از آن نیز تا سال ۱۳۸۲، مدیریت تولید موسیقی مراکز و استان های سازمان صداوسیما را عهده دار بود. ضمناً عضو شورای عالی موسیقی صداوسیما و شورای عالی نظارت و ارزیابی شبکه های رادیویی و تلویزیونی صداوسیما نیز بوده است.
جامعه موسیقی یکی از پیشکسوتان خودرا از دست داد
همچنین مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت راغب را تسلیت گفت. در پیام الهیاری برای احمد علی راغب آمده است: جامعه موسیقی یکی از پیشکسوتان خود در عرصه موسیقی را از دست داد. استاد راغب از مفاخر موسیقی پس از انقلاب اسلامی است که چند دهه با اخلاص برای هنر و موسیقی کشور خدمت کرد. استاد راغب دارای شناسنامه پربار و قابل اعتنایی است و در قبل و پس از انقلاب اسلامی با چهره های شاخصی نظیر مرحوم مشفق کاشانی، مهرداد اوستا، شهید بهشتی و مجید حدادعادل همکاری کرد.
از استاد احمد علی راغب موسیقی ها و ترانه های ماندگاری همچون «این پیروزی خجسته باد»، «ظفر مبارک»، «جنگ، جنگ تا پیروزی» و «خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار» به یادگار مانده است. بی شک نام استاد احمد علی راغب در تاریخ موسیقی ایران ماندگار و در صفحات آن ثبت و ضبط خواهد شد.منبع:

1399/09/24
13:56:28
5.0 / 5
811
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , محصولات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان